Zoom’a Nasıl Kayıt Olunur? Zoom’da Ders Nasıl Oluşturulur?

Koronavirüs tedbirleri kapsamından uzaktan eğitim başlamasıyla online ders için Zoom uygulamasını kullanıyoruz. Online derse girmek için telefonumuza veya bilgisayarımıza Zoom uygulamasını yüklemek zorunda kalıyoruz. Telefonlarımıza Zoom uygulamasını Google Play Store ve Apple Store üzerinden kolayca indirip kayıt olup ücretsiz olarak kullanabiliyoruz. Peki Zoom’a Nasıl Kayıt Olunur? Zoom’da Ders Nasıl Oluşturulur? İşte tüm detaylar…

Zoom’a Nasıl Kayıt Olunur?

İlk olarak zoom.us adlı sitenin kendi ana sayfasını açıyoruz. Açılan ekran üzerinden Sign Up Frre seçeneğinine tıkladıktan sonra çıkan ekrana mail adresimizi yazıyoruz. Mail adresine gelen doğrulama linkini aldıktan sonra download & run zoom dedikten sonra programı indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz. https://zoom.us/signup adresine giriniz. Açılan sayfaya yer alan kutucuğa email adresinizi yazarak üye ol (Sign Up) butonunu tıklayınız. Email adresinize Zoom’dan gelen aktivasyon linkine tıklayın ve açılan sayfada istenen bilgileri girerek üyeliğinizi tamamlayınız.

 1. https://zoom.us/signup adresine giriniz. Açılan sayfaya yer alan kutucuğa email adresinizi yazarak üye ol (Sign Up) butonunu tıklayınız.
 2. Email adresinize Zoom’dan gelen aktivasyon linkine tıklayın ve açılan sayfada istenen bilgileri girerek üyeliğinizi tamamlayınız.
 3. İsterseniz üyeliğinizi Gmail ya da Facebook hesabınızı kullanarak ta başlatabilirsiniz.
 4. Zoom’da sanal ders oluşturmak ya da oluşturulan derse katılmak için https://us04web.zoom.us/download#client_4meeting adresinden Zoom uygulamasını bilgisayarınıza ya da mobil cihazlara indiriniz ve kurunuz. Zoom’a, bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerinizden tarayıcı ve mobil uygulama aracılığıyla giriş yapabilirsiniz.

Zoom’un ücretsiz versiyonu olan ‘Basic Plan’ üyeliği ile en fazla 100 kişinin katılacağı en fazla 40 dakika süren sanal dersler oluşturabilir, bu dersleri video dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedebilir, ve sonradan izlenmek üzere öğrencilerinizle YouTube ve Edmodo uygulamaları üzerinden paylaşabilirsiniz.

 

Zoom’da Ders Nasıl Oluşturulur?

 1. Bilgisayarınıza ya da mobil cihazlarınıza indirmiş olduğunuz Zoom uygulamasını açınız ve hesabınıza giriş yapınız.
 2. Anlık sanal ders oluşturmak için ‘New Meeting’ butonunu tıklayınız.
 3. İleri tarihli bir sanal ders oluşturmak için Schedule butonunu tıklayınız.
 4. Açılan pencerede yer alan ilgili kutucuklara dersinizin adını, tarihini ve saatini giriniz, ve diğer gerekli ayarları yapınız ve ‘Schedule’ butonuna tıklayınız.
 5. Sonra, uygulama üzerinde sağ tarafta oluşturmuş olduğunuz sanal ders penceresinde ok işareti ile gösterilen yere tıklayınız ve ‘Copy Invitation’ linkini seçerek sanal ders davet bilgilerini (tarih, saat, ders konusu, derse katılım linki)kopyalayınız ve Edmodo sınıfınızda öğrencileriniz ile paylaşınız.
 6. Sanal dersinizin başlama saati gelince Zoom uygulamasına giriniz ve ders bilgisinin olduğu pencerede yer alan ‘Start’ butonunu tıklayınız.
 7. Açılan pencereden hoparlör seçimini yapınız.
 8. Dersin başlangıcında sanal ders penceresinin sağ alt tarafında yer alan ‘Record’ butonunu kullanarak sanal dersinizin bilgisayarınıza kaydına başlayınız ve kaydolan video dosyasını Youtube hesabınız üzerinden öğrenicilerinizle paylaşınız.
1 2 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Uzman Öğretmen Nasıl Olunur? Uzman Öğretmen Olma Şartları Nelerdir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478