Gündem

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Anlam ve Önemi Nedir? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Kaçıncı Yıldönümü?

Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin egemenliği kendi elinde tuttuğu Cumhuriyeti seçip Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir diyerek 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmiş ve Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Bu yıl milletin egemenliğini ve demokrasiyi taçlandıran Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü kutlayacağız. Peki, 29 ekim Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve önemi nedir? 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Anlam ve Önemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 yılında kurulmuştur ve 2022 yılında 99. yılı gerisinde bırakmıştır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarih olmaktadır. Diğer bayramlarda olduğu gibi Ulu Önder Atatürk, bu bayramı da gelecek nesillere miras olarak bırakmıştır.

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen anayasa değişikliği ile Türkiye’nin yönetim biçimi cumhuriyet olmuştur. Bu kararın 101 top atışı ile kutlanması aynı gün mecliste kararlaştırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti bugün bile aynı coşku ile her yıl cumhuriyet bayramı kutlamaktadır.


Cumhuriyet Bayramı Ne Zaman İlan Edildi?

Osmanlı Devleti’nin  I. Dünya Savaşı’nda yenilmesinden sonra Anadolu işgal edilmişti. Halk Mustafa Kemal Paşa önderliğinde milli mücadeleye girişmişti. Bu mücadele 1923 senesinde milli güçlerin zaferi ile sonuçlandı.

Bu dönemde, , “Büyük Millet Meclisi” ismi altında 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da toplanan halkın vekilleri, 20 Ocak 1921 tarihinde Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nu kabul ederek egemenliğin Türk ulusuna ait olduğunu ilan etmiş ve 1 Kasım 1922 tarihinde alınan kararla saltanatı kaldırmıştır. Meclis hükümeti ülkeyi yönetmekteydi.

27 Ekim 1923 tarihinde İcra Vekilleri Heyeti istifa etti, yerine yeni bir kabine kurulamadı. Mustafa Kemal Paşa; İsmet Paşa ile beraber bir kanun değişikliği tasarısı hazırladı ve 29 Ekim 1923 tarihinde meclise sunuldu. Kanunda yapılan değişikliklerin kabulüyle beraber Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından resmen ilan edilmiş oldu. .

Cumhuriyetin ilanı, Ankara’da 101  top atışı ile duyuruldu. 29 Ekim gecesi ile 30 Ekim 1923 tarihinde başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bir bayram havası içerisinde kutlandı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu