Bilgi Arşivi

79 Plaka Nerenin? 79 Hangi Şehrin Plakası? Kilis İlçeleri Plaka Harfleri

79 Plaka Nerenin? 79 Hangi Şehrin Plakası? Kilis İlçeleri Plaka Harfleri. İl plaka kodları, illerin alfabetik sıralamasına göre aracın takibinin yapılmasına ve birbirinden ayırt edilmesi için verilen kodlardır. İl plaka kodu aracın hangi ile kayıtlı olduğunu gösterir. Plakadan sonra başlayan harfler ise aracın kayıtlı olduğu ilçeye göre değişir.

79 Plaka Nerenin? 79 Hangi Şehrin Plakası?

İlk olarak 1893 yılında Fransa’da uygulanmaya başlayan taşıt plaka kodu uygulaması 27 Eylül 1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelikle günümüzdeki uygulamaya geçilmiştir. Plaka kodu uygulamasının amacı karadaki motorlu taşıtların takibinin yapılmasına ve birbirlerinden ayırt edilmelerine yarayan bir kimlik sistemidir. Türkiye’nin uluslararası plaka kodu 1923 yılında “TR” olarak belirlenmiştir.

Plaka kodları illerin alfabetik olarak sıralanması göre sınıflandırılır. Kilis ilimiz 1995 tarihinde il olduğu için ülkemizin yetmiş dokuzuncu plakası 79 Kilis ilimize aittir.

Bu nedenle 79 Plaka Nerenin? sorusunun yanıtı:

79 plaka kodu ülkemizin Kilis iline aittir.


Kilis İlçeleri Plaka Harfleri

İl plaka kodları sonrasında başlayan harfler aracın kayıt olduğu ilçelere göre değişmektedir. Kilis ilimizin ilçelerinin plaka harfleri aşağıdaki gibidir.

Kilis Merkez Plaka Harfleri

AC – AZ – 001 ile 999

M – 0001 ile 9999

T – 0001 ile 9999👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu