Gündem

9 Kolay Adımda Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

9 Kolay Adımda Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?. Tasarım sevginiz ve teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, grafik tasarımcı olmaktan keyif alabilirsiniz . Ancak grafik tasarımın ne olduğunu anlamak zor olabilir, çünkü grafik tasarımcısının kariyeri son birkaç on yıl içinde çok değişti. Başlangıçta, grafik tasarımcılar ağırlıklı olarak basılı reklamlar için kelimeleri resimlerle birleştirerek pazarlama materyalleri oluşturdular. Genellikle tasarımlarını elle çekiyorlardı, bu da daha sonra basılı reklamlarda veya el ilanlarında toplu olarak dağıtıldı.

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Günümüzde grafik tasarımcıların çoğu web siteleri, logolar, dijital ürünler, çevrimiçi reklamlar, video illüstrasyonları ve daha fazlasını oluşturmak için çevrimiçi teknolojiyle birlikte çalışmaktadır. Grafik tasarım dünyası geniş ve çeşitlidir ve bir grafik tasarımcı olmakla ilgileniyorsanız, bir odak alanı seçmek önemlidir.

Örneğin, başarılı bir UX tasarımcısı olarak inanılmaz derecede çok yönlü web siteleri oluşturmanıza yardımcı olabilirsiniz. Veya video oyunu tasarımları oluşturabilirsiniz. Ayrıca işletmeler, basılı reklamlar ve daha fazlası için logolar tasarlayabilirsiniz. Grafik tasarımcı olma konusunda birçok seçeneğiniz var. Sadece yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza en uygun alanı bulmalısınız.

Bir grafik tasarımcı, tasarım işlerini tamamlamaktan para kazanır. Reklam ajansı veya büyük şirketin pazarlama ekibi gibi bir şirket tarafından istihdam edilebilirler. Birçok büyük firma, tasarıma adanmış tüm departmanlara sahiptir. Büyük bir kuruluşta çalışıyorsanız, bilgisayar programcılarıyla veya pazarlama departmanıyla birlikte çalışabilirsiniz.

Alternatif olarak, birçok grafik tasarımcı kendi hesabına çalışmaktadır. Eğer izlediğiniz rota buysa, kendi müşterilerinizi bulmaktan para kazanırsınız.


Grafik Tasarımcı Nitelikleri nelerdir?

Bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız, gerekli becerileri edinmenin birkaç yolu vardır. Grafik tasarım için okula gidebilir veya staj yoluyla iş eğitimine girebilirsiniz. Ayrıca önemli miktarda kendi kendine çalışma ve uygulama yapabilir ve kendinize grafik tasarımcıların kullandığı ortak araçları ve yazılımları nasıl kullanacağınızı öğretebilirsiniz .


Grafik Tasarım Yolunuzu Seçme

Grafik tasarımcı olarak atabileceğiniz birden fazla yol var. Grafik tasarımın iki geniş kategorisi vardır: çevrimiçi grafikler ve basılı grafikler.


Çevrimiçi Grafikler

Çevrimiçi grafikleri işleyen bir grafik tasarımcı olmakla ilgileniyorsanız, logolar, web siteleri, video için resimler ve daha fazlası gibi ürünler oluşturmaktan sorumlu olacaksınız. Ayrıca, web sitelerinin kullanıcı dostu olmasını sağlamak için düzen ve tel kafes oluşturan bir UX tasarımcısı olabilirsiniz.


Grafikleri Yazdır

Ağırlıklı olarak baskı grafikleriyle çalışan bir tasarımcıysanız, dergiler, broşürler, büyük posterler vb. İçin tasarımlar yaratabilirsiniz. İki alanın kesinlikle çakışması vardır. Örneğin, basılı reklam için bir tasarım oluşturmak üzere çevrimiçi yazılımı kullanabilirsiniz. Grafik tasarımcıları bugünlerde çoğunlukla çevrimiçi projelerde çalışıyor olsa da, kaliteli baskı tasarımına hala büyük bir ihtiyaç var.

Bir grafik tasarımcı olmakla ilgileniyorsanız, oraya ulaşmak için atmanız gereken sekiz adım. Grafik tasarımcı olma hedefine ulaşmanın çeşitli yolları olduğunu unutmayın. İzlediğiniz yol, kariyer hedeflerinize ve serbest meslek sahibi olmak isteyip istemediğinize bağlıdır.


1. Grafik Tasarım Derecesi Kazanın

Tasarım okuluna veya bir tasarım programı ile düzenli bir liberal sanat yüksekokuluna giderek grafik tasarım hakkında bilgi edinebilirsiniz . Bunu kariyer olarak görmek isteyen bir lise öğrencisiyseniz, grafik tasarım konusunda uzmanlaşmış programlara sahip kolejleri ve üniversiteleri araştırmak isteyebilirsiniz.

Zaten kolejdeyseniz veya bir kariyerdeyseniz ve grafik tasarıma geçmek istiyorsanız, ek eğitim için okula gitmeyi düşünebilirsiniz. Yetkin oluncaya kadar çevrimiçi kurslar ve öğreticiler de alabilirsiniz.


2. Bir İşletme Web Sitesi Oluşturun

Tasarım okuluna gitmeyi veya çevrimiçi grafik tasarım kurslarına yatırım yapmayı seçerseniz, bir işletme web sitesi oluşturmak şarttır. İşletme web siteniz, potansiyel müşteriler ve müşterilerin çalışmanızı görebilmesi için portföyünüz olarak işlev görür. Tam zamanlı işler için başvururken, işletme web siteniz potansiyel işverenlere ne tür bir iş yaptığınızı göstermek için bir özgeçmiş olarak hizmet eder.


3. Ağa Hazırlanma

Herhangi bir kariyer gibi, grafik tasarımcı olmak istiyorsanız diğer tasarımcılarla ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmak önemlidir. Çalışmak istediğiniz şirketler için de çalışabilecek diğer grafik tasarımcılarla tanışmak için katılabileceğiniz birçok farklı çevrimiçi forum var. Grafik tasarımcılara adanmış Facebook grupları da var.

Toplulukları bağlı olan alabileceğiniz kurslar vardır. Yaşadığınız tasarım topluluğundaki insanlarla tanışmak için her zaman bizzat ağ oluşturabilirsiniz. LinkedIn aynı zamanda insanlarla tanışmak için harika bir yerdir.


4. Hedef İstemcinizi Anlayın

Web sitenizi ve özgeçmişinizi oluştururken, grafik tasarımcı olarak kime hizmet etmek istediğinizi düşünün. Hedef müşterinizi tanımlamak ve anlamak önemlidir. Örneğin, diğer küçük işletme sahiplerinin web sitelerini oluşturmalarına yardımcı olmak isteyen biri olabilirsiniz. Bu küçük işletme sahipleri belirli bir yaş aralığına veya belirli bir bütçeye dahil olabilir.

Diğer bazı örnekler arasında video oyunları için grafik tasarımcı olmak ve oyun tasarımı yapmak sayılabilir. Ya da belki de düğün sektöründeki moda markaları veya şirketler için tasarım yapmak istersiniz. Ne olursa olsun, gerçekten neyi sevdiğinize ve hizmet etmek istediğiniz kişilere odaklanmak önemlidir. Erken bir niş kurmak, şirketleri ve insanları hedef almayı kolaylaştırır.


5. Portföyünüzü Oluşturun

Artık hedef müşterinizi anladığınıza ve tasarımlarınızı sergilemek için bir web sitesi oluşturduğunuza göre, portföyünüzü oluşturma zamanı. İlk başta, hiç müşteriniz olmayabilir ve bu nedenle web sitenizde gösterebileceğiniz projeleri tamamlamak için kendi yaratıcılığınızı kullanmanız önemlidir.

Portföyünüze çeşitli projeler eklediğinizden emin olun. Örneğin, bir kartvizit tasarımının yanı sıra bir web sitesinin veya uygulamanın maketini de sergilemek isteyebilirsiniz. Müşteriler edindikten sonra, portföyünüze ekleyin, böylece işinize ve çok yönlülüğünüze daha fazla örnek gösterebilirsiniz. Çalışmalarını portföyünüze eklemeden önce izin aldığınızdan emin olun; bazılarının markalarını çevrimiçi portföyünüzde kullanmanıza izin verme konusunda katı kuralları olabilir.


6. Grafik Tasarımcı İşleri veya Satış Konuşması Müşterileri için Başvurun

Artık portföyünüze ve web sitenize sahip olduğunuza ve çalışmak istediğiniz şirket veya müşterinin türünü belirlediğinize göre, bir sonraki adıma geçme zamanı. Bir şirkette çalışmak istiyorsanız, ağ kurmaya devam edin ve grafik tasarımcı işleri için başvurun. Kendiniz için çalışmak istiyorsanız, çalışacağınız güzel bir müşteri listesi olana kadar konserleri arayın ve yönlendirmeler alın.

Yanıtladığınız müşterilerin e-tablosunu saklayın, böylece yanıtlarını takip edebilir ve tekrar satış konuşmasını önleyebilirsiniz. Düzenli olarak takip etmek için bir takvim oluşturun.


7. Hedef İstemcinize Terfi Edin

Eğer serbest meslek sahibi iseniz, ürününüzü hedef müşterinizin önüne getirmeniz önemlidir. Bu, belirli Facebook grupları, Pinterest veya Etsy gibi hedef müşterinizin gittiği yerlere gitmek anlamına gelir. Hizmetlerinizi bir müşteriye tanıtmak için reklamlara yatırım yapmayı bile düşünebilirsiniz.


8. Markanızı Oluşturun

Bir işi güvenceye almak veya zaman içinde müşteri kazanmak için yukarıdaki adımları tekrar tekrar uygulayın. Bir şirkette olsanız da olmasanız da kişisel markanızı oluşturmaya devam edin, böylece grafik tasarımcı olarak büyümeye devam edin ve her zaman sergilemek için sürekli yeni beceriler ve tasarım portföyüne sahip olun.


Grafik Tasarım Sizin İçin Uygun mu?

Grafik tasarımın sizin için kariyer seçimi olup olmadığını bilmek, istediğiniz işe ve kişisel ilgi alanınıza bağlıdır. Her zaman tasarıma ilgi duyuyorsanız, ancak yeni bir iş sahibi olmak veya kendi işinizi kurmak istiyorsanız, grafik tasarım sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Bu, reklam öğelerinin tatmin edici ve sürekli değişen bulduğu bir kariyer türüdür.

Öğrenmek için her zaman yeni araçlar ve geliştirmek için beceriler vardır. Bir işletme sahibi olarak, sıfırdan bir şey büyütmek ve size yardımcı olabilecek müşterilere hizmet etmek heyecan verici. Başarılı bir grafik tasarımcı olarak, sevdiğiniz bir şeyi yaparak harika bir hayat yaşayabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu