Gündem

2023 Lise Tercihleri Nasıl Yapılır? Lise Tercihleri Kaç Tane Yapılır? Lise Tercih Ekranı 2023

2023 Lise Tercihleri Nasıl Yapılır? Lise Tercihleri Kaç Tane Yapılır? Lise Tercih Ekranı 2023 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih işlemleri 3-19 Temmuz tarihleri arasında https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılacak.

2023 Lise Tercihleri Nasıl Yapılır?

2023 Liselere Giriş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasından sonra Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi türündeki liselere yerleşmek isteyen adaylar 3-19 Temmuz tarihleri arasında öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlükleri tarafından tercih işlemlerini yapabilir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. Onaylatılmayan tercih listelerinin geçerliliği olmayacaktır.

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz’da “meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.


Lise Tercihleri Kaç Tane Yapılır?

LGS tercileri Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapılır.

LGS sınavına girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 grupta tercih yaparlar.

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihleri için en fazla 5 okul seçeneği bulunmaktadır, ancak öğrenciler, Kayıt Alanından ilk 3 okulu seçmek şartıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecektir. Tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecektir.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kaydı tamamlanan öğrenciler, istedikleri takdirde Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul ve Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercih edebilirler.


Lise Tercih Ekranı 2023

2023 LGS tercihleri, 3-19 Temmuz tarihleri arasında öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlükleri tarafından tercih işlemlerini yapabilir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. Onaylatılmayan tercih listelerinin geçerliliği olmayacaktır.

e-OKUL 2023 MEB LGS TERCİH EKRANI İÇİN TIKLAYIN

2023 LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

2023 MEB LGS YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLARA BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz’da “meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Fen Lisesi Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 

👉 Anadolu Lisesi Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu