Gündem

2021 DGS Başvuru Tarihi: 2021 DGS Sınavı Ne Zaman?

2021 DGS Başvuru Tarihi: 2021 DGS Sınavı Ne Zaman?. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, 2021 sınav takvimi açıkladı. Açıklanan sınav takviminde 2021 yılında yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri, geç başvuru tarihi, sonuç açıklanma tarihi bilgileri de yer aldı. ÖSYM 2021 DGS tarihlerinin açıklanmasıyla iki yıllık ön lisans eğitimlerini dört yıllık lisans eğitimlerine tamamlamak isteyenler için süreç başlamış oldu.

2021 DGS Başvuru Tarihi: 2021 DGS Sınavı Ne Zaman?

ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre 2021 DGS başvuruları  21-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak. DGS geç başvuru tarihi ise 8 Haziran 2021 tarihinde yapılacak.

ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre 2021 DGS 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. 

DGS Hakkında Bilgilendirme

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu zamana kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınavdır.

Sınavda uygulanmakta olan testin genel amacı, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sözel ve sayısal içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesidir. Dikey Geçiş Sınavının (DGS) soru sayıları ise 60 sayısal 60 sözel olmak üzere toplamda 120 sorudur. Dikey Geçiş Sınavının (DGS) süresi 140 dakika olarak belirlenmiştir. Her iki bölüm içinde 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, ön lisans programlarında öğrenilen bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmamaktadır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri düzeyde olmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle beraber, yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu