Bilgi Arşivi

2024 Acemi Birliği Kaç Gün? Acemi Birliği Kaç Hafta Sürer?

2024 Acemi Birliği Kaç Gün? Acemi Birliği Kaç Hafta Sürer? Milli Savunma Bakanlığı tarafından (MSB) askere gidecek olanların acemi birlikleri açıklanmasında sonra en çok merak sorular arasında yer alıyor. Acemi Birliği, askeri hizmete yeni başlayan ve henüz askeri eğitim almamış olan erlerin, temel askeri disiplinleri, görevlerini yerine getirme yöntemleri, askeri hiyerarşi ve disiplin konularında bilgi sahibi olmalarını sağlar.

2024 Acemi Birliği Kaç Gün?

Acemi Birliği, askeri hizmete yeni başlayan erlerin askeri eğitim programıdır. Bu eğitim programı, askerlik görevini yerine getirecek olan bireylerin temel askeri disiplinleri, görevlerini yerine getirme yöntemleri, askeri hiyerarşi ve disiplin konularında bilgi sahibi olmalarını sağlar.

Acemi Birliği eğitimi ayrıca, askerlerin fiziksel kondisyonlarını geliştirmelerine, silah kullanımı, mesleklerine özgü bilgiler edinmelerine, takım çalışmasını öğrenmelerine ve zorlu şartlar altında hayatta kalma becerileri kazanmalarına yardımcı olur. Ayrıca, askerlerin ulusal savunma görevlerini yerine getirirken gerekli olan değerleri, görev bilincini ve disiplini öğrenmelerine de yardımcı olur.

Acemi Birliği eğitimi, askerlerin askeri yaşama uyum sağlamalarına ve askeri disiplinlere uymalarına yardımcı olduğu için, askeri hizmetin daha sonraki aşamalarında başarılı bir şekilde görev yapmalarını sağlar. Ayrıca, askeri hizmet sırasında karşılaşılabilecek zorlu koşullara hazırlanmalarına ve bu koşullarla başa çıkmalarına da yardımcı olur.

Askerlik, bedelli askerlik yapmayanlar için 6 ay yani 180 gündür. Bu ay sürenin ilk ayı acemi birliği, diğer 5 ay ise normal askerlik dönemidir. Acemi birliği süresi normal erler için 28 gündür, halk arasında 4 hafta denilmektedir.

Acemi birliğinde 28 günlük eğitimden sonra yemin töreni düzenlenir ve tüm acemi erler görevli olacakları komutanlıklara gönderilirler.


Acemi Birliği Kaç Hafta Sürer?

Acemi birliği, normal erler için 28 gün yani 4 haftadır. 28 günlük eğitimin ardından yemin töreni düzenlenir ve erler görev alacakları komutanlıklara gönderilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 TSK Askeri Rütbeler Sıralaması Küçükten Büyüğe Doğru

👉 Askeri İnzibat Ne Demek? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu