Lise

8. Sınıf LGS Ders Çalışma Programı 2025 PDF İndir

8. Sınıf LGS Ders Çalışma Programı 2025 PDF İndir. Liselere Giriş Sınavı (LGS)’ye hazırlanan öğrencilerin düzenli ve planlı çalışıp başarılı olmaları için 8. sınıf LGS ders çalışma programı PDF dosyası paylaştık. LGS sınavında başarı olmak için en önemli etken düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak içinde mutlaka bir ders çalışma programını ihtiyaç vardır. Ders çalışmak için kendi ders çalışma planını hazırlayamayan öğrenciler için Uzman öğretmenler tarafından hazırlanmış ders çalışma planını uygulayabilir isterseniz örnek alarak kendi ders çalışma planınızı da hazırlayabilirsiniz.

8. Sınıf LGS Ders Çalışma Programı 2025 PDF

Ders çalışma programımızın içinde LGS’ye girecek öğrenciler için derslerin konularına göre hazırlanmış 12 haftalık ders çalışma programı yer almaktadır.

LGS Çalışma Programı konuların zorluk derecesine göre hazırlanmış olup, hafta içerisinde bütün derslerden en az 1 konu bitirmeyi amaçlamaktadır. Buna göre ilk hafta derslerin ilk konularının videoları izlenecek ya da konu anlatımlarına okunacak daha sonra o konuyla alakalı en az 75-100 arası soru çözülecek.

Programa göre 3 ay içerisinde konuların bitmesi gerekiyor. Normalde 2 ayda konular bitirilebilir ancak amaç konuların bir an önce bitmesi değil, kalıcı öğrenme sağlamak. Bunu da ancak konu anlatımından sonra bol soru çözerek sağlayabilirsiniz.

Bu ders çalışma programı hazırlarken gün içerisindeki çalışma saatlerini belirlemek istemedik. Çünkü herkesin yaşantı biçimi farklı ve doğal olarak kimseyi belirli saatler arasına sıkıştırmazsınız. Bu nedenle 09.00’da kalk şu konuyu çalış yerine pazartesi günü “sözcükte anlam” konusunu çalış ve soru çöz demek daha mantıklı olacaktır. Diğer yandan günlük program hazırlarken haftada en az 1 gün kendinize ayırmayı unutmayın. Haftanın 7 günü çalışmaya kalkarsanız en fazla 3-4 hafta sonra sıkılır, bir daha çalışmak istemezsiniz.

LGS sürecinde dikkat etmeniz gereken konulardan biri de yeni nesil sorular… LGS’ den önce yapılan TEOG sınavlarında işlem soruları sorulurken LGS ile yeni nesil soru tipleri sorulmaya başlandı. Buna göre matematik dersinde de dahi soruların sizden ne istediğini anlamadan onları çözemiyorsunuz. Bu konuda kendinizi geliştirmek için bol bol kitap okumalı, paylaşılan örnek soruların çözüm videolarını izlemeli ve yeni soru çözmelisiniz.

Paylaştığımız programda özellikle de 3. Aydan itibaren birçok dersinde konusu bitmiş olacak. Bu ay içerisinde bitirdiğiniz dersleri farklı kaynaklardan sorular çözerek pekiştirmeli, kalan derslerin konularını da bitirerek yine soru çözmeye devam etmelisiniz. Sınavı kazanmak için mutlaka farklı tipte sorular çözmeli, işlem ve anlama becerinizi geliştirmelisiniz. Deneme çözümüne ise sınava 3-4 ay kala başlayabilir, ilk zamanlarda günde 1 deneme, son ay ise günde 4-5 denemeye kadar çıkabilirsiniz.

LGS sınavı ile alakalı çıkmış soru, örnek soru, konu dağılımı ve deneme sınavları için www.ogrencigundemi.com sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

8. Sınıf LGS Ders Çalışma Programı 2024 PDF İndir

👉 8. Sınıf LGS Online Deneme Sınavı Ücretsiz (Türkiye Geneli)


LGS’ye Nasıl Çalışılır?

Öğrencilerin büyük çoğunluğu alt sınıflardan itibaren test çözerek ders çalışmaktadır. Sınav sistemine göre hazırlanan bu testler de genellikle bilgiyi ölçmektedir. Bu tip sorular genelde daha alt düzey bilişsel becerileri ölçmektedir. Bilgiyi ölçen test sınavlarında bir konuyu derinlemesine öğrenmenize gerek yoktur, çünkü doğru cevap zaten size verilir amaç yanlışları elemektir. Doğru cevabı bilmeseniz bile yanlış cevapları bilmek yeterli olmaktadır. Bu nedenle öğrenciler konuyu çok iyi öğrenmeye değil bol bol soru çözerek mümkün olduğu kadar fazla sayıda soru çözmeye odaklanırlar, hatta soru çeşitleri ezberlenmeye çalışılır.

LGS’de soruyu doğru anlamak çok önemli, bazı sorularda soruyu anlamak, cevabı bulmaktan daha zor. Bir konuyu bilmek yetmiyor, o bilgiyi doğru yorumlayabilme ve günlük hayata aktarabilme becerisi gerekiyor. Öğrencilerin okuduğu parçaları analiz ve sentez edebilme becerisine sahip olması şart.

Öğrencilerin yeni sınavda başarılı olabilmeleri için yeni sınav sorularına hazırlıklı olmaları gerekir. Geçen yıl yapılan LGS sınavında özellikle matematik soruları uzun ve zordu, öğrenciler yetiştirmekte zorlandılar fakat bu yıl MEB sayısal bölüm için süreyi 60 dakikadan 80 dakikaya çıkardı, bu durum en azından zaman problemini büyük ölçüde azaltmış oldu. Fakat öğrenciler, özellikle matematik dersi için yeni soru tarzına alışmadılar, bu da gayet normal, çünkü yıllardır çözdükleri soru tarzı değişti ve buna uyum sağlamak, beynimizi bu sorulara alıştırmak zaman ve emek istiyor.

Bir çok öğrenci yeni tarz matematik sorularını çözemediğinde hayal kırıklığı yaşıyor ve çalışma isteği azalıyor. Sorularda zorlanmanız, öncekine göre daha çok yanlışınız çıkması normal bir durum. Sadece siz değil, tüm öğrenciler yeni nesil soruları çözmekte zorlanıyor. Yeni tarz sorulara alışmak için mantık muhakeme becerilerini ölçen sorulardan çözmeniz gerekir. Bu sorulardan ne kadar çok çözerseniz beyniniz de bu tarz sorulara karşı o kadar gelişecektir. Bu tarz sorulara daha kısa sürede uyum sağlayan öğrenciler avantajlı   olacaktır. Fakat kısa bir sürede hızlı bir ilerleme olmayabilir. Matematik için sabırlı olmak gerekir.

Bilgiyi kullanma, analiz, sentez, yorumlayabilme becerilerini artırmak için öncelikle kitap okumaya çok önem verilmelidir. Çok kitap okuyan öğrencilerin yeni sistemde avantajlı olacaklarını düşünüyorum. Öğrenciler kitap okumayı zaman kaybı gibi görmemeli, kesinlikle her gün en az yarım saat kitap okumalıdır.

Yeni sistemde sınav “Sayısal (Fen ve Teknoloji, Matematik) ve Sözel Bölümden (Türkçe, İnkılap Tarihi, Din K., Yabancı Dil) oluşacak. Sözel Bölümde 50 soru için 75 dakika, Sayısal Bölümde 40 soru için 80 dakika süreniz olacak. Sınavda problemi yaşamamak için, test çözerken zamana göre çözmeli ve zamanı verimli kullanma alışkanlığı kazanmalısınız.

1- Her gün kitap okumalısınız,

2- Düzenli olarak ders çalışmalısınız,

3- Günlük tekrar yapmalısınız,

4- Konuları yüzeysel değil, derinlemesine öğrenmelisiniz,

5- Farklı kaynaklardan test çözmelisiniz (mantık ve muhakeme becerilerini ölçen testlerden).

6- Anlaşılmayan konu ya da sorular öğretmen ya da bir bilene sormalısınız,

7- Konuyu iyi anlamadan sadece ezber yapmayın. Konu çalışırken değişik yöntemler (zihin haritası, kodlama v.b.) kullanmalısınız.

8- Unutmamak için, konuları sık sık  tekrar edin.

9- Sınava değil, öğrenmeye odaklanın. İyi öğrenirseniz, zaten sınavda başarılı olursunuz. Ama sınava odaklanırsanız, stres ve kaygıdan iyi öğrenemezsiniz.

10- Başkasıyla değil kendinizle yarışın, hep daha iyi olmaya çalışın.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı 2025

👉 LGS Tüm Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

👉 8. Sınıf LGS Deneme Sınavları PDF 2025 İndir 

👉 LGS Youtube Kanal Önerileri 2025

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu