KPSS

2021 KPSS’ de Çıkabilecek Güncel Bilgiler PDF İndir

Güncel Bilgiler, KPSS’ nin en sürpriz bölümlerinden biridir. Kapsam alanının geniş olması bu konuda sorulan 6 adet sorunun da çeşitli olmasına neden olmaktadır. KPSS Güncel Bilgiler soruları uluslararası kuruluşlar, edebiyat, tarih, biyografi, mimari, sanat ve çoğu zaman da gündemdeki güncel meselelerden çıkmaktadır. Kapsam alanı bu denli geniş olan bir bölümden çıkabilecek soruları çözmek adayları oldukça zorlamaktadır. Bu nedenle ihtiyaca cevap verebilecek kısa ve öz bilgilerden oluşan ayrıca konu çeşitliliği de olan bir içerik hazırladık. 2021 KPSS’ de Çıkabilecek Güncel Bilgiler listemize çalışarak sınavda karşınıza çıkacak birçok konuyu sürpriz olmaktan çıkaracaktır. 2021 KPSS güncel bilgiler listemizi hem video hem de PDF formatında indirebilirsiniz.

2021 KPSS’ de Çıkabilecek Güncel Bilgiler PDF İndir

2021 KPSS’ de Çıkabilecek Güncel Bilgiler PDF İndir

 1. Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında yayılmaya başlayan Corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya Sağlık Örgütü, Çin’de ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü (COVİD-19) salgınıyla ilgili, “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” (Pandemi) ilan etti.
 2. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de çıkan yeni tip Koronavirüse “Covid-19” adının verildiğini duyurdu.
 3. Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattı, “Alo 184” üzerinden hizmet vermeye başladı. Bakanlık yetkilileri, Koronavirüs hakkında “Alo 184” hattı üzerinden danışmanlık hizmeti verecek merkezin 14 Mart’ta faaliyete geçtiğini duyurdu.
 4. Koronavirüs ile mücadelede hayati öneme sahip ürünlerden bir tanesi olan mekanik solunum cihazı, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tamamen yerli ve millî imkânlarla üretildi. İlk örneği tamamlanan ve “Sahra” ismi verilen cihazın mayıs ayında seri üretimi de yapıldı.
 5. Koronavirüsle mücadelede hayatını kaybeden ilk sağlık çalışanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı Ok Meydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine verildi.
 6. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş’tır.
 7. Corona virüsü tehdidini ilk fark eden ve meslektaşlarını virüs hakkında uyaran Çinli doktor Li Venliang hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.
 8. Türkiye’de immün plazma tedavisi yöntemi ilk kez Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 9. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından elektrikli millî otomobilin tanıtımı yapıldı.
  Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre yerli otomobil üretim tesisi Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak. Bursa şehrinin Türkiye’nin bilişim vadisi yapılması kararlaştırıldı. 2022’de yollara çıkması planlanan yerli otomobilin otonom sürüş özelliğine sahip olması hedefleniyor.
  Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’tır.
 10. İngiltere AB’den resmen ayrıldı. İngiltere, 47 yıl önce katıldığı Avrupa Birliği’nden (AB) 31 Ocak 2020 tarihi itibarıyla ayrıldı. İngiltere’nin AB’den ayrılmasına “Brexit” adı verilmektedir. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması 28 olan üye sayısının 27’ye
  düşmesine neden olmuştur.
 11. “Yüreğimin yarısı Mekke’dir, geri kalanı da Medine’dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır.” sözlerinin sahibi, Türk edebiyatının “Kudüs Şairi” ve yedi güzel adamdan biri olan Nuri Pakdil, vefat etti.
 12. “Toprak Dede” diye bilinen Hayrettin Karaca 97 yaşında yaşamını kaybetti. TEMA Vakfının kurucusu olan Hayrettin Karaca, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da “Orman Kahramanı” unvanına layık görülen bir isimdi.
 13. Ocak 2020’de hayatını kaybeden TEMA Vakfı kurucusu ve onursal başkanı Hayrettin Karaca tarafından Türkiye’nin ilk özel arboretumu (ağaç parkı) Yalova’da kurulmuştur.
 14. Her yıl ABD dışında yayınlanan dizi ve belgesellere verilen Uluslararası Emmy Ödülleri’nde Şahsiyet dizisinde canlandırdığı ‘Agah Beyoğlu’ karakteri ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü Haluk Bilginer kazandı.
 15. NATO’nun kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi, İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirildi.
 16. Tüm resmî süreçlerin tamamlanması sonunda Kuzey Makedonya, Kuzey Atlantik Anlaşması’nın (NATO) 30. üyesi oldu.
 17. Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurul Toplantısı, 17-27 Eylül 2019 tarihleri arasında ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilmiştir.
 18. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler İş birliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi toplandı. Türk Konseyi Zirvesine kurucu ülkeler; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve ilk kez üye olan Özbekistan katılmıştır.
 19. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’de 34 askerimizin şehit olduğu saldırının ardından İdlib’de başlatılan harekâtın adının Bahar Kalkanı olduğunu açıkladı.
 20. Suriye’de yapılan operasyonlar: Şah Fırat, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı operasyonlarıdır.
  Türkiye’nin Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması için antlaşma yaptığı ülke Libya’dır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Hükûmeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez al-Sarraj, İstanbul’da yaptıkları görüşme sırasında, deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırasını imzaladılar.
 21. Küba’da 1976 yılında Fidel Castro liderliğinde yapılan anayasa değişikliğinin ardından 43 yıl sonra ilk kez başbakan seçildi.
 22. Millî Teknoloji Hamlesi’nin festivali Teknofest,2020’de Millî Mücadele’nin Gazi Şehri Gaziantep’te düzenlenecek.
 23. “Kız Kardeşler” adlı Türk filminin yönetmeni Emin Alper, Bosna Hersek’te düzenlenen 25. Saraybosna Film Festivali kapsamında en iyi yönetmen seçilerek Saraybosna’nın Kalbi Ödülü’nü kazandı.
 24. Türk tiyatrosunun usta isimlerinden 91 yaşındaki Yıldız Kenter vefat etti. Sinema oyunculuğuyla üç defa Altın Portakal ödülüne layık görülmüş tiyatrooyuncusudur. 1981’de Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. 1984’te Roma kentinde İtalyan Kültür
  Birliği”nce verilen, “Adalaide Ristori Ödülü”ne sahip oldu.  Oynadığı Bazı Filmler: Başlık Parası, Vahşi Çiçek, Anneler ve Kızları, Beyaz Melek.
 25. Tom Jerry ve Temel Reis çizgi filmlerinin yaratıcısı,Oscar’lı sanatçı Gene Deitch, 95 yaşında hayatını kaybetti.
 26. Amerika’daki üstün zekâlılar okulu Edison Regional Gifted Center’a ilk kez bir Türk tam bursla kabul aldı. Devletin yaptığı ve sadece 28
  öğrenci alınacak sınavda 3 bin 500 öğrenci yarıştı. 153 IQ’suyla 5 yaşındaki Eren Akdoğan birinci oldu.
 27. Test uçuşu gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracının adı AKINCI TİHA’dır. (BAYRAKTAR AKINCI TAARUZİ İNSANSIZ HAVA ARACI)
 28. Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı seçildi. Yunanistan parlamentosu, Ekaterini Sakellaropulu’yu oy çokluğuyla ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak seçti. Sakellaropulu, Yunanistan’da bu göreve gelen ilk kadın oldu.
 29. Dünya ekonomisinin çoğunu temsil eden 19 ülke ve AB’nin bir forumu olan G-20’nin on beşinci toplantısı 2020 G-20 Riyad Zirvesi, 21-22 Kasım 2020’de Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak. G-20 2019 toplantısı ise Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenmiştir.
 30. Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ve Los Angeles Lakers’ın efsane isimlerinden 41 yaşındaki Kobe Bryant, California eyaletinin Calabasas kenti yakınlarında geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetti. Kobe Bean Bryant, lakabı Black Mamba, NBA takımlarından Los Angeles Lakers’ın formasını giymiş Amerikalı profesyonel basketbolcuydu.
 31. Denizli’nin Beyağaç ilçesinde yaşayan sipsi ustası 72 yaşındaki Halime Özke, “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülünü alarak UNESCO listesine girdi.
 32. Artistik Buz Pateni Millî Takımı’nın en küçük sporcusu Masal Oran, Avrupa’da kazandığı birinciliklerle “Golden Book”a (Altın Kitap) kendi kategorisinde adını yazdıran ilk Türk kız sporcu oldu.
 33. 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Avusturyalı Yazar Peter Handke oldu. Akademi, Handke’nin “İnsan deneyiminin özgünlüğünü ve sınırlarını dilbilimsel ustalıkla araştıran etkili yapıtları” nedeniyle ödüle layık görüldüğünü açıkladı. 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Bosna soykırımını inkâr eden Peter Handke’ye verilmesi Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı.
 34. 2018 Nobel Edebiyat Ödülü Polonyalı Yazar Olga Tokarczuk’a verildi. “Olga Tokarczuk, sınırlar arası geçişleri bir yaşam biçimi olarak ansiklopedik bir tutkuyla temsil eden anlatısal hayal gücü nedeniyle ödüle layık görüldü.” Ödülleri veren İsveç Akademisi’nde çıkan cinsel taciz iddiaları sebebiyle gerçekleşen istifalar gerekçe gösterilerek 2018’de verilmesi planlanan Edebiyat Ödülü 2019’a ertelenmişti.
 35. 2019 Nobel Barış Ödülü, bu yıl “Eritre ile sınır çatışmasını çözmede kararlı inisiyatifi, uluslararası iş birliği ve barışa ulaşılmasındaki çabaları” nedeniyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali’ye verildi.
 36. Paralimpik yüzmede kazandığı madalyalarla Türkiye’nin gururu olan 17 yaşındaki Sümeyye Boyacı, oyuncak markası Barbie’nin
  2020’deki rol modelleri arasında yer aldı.
 37. 2021 Avrupa Spor Başkenti Nevşehir Seçildi.
 38. 2021 G7 toplantısı ingiltere de yapılacak.
 39. Uzay teknolojileri geliştirme bölgesi Ankara Gölbaşı’nda kurulacak.
 40. Uluslararası Türk Akademisi 2021 yılını Ali Şir Nevai yılı ilan etti.
 41. Şubat 2021’de denize indirilen Türkiyenin ilk Silahlı insansız deniz aracı ULAQ
 42. Türkiye’de Akyıldız olarakta bilinen bahar aylarında Kuzey Yarım Küre’de gece gökyüzünde görünen an parlak yıldız : Sirius
 43. 21. Yüzyılın en iyi 2. hakemi seçilen hakem : Cüneyt Çakır
 44. Şubat 2021’de Mars’a iniş yapan keşif aracının ismi : Perseverance
 45. Doğu Anadolu Gözlemevi Erzurum’da bulunmaktadır.
 46. 2020 yılında ortaya çıkan TAŞ BABA HEYKELİ(BALBAL) Erzurum’da bulunmuştur.
 47. Osmanlı Devleti’nde en uzun süre yönetim merkezliği yapmış yer Topkapı Sarayı İzlanda’da 2021 yılında 781 yıl sonra faaliyete geçen yanardağın adı : Fagradals Yanardağ
 48. Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olmuştur.
 49. Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Kılıçarslanın Mezarı Diyarbakır’da bulundu.
 50. TBMM 2021 Yılını İstiklal Marşı yılı ilan etti.
 51. Unesco 2021 Yılını Hacı Bektaşi Veli yılı ilan etti.
 52. 2021 Dünya Kitap Başkenti Tiflis (Gürcistan)
 53. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) 2021 yılını Sağlık Çalışanları Yılı İlan Etti.
 54. Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü (FAO) 2021 Yılını Sebze ve Meyve yılı ilan etti.

[ilgiliMakale icerik_id=”33361″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu