Bilgi Arşivi

2024 Ehliyet Yenilemede Yeni Tip Ehliyet Kaç Günde Gelir?

2024 Ehliyet Yenilemede Yeni Tip Ehliyet Kaç Günde Gelir?. 2016 yılı itibari ile yeni tip ehliyetlere geçilmesi sebebiyle 2024 yılında ehliyetini yenilemek isteyenler başvurularını yapmaya devam ediyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar yeni ehliyet almak istediklerinde Ehliyet Kaç Ayda Alınır? ve  Yeni Ehliyet PTT Kargodan Kaç Günde Gelir? merak etmekte.

2024 Yeni Tip Ehliyet Kaç Günde Gelir?

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2016 tarihinde yeni tip ehliyete geçilmesi kararı sonrası ehliyetini değiştirmek isteyenler yeni tip ehliyete başvurularını yaptı.

Özellikle de büyükşehirlerde yaşayan ve sürekli trafikte olan kişilerin ehliyeti yanında bulundurması gerektiği için bir an önce yeni ehliyetini almak istemekteler. Ehliyetini uzun süredir ilk kez değiştirecek olan sürücüler, artık yeni ehliyetlerini şehirlerinde bulunan Trafik Şube Müdürlüklerinden değil, nüfus müdürlüklerinden alacak. Nüfus müdürlüğüne gittiğinizde, gerekli belgeleri teslim etmenizden itibaren bir hafta içinde, PTT kurye aracılığı ile yeni ehliyetiniz belirttiğiniz adrese teslim ediliyor.

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 arayarak randevu alabilirsiniz. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor. Ya da Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden online olarak randevu alabilirsiniz.


Ehliyet Yenileme Gerekli Belgeler 2024

Ehliyet yenilemek, yeni ehliyet almaktan daha kolay. Ancak, tıpkı ilk seferde olduğu gibi, yine son 6 ay içinde göz muayenesi olmuş olma şartı mevcuttur. Ehliyet yenileme için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Kimlik Belgesi
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ehliyet Harç Ücretleri: B Sınıfı Ehliyet Harç Ücreti

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu