Bilgi Arşivi

4 Halifeden Son Halife Kimdir? Osmanlıda Son Halife Kimdir?

4 Halifeden Son Halife Kimdir? Osmanlıda Son Halife Kimdir? Sorularının yanıtlarını arayanlar için Halifelik hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Halife, İslam peygamberi Muhammed’in ölümünden sonra oluşturulan siyasi bir makam olan hilafetin lideri anlamına gelir. Halife, Müslümanların imamlığını ve din koruyuculuğunu yapmakla görevli bir kimse olarak da tanımlanabilir.

Halife Nedir, Ne Demek?

Halife, Hz. Muhammed’in vekili olarak Müslümanların imamlığını ve koruyuculuğunu yapmakla görevli bir kimsedir. Halifelik ise halifenin temsil ettiği siyasi makamın adıdır. Halife kelimesi Arapça kökenlidir ve TDK’ya göre “hükümdar, Osmanlı padişahlarının kullandığı unvanlardan biri, çok iyi yetişmiş, eğitilmiş kimse” anlamlarına da gelir.

Halifeler:

  • Dört Halife
  • Emevî halifeleri
  • Abbâsî halifeleri
  • Fâtımî halifeleri
  • Osmanlı halifeleri

Emeviler döneminde halifelik, ilk defa hanedanlığın kontrolü altına girmiştir. Abbasilere, Fâtımî Devleti’ne ve Memlük Devleti’ne geçen halifelik unvanı, 1517 yılında ise Osmanlı Hanedanı’na geçmiştir. Halifelik, 1924 yılında Türkiye’de kaldırılmıştır.


4 Halifeden Son Halife Kimdir?

Müslümanların imamlığını ve koruyuculuğunu yapmakla görevli bir kimsedir. Halifelik ise halifenin temsil ettiği siyasi makamın adıdır. İslam tarihinde, halifelik dönemi olarak adlandırılan dönem, Hz. Muhammed’in vefatından sonra başlamıştır.

İlk halife, Hz. Ebubekir‘dir ve ardından Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali halife olmuştur.


Osmanlıda Son Halife Kimdir?

Osmanlı Devleti’nin ilk halifesi Yavuz Sultan Selim’dir. Yavuz Sultan Selim, Mısır’a düzenlediği seferler sonucu Memlük Devleti’ni yenilgiye uğratmış ve halifeliğin Osmanlı Devleti’ne geçmesini sağlamıştır.

Son Osmanlı halifesi Abdulmecid Efendi’dir. Abdulmecid Efendi, 1922-1924 yılları arasında halifelik yapmıştır. 3 Mart 1924’te halifelik makamının kaldırılmasıyla birlikte halifelik sona ermiştir.


Halifelik Tarihi

Halifelik tarihi, İslam dünyasında halife olarak adlandırılan liderlerin tarihidir. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in ölümünden sonra, onun yerine İslam toplumunu yönetmek üzere halifeler seçildi. İlk dört halife, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali olarak bilinirler ve bunlara “Rashidun Halifeleri” denir.

Rashidun döneminin ardından İslam dünyasında çeşitli halife hanedanlıkları kuruldu. Bu hanedanlıklar arasında en ünlüleri Abbasi ve Osmanlı hanedanlıklarıdır. Abbasi hanedanlığı, 750 yılında İslam dünyasında iktidarı ele geçirdi ve halifelik merkezini Bağdat’a taşıdı. Osmanlı hanedanlığı ise 16. yüzyılda kuruldu ve Osmanlı padişahları, İslam dünyasının en güçlü liderleri arasında yer aldı.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Son Osmanlı Padişahı Kimdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu