Gündem

2021 KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından YKS (Yüksek Kurumlar Sınavı) açıklanmasından sonra devlet yurdunda kalmak isteyen öğrenciler için her yıl Ağustos ayında başvuruları kabul edilir.

2021 KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversiteye yerleşen veya halen üniversiteli olup da ara sınıf için KYK yurt başvurusu yapmak isteyen adayların kafasında “KYK yurt ücretleri, yemek, odaların durumu, yurdun temizliği, ısınma, sıcak su, internet, buzdolabı, güvenlik” gibi sorular bulunmakta. KYK ülke geneli ve Kıbrıs’ta toplamda 700.000+ üniversiteliye uygun fiyattan barınma imkanı sunmaktadır. KYK yurtları ücretleri, özel yurt ücretlerinin 1/5’i kadardır. Özel yurt veya öğrenci evinde kalmanın maddi külfeti ağırdır. Büyük şehirlerde aylık özel yurt fiyatları ortalama 1.000 TL civarıdır. Bunun yanında harçlığınızı da katarsak asgari ücreti aşan bir harcamanız olacaktır ki bu da ortalama gelirli bir ailenin bütçesini sarsacaktır. Bu sebeple en azından ilk yıl Öğrenci Gündemi olarak KYK yurdunda kalmanızı tavsiye ederiz.

Üniversite tercih sonuçları açıklandıktan sonra Ağustos ayı içerisinde  Kredi Yurtlar Kurumu internet sitelerinden (www.yurtkur.gsb.gov.tr) adresinden başvuruların başladığı duyurulur. Başvuru işleri E-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.


Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. E-Devlet ile giriş yapıp Kredi Yurtlar Kurumu Başvuru Ekranına geldiğimizde bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmamız gerekir.
 2. Soruları cevaplarken gerçeğe aykırı beyanda bulunmanız anlaşıldığında yurda girmeniz bir daha ki yıla kalabilir.
 3. Sorular arasında kimlik bilgileriniz ile alakalı soruları kesinlikle kimliğinize bakarak cevaplayın.
 4. Sorularda yer alan; bekar iseniz anne ve babanızın, evli iseniz kendinizin ve eşinizin sorularını doğru şekilde cevaplayın. Çünkü bilgileriniz diğer devlet kurumlarından teyit edilecek ona göre yurtta kalış onayınız verilecek.

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

  1. – KYK Yurt Başvuruları
   Yurt başvuruları KYK’nın internet sitesinden ( yurtkur.gsb.gov.tr ) yapılacaktır. 2020 KYK yurt başvuru tarihleri henüz açıklanmadı.
  2. – KYK Yurtlarında Oda Ayrımı Nasıl Olur
   Geçmiş yıllarda KYK’da genel yurt ve yarı özel yurt şeklinde iki farklı yurt kavramı bulunmaktaydı.Yarı özelden kasıt daha modern, odalarda kalan kişi sayısının az olduğu yurtlardı ancak yeni düzenlemeyle birlikte artık bu ikililik ortadan kalktı. Asil olarak yurtta kalmaya hak kazanan öğrenciler oda seçimi yapamamaktadır.
  3. – 2020 KYK Yurt Ücretleri
   Yurt ücretleri 2020-2021 eğitim yılında aylık en az 200 TL olacaktır. Ancak yeni yapılan ve görece diğer yurtlardan daha iyi imkanları bulunan bazı devlet yurtlarının ücretleri 200-340 TL arası değişmektedir. Yurda kayıt esnasında öğrenciler 1 aylık depozito vermek zorundadır. Kayıt sildirme sonrasında odanızda bir zarar olmaması halinde verilen depozito geri alınmaktadır. KYK Yurt Ücretleri dosyasını açarak Türkiye genelindeki tüm yurtların ücretlerini liste halinde görebilirsiniz. Yurt ve depozito ücretlerine her yıl eylül ayında 10-20 TL arası zam yapılmaktadır.
  4. – KYK Yurtların Yemekler
   Devlet yurtlarında barınan öğrencilere günlük 4,00 TL kahvaltı, 8,50 TL akşam yemeği olmak üzere günlük 12,50 TL yemek yardımı yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; kahvaltıda yumurta, çay, tost, peynir ve zeytin aldınız ve bu yiyeceklerin ücreti 5 TL oldu. Siz +1,00 TL vererek bu yemekleri alabilirsiniz. Akşam yemeği için de örneğin kuru fasülye, pilav, cacık ve salata aldınız. Bu yemeklerin toplam ücreti 10 TL tuttu. Siz 1,5 TL vererek yemeğinizi alacaksınız. Yemediğiniz gün veya öğünün parasını diğer güne aktaramazsınız. Haftanın her günü yurtlarda yemek çıkmaktadır.Yemek ücretini hesaba katarsak öğrencilere aylık 375 TL yemek yardımı yapılmaktadır. Yurtların ortalama barınma ücreti 250 TL. Yani KYK yurtlarında bedavaya kalıp üstüne 150 TL de ücretsiz yemek yemiş olacaksınız.
  5. – KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?
   Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de KYK yurtlarında odaların kaç kişi olduğudur. Ülke genelinde birçok yeni KYK yurdu inşa edildi. Yeni inşa edilen yurtlarda odalar çoğunlukla standart olarak 3 kişiliktir. Ancak genele baktığımız zaman yurt odaları 4-5-6 kişilik olarak değişmektedir.
  6. – Devlet Yurtlarında İnternet Var mı?
   İnternet öğrenciler için yemek ve barınma kadar önemli bir olgu. KYK yurtlarında hızlı olmasa da her katta internet bulunmaktadır. İnternet hızı anlık giriş ve modeme yakınlık gibi kriterlere göre değişiklik göstermekte. KYK yurtlarında kalan arkadaşların büyük çoğunluğu film izlerken donmaların olmasından şikayetçi. Toparlarsak KYK yurtlarında internet var ancak hızlı değil.
  7. – Yurt Odaları Hakkında Bilgiler
   Eski ve yeni yapılan yurtlar arasında keskin bir ayrım olduğu için net bir KYK yurt odası tanımı yapmak güç. Ancak şuan var olan yurtların büyük çoğunluğu yeni veya yeniden düzenlenmiş. Odalarda çalışma masası, kitaplık, odaların büyüklüğüne göre ranzalı veya bazalı yatak sistemi bulunmaktadır. Kimi yurtlarda tuvalet ve banyo oda içinde yer alırken kimi yurtlarda da katlarda ortak kullanımdadır. KYK yurtlarında her odada mini buzdolabı bulunmaktadır. Yiyecek ve içeceklerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu bulunmaz. Yurt müdürlüklerinin öğrenci sağlığı hassasiyeti bulunduğu için ısınma ve temizlik gibi sorunlar KYK yurtlarında yoktur.
  8. – KYK Yurt Ücretine Neler Dahil?
   KYK yurtlarında barınan öğrenciler aylık yurt ücreti haricinde ısınma, elektrik, su ve internet için ekstra ücret ödemezler. Yani yurt ücretine tüm faturalar dahildir.
  9. – KYK Yurtlarında Çamaşır Yıkama Sorunu Var mı?
   Her yurtta yeteri kadar çamaşır makinesi bulunmaktadır. Öğrenciler çamaşır yıkama ve kurutma odalarını kullanarak ücretsiz olarak çamaşırlarını yıkayabilir. Karışıklığa yol vermemek için yıkama ve kurutma yaparken eşyalarınızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Çamaşır yıkarken deterjan ve yumuşatıcı öğrencilere aittir.
  10. – Yurtta Temizlik Hizmeti Nasıl?
   KYK yurtlarında ortak alanlar ve odalar temizlik personelince düzenli olarak temizlenmektedir. Oda temizliği yalnızca dolap, cam silmeyle sınırlıdır. Personeller öğrencilerin dağınıklığını toparlamamakta. Eşya temizliği, süpürme işlemleri öğrencilere aittir. Yastık, yorgan ve çarşaflar yurt yetkililerince verilmektedir. Titiz olan arkadaşlar kendi yastık ve yorganlarını getirebilir. Aylık düzenli olarak çarşaf ve kılıf değişikliği yapılmaktadır.
  11. – KYK Yurtlarında Giriş-Çıkış Saatleri 
   Yurda giriş ve çıkış saatleri öğrenciler için sorun yaratan uygulamalardandır. Güvenilir ancak özgürlüğü kısıtlayıcı bu uygulamanın yorumu öğrencilere kalmış. KYK yurtlarına giriş saati 06.00; çıkış saati 23.00. Bu saatler dışında giriş-çıkış yapma durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde yurttan atılırsınız. Bu yüzden yurt yetkilisinden izin almanız gerekmektedir.
  12. – KYK Yurtlarında Güvenlik
   KYK yurtlarında öğrencilerin güvenliği için her türlü önlem alınmaktadır. Tüm KYK yurtlarında yeteri kadar kadın-erkek güvenlik görevlisi vardır. Ayrıca yurtlarda güvenlik kamerası mevcuttur.
  13. – Evci İzni Alınabiliyor mu?
   Yurtta barındığınız yıl boyunca 60 gün hafta içi kullanabileceğiniz evci izniniz bulunmaktadır. Bu izinleri alırken öncelikle ailenizin onayı gerekiyor ardından çıkış yapmadan önce izin defterini doldurmanız gerekmektedir.
  14. – Yurt Değişikliği Yapabilir miyim?
   Özellikle üniversitelerin çok fazla olduğu büyük şehirlerde öğrencilerin üniversiteye uzak bir yurtta barınma sorunu doğabilmektedir. Örneğin üniversite kampüsü Anadolu yakasında bulunan bir öğrenciye Avrupa yakasından bir yurt çıkabilir. Bu sorunu yurt müdürüne danışarak çözebilirsiniz.
  15. – KYK Yurtlarında Kaç Yıl Kalabilirim?
   * Öğrenciler KYK yurtlarında okudukları bölümün normal bitiş tarihine kadar barınabilir. Örneğin 4 yıllık bir programa kayıt olan öğrenci ilk yıl yurda kayıt olması halinde en fazla 4 yıl kalabilir. Okulu uzayan bir öğrenci en fazla okuduğu bölümünün normal bitiş yılı kadar yurtta barınabilir. Bölümünüz hazırlık dahil 5 yıllıksa 5 yıl kalabilirsiniz. KYK bu konuda bir esneklik getirdi. Okulunu uzatan öğrenciler talebi halinde en fazla 1 yıl daha KYK yurtlarında kalabilir. Ara sınıfta KYK yurtlarında kalmaya hak kazanan öğrenciler için de benzer durum söz konusu. Örneğin 2.sınıfta yurtta kalmaya hak kazanan 4 senelik bölüm okuyan bir öğrenci yurtta en fazla 3 yıl barınabilir. Hazırlık sınıfları da normal eğitim sürecine dahildir. Yani hazırlık okuyan bir öğrenci ilk senesinde yurtta kalmaya hak kazanırsa yurtta en fazla 5 sene kalabilir.
  16. – KYK Yurt Kuralları Nelerdir?
   * Yurt odalarında su ısıtıcısı gibi yangın çıkarabilecek eşyaların kullanımı yasaktır.
   * Yurt odalarında alkol ve sigara vb. içeceklerin içilmesi yasaktır.
   * Yurda giriş-çıkış saatleri ve oda temizliğinize dikkat etmelisiniz. Bunun dışında kavga, silah taşıma gibi klasik kuralları yazmamıza gerek yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu