Üniversite

KPSS’siz Nasıl Memur Olunur? KPSS’siz Memur Alım Şartları 2024

KPSS’siz Nasıl Memur Olunur? KPSS’siz Memur Alım Şartları 2024. Masa başında memur olmak isteyenler için en temel şartlardan bir tanesi KPSS puanına sahip olmaktır. Tabi bazı kurumlar KPSS’siz özel şartlar belirterek memur alımı da yapmaktadır. Bu makalemizde KPSS şartı olmadan memur alınan kurumlar listesini ve tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık.

KPSS’siz Nasıl Memur Olunur?

Kamu Personeli Seçme sınavı yani KPSS, kamu kurum ve kuruluşlarına personel seçmek için ÖSYM tarafından her yıl yapılır. KPSS’ye girmek için bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15, genel olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Kamu kurumları istedikleri mezuniyet durumuna ve puana göre açtığı kadrolara şartları taşıyan adaylar içerisinden seçim yapılır.

Ancak bazı kamu kurumları KPSS’siz alım yapmaktadır. Bunun nedeni ise iş gücü açığıdır. Kurumlar özellikle sertifika, yabancı dil, mesleki özellik ve teknik gerektiren kadrolara KPSS’siz alım yapmaktadır. KPSS’siz memur alımlarında özellikle teknik bilgi beceriler ön planda olur. KPSS’siz memur alımlarında genel olarak adayların lise mezunu olmaları istenir. Bazı kurumlar sözleşmeli personel adı altında KPSS’siz personel alımı yapmaktadır.

Örneğin: acil Kepçe operatörüne ihtiyaç duyan bir kurum ilan çıkarak G grubu ehliyete sahip kişileri memur olarak alabilmektedir.

Üniversitelere yapılan alımlarda örneğin Okutman, Öğretim görevlisi gibi alımlarda sektör tecrübesi ve yüksek lisans gibi şartlar aranmaktadır.

Belediyeler, İl özel idareleri, Kamu Hastaneleri ve Üniversiteler en çok KPSS’siz alım yapan kurumlardır.

KPSS’siz alımlar genel olarak İŞKUR üzerinden ya da kurumların kendi resmi web sitelerinden yayınladıkları ilanlar ile duyurulur. Kurumca istenilen şartları taşıdığınız taktirde başvuruda bulunabilir ve KPSS’ye girmeden memur olabilirsiniz.


KPSS’siz Memur Alım Şartları 2024

KPSS’siz memur alım şartlarında mesleki bilgi, sertifika, tecrübe, yabancı dil, yüksek lisans veya doktora gibi farklı kriterlerde alımlar yapılmaktadır. KPSS’siz memur alım şartları kurumlara göre değişse de genel şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az ortaöğretim mezunu olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Kurum tarafından istenen yaş şartını taşımak

Kurumlar ihtiyaç duydukları pozisyona göre belirledikleri şartlar doğrultusun KPSS’siz alım yapmaktadır. Bu alım şartları kurumlara göre değişmektedir.


KPSS Şartı Olmadan Memur Alınan Kurumlar

KPSS’siz alım yapan kurumların başında Belediyeler ve Üniversiteler gelir. Belediyeler, KPSS gerektirmeyen alımların sıkça yapıldığı kamu kurumlarından biridir. Genellikle temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, şoför, bekçi, işçi, teknisyen, tekniker, hemşire, doktor ve öğretmen gibi pozisyonlara KPSS şartı aranmaksızın personel alımı yapmaktadırlar.

İl özel idareleri de benzer şekilde temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, şoför, bekçi, işçi, teknisyen, tekniker, hemşire, doktor ve öğretmen gibi kadrolar için KPSS şartı olmadan alım yapabilmektedir. Üniversiteler ise genellikle işçi, teknisyen, tekniker, hemşire, doktor ve mühendis gibi pozisyonlar için KPSS’siz alım yapmaktadır.

Devlet hastaneleri ise genellikle hemşire, doktor, mühendis, teknisyen, tekniker gibi kadrolara KPSS’siz alım yapmaktadır.

Diğer kamu kurumları ise işçi, teknisyen, tekniker, hemşire, doktor, mühendis gibi kadrolara KPSS’siz alım yapmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Düz Memurluk Bölümleri Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu