Gündem

26 Yılda 5000 Bebek Çalıp Karaborsada Satan Georgia Tann’ın İnanılmaz Hikayesi!

dünyanın en kötü kadını olarak dta bilinen Georgia Tann, 1924-1950 yılları arasında Memphis’teki  Tennessee Çocuk Evi Derneğinden yaklaşık 5000 bebek çalarak karaborsada zengin ailelere sattığı iddia edilmekte. Gelin birlikte Georgia Tann’ın İnanılmaz Hikayesini öğrenelim…

26 Yılda 5000 Bebek Çalıp Karaborsada Satan Georgia Tann’ın İnanılmaz Hikayesi!

Temmuz 1891’de Philadelphia’da dünyaya gelen Georgi Tann’ın annesi Beulah kadınların ev dışında çalışmasının pek alışık olunmadığı bir dönemde öğretmenlik yapıyordu, babası ise son derece otoriet bir yargıçtı. Memphis’teki bir evlat edinme kurumunda çalışan bu kadın 1924’ten 1950’ye kadar 5000’den fazla yeni doğan bebeği zengin ailelere sattı. Poplar Caddesi’ndeki görkemli malikanesinden 48 farklı eyalete bebek sattı aslında sadece bebekleri satmıyordu.

Kayıtlara göre sattığı çocukların bazıları 16 yaşındaydı. Adı Georgia Tann’di. Georgia Temmuz 1891’de Philadelphia’da dünyaya geldi. Annesi Beulah kadınların ev dışında pek alışık olunmadığı bir dönemde öğretmenlik yapıyordu, babasıysa son derece otoriter bir yargıçtı. Georgia’nın asıl hedefi piyanist olup konserler vermekti. Babası bu hayali onaylamıştı, Georgia 5 yaşından itibaren piyano dersi almaya başladı. 1913’te Virginia Koleji’nin müzik bölümünden mezun oldu ama daha sonra artık ne olduysa bu hayaline sırt çevirdi ve babası gibi avukat olmak istedi fakat bu da bir kadın için hiç alışıkolmadık bir durumdu.

Ailesi buna izin vermeyeceklerini açıkça belirtti. Georgia sosyal hizmetler bölümü okudu, mezun olduktan bir süre sonra da Teksas’taki bir sosyal hizmetlerde çalıştı. Her şeyin başlayacağı yere Mississippi Çocuk Yuvası’na 1920’de geldi hatta 2 yıl sonra June adını verdiği bir bebek sahiplendi. June’a bir aile dostunun kızı olan Ann bakıyordu. Ann, Georgia’dan 8 yaş ufaktı aslında Ann kısa bir zaman önce evlilik dışı bir erkek bebek dünyaya getirmişti.  Hollinsworth ismini ekleyerek dul kaldığı izlenimini yaratmak istemişti.

Ann ve Georgia birlikteydiler, herkesten sakladıkları bu ilişki dışarıdan bakıldığında mali açıdan bağımsız iki kadının beraber yaşaması olarak görülüyordu. Georgia çocuk yuvasında işe başladığı ilk günden beri görevini kötüye kullanıyor ve para karşılığı bebek satıyordu. 4 yıl sonra yaptığı şüpheli işlemler fark edilince kurum tarafından kapıya konuldu. Bundan sonraki durağı Tennessee Çocuk Evi oldu. Burası eyaletteki en büyük topluluktu, 3 farklı yerde daha şubeleri vardı.

👉 Bir Ömür Seks Köleliği Yapmak Zorunda Kalan 96 Yaşındaki Kadının Hayat Hikayesi


Hiçbir Bebek Güvende Değil!

Georgia uyguladıkları taktiklerle kısa süre içerisinde derneği ele geçirmeye başladı. 1924’te yani neredeyse buraya gelir gelmez satışlara başladı. Tennessee’deki yasa gereği bu tür kurumlar sadece sundukları hizmet için ücret alabiliyorlardı bunun amacı bu işin bir ticarete  dökülmesinin önüne geçmekti, odak noktalarıysa New York ve Kaliforniya ebeveynlerdi. Kayıtlar bu tür kurumların 1940’la 1950 yılları arasında bu iki eyalete 3.000 çocuk yerleştirdiğini gösteriyordu. Walton ve Warner, Georgia için çalışıyorlardı. Yaklaşık olarak üç haftada bir, 4 ve 6 bebek sahiplendiriyor Kaliforniya ve New York arasında adeta mekik dokuyorlardı. Her çift Georgia Tann’e 700 dolar ödüyordu.

Ebeveynlerin bilgileriyle pek ilgilenmezdi onun yerine yolculuk masrafları ve evlat edinme evraklarının maliyetini 5-6 katına çıkarmakla uğraşırdı, bunlara ek olarak Tennessee eyaleti de bu kuruma yılda 61.000 dolar destek sağlıyordu ve bu paranın %31’i Memphis’teki şubeye aktarılıyordu, kârlarsa sahte bir şirket adına açılmış gizli bir banka hesabında saklanıyordu. Evlat edinmeler 750 dolara ayarlanabilirdi ve bu ücretin %50 ile %90’ı kişisel kullanım için cebe indiriliyordu.

Tennessee özel savcısı Robert Taylor 1944 ile 1950 yılları arasında 1200 çocuğun evlat edinildiğini ama bunların sadece birkaçının eyalette kaldığını açıklamıştı. Georgia’nın hizmetlerinden yararlananların arasında önemli isimlerde vardı. Onlardan birisi ünlü aktrist Joan Crawford’dı. Joan ikiz kızları Cathy ve Cindy’i bu kurumdan evlat edinmişti. Joan aynı zamanda diğer iki çocuğu da başka kurumdan evlat edinmişti. Bir başka ünlü sima June Allyson’da Georgia’nın kapısını çalanlardandı. Ric Flair ve New York valisi Herbert Lehman’da Georgia’dan bebek almışlardı.

Asıl parayı başka eyaletlere sattığı çocuklardan kazanıyordu.

Georgia çocukları sahiplendirmek için birkaç yöntem kullanıyordu bunlardan bazıları baskı kurmak ve yasal işlemle tehdit etmekti. Çoğu zavallı bekar anne Georgia’nın bu yıldırıcı politikalarına boyun eğiyor ve çocuğunu onun kollarına teslim ediyordu. Georgia’nın evlat edindirdiği çocuklardan biri olan Alma Simple onu; kısa, gri saçlı, yuvarlak gözlüklü ve çok sert bir kadın olarak tanımlamıştı. Georgia yakınlardaki akıl hastanelerinde doğan bebekleri de alıyordu hatta bazı durumlarda onların kaçırılması için parayla insan tutuyordu.

Mesela bekar anneler çocuklarını anaokullarında bırakmak zorunda kalıyorlardı, anaokullarına geldiklerinde onlara çocuklarının sosyal hizmetler tarafından alındığı söyleniyordu. Ya da maddi durumu iyi olmayan bir aile çocuklarını geçici olarak bir yetimhaneye yerleştirdiğinde anında kayıtlara erişebilen Georgia onları hemen evlat edindiriyordu. Yaptıkları bunlarla da sınırlı değildi, yeni doğan bebekleri tıbbi bakımı ihtiyacı olduğunu iddia ederek zorla alıyordu.

Aileler daha sonra Georgia ve suç ortaklarına ulaştıklarında bebeklerinin bakıcı evlerine yerleştirildiğini ya da bu işlem devam ederken öldüğünü söylüyorlardı. Georgia çok titiz çalışıyordu, işleme alınan bütün çocukların kayıtlarını anında kurumun kayıtlarından kaldırıyordu. Bu sayede bu işlemi çok uzun yıllar yaptı ve kimsenin ruhu duymadı ya da herkesin bir çıkarı olduğu için göz yumuldu… Yıllar sonra 1941’de Amerik Çocuk Esirgeme Birliği Derneği bu kurumu nitelikli kurumlar listesinden çıkardı. Bebekleri evlat edinen ebeveynler sahte tıbbi kayıtları fark ettiğinde Georgia onları yasal işlem yapmakla tehdit ediyordu.

İnanılmaz Örgütleşme!

Georgia’nın bu sahtekarlıkları kolaylıkla yapabilmesinin sebebi sadece kişiliği değildi onun ailesinde Memphis Aile Mahkemesi Yargıcı Camille Kelley vardı. Onun yardımları sayesinde 5.000’den fazla çocuğu yeni ailelere satabilmişti en ufak anlaşmazlıkta yargıç Kelley kozunu oynuyor ve insanları köşeye sıkıştırıyordu. Bir ailenin çocuğun ücretini ödemesi yeterliydi eğer onun bakımını karşılamayacak kadar fakirlerse yargıç Kelley devreye girer ve görevini kötüye kullanarak işlemi onaylardı.

Yani önemli olan tek şey paraydı sonrasındaysa çocuğa ne olduğu kimsenin umrunda değildi. Kelley ayrıca boşanmış ailelerin çocuklarına da usulsüzce el koyuyor ve onları Georgia’ya teslim ediyordu. Çocukların bazıları çiftliklerde çocuk işçi olarak çalıştırılabiliyor ya da çok kötü ailelere teslim edilebiliyordu. Georgia’nın tek bir bağlantısı yoktu aynı zamanda Tennessee belediye başkanı Edward Crump’la da arası iyiydi. Edward’ın yasa dışı işlere bulaştığı biliniyordu bu da Georgia’nın işine gelmiş Edward’la kolaylıkla anlaşmışlardı. Ne acıdır ki 1930’larda Memphis büyük ölçüde Georgia yüzünden ülkedeki en yüksek ölüm oranlarına sahipti.

Bebekler çok fazla kez onlara bakamayacağı ilk görüşten anlaşılan ailelere teslim ediliyordu. Georgia bununla da yetinmiyordu, doktorların tavsiyelerini göz ardı ediyordu. Yuvadaki çocukların bakım ve ilaç gibi ihtiyaçlarını umursamıyordu bu da genelde ishal gibi hastalıklardan ölmelerine neden oluyordu. Tahminlere göre bu kötü koşullar yüzünden 500 ölüm gerçekleşmişti. Aslında o dönemlerde karaborsa denen evlat edinme yöntemi yasa dışı değildi ancak etik ve ahlaki açıdan yanlış görülüyordu.

Artık Her şey Ortaya Çıktı!

Evlilik dışı çocuk doğuranlar toplum baskısı yüzünden çocuklarını Georgia’ya veriyorlardı. Evlatlık alan ailelerin yeterliliği sorgulanmıyordu herhangi bir fiziksel ya da zihinsel hastalığı olup olmaması umurlarında değildi. Eylül 1950’de dönemin Tennessee valisi Gordon Browning teşkilatın çocukları para için sattığını öğrenince hemen bir soruşturma başlattı.

Georgia Tann ve ekibi 11 milyon dolar kâr elde etmekle suçlanıyorlardı. Aynı dönemlerde kurum kapatıldı Georgia hiçbir zaman hak ettiği cezayı almadı, mahkeme başlamadan 3 gün önce rahim kanserinden öldü. Yargıç Kelley hakkında ki suçlarda hiçbir zaman kanıtlamanadı. Kelley 3 ay sonra istifa etti hiçbir zaman ceza almadı. Georgia’dan 5 yıl sonra 1955’te öldü. Evlatlık verilen kardeşler birbirini aradı ama bazıları bulamadı bazılarıysa öldü.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu