Bilgi Arşivi

ABD Borsası Kaçta Açılıyor 2024 – Amerikan Borsası Açılış ve Kapanış Saatleri

ABD Borsası Kaçta Açılıyor 2024 – Amerikan Borsası Açılış ve Kapanış Saatleri. Sorularını NYSMEKT borsasında işlem yapmak isteyenler tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Yeni adıyla NYSEMKT, eski ismiyle ise AMEX borsası neredeyse 400’den fazla şirketin işlem gördüğü bir borsadır. Gelin hep birlikte Amerikan Borsası Açılış ve Kapanış Saatlerini öğrenelim.

ABD Borsası Kaçta Açılıyor 2024

İşlem hacmi bakımından en büyük üçüncü borsa olarak bilinen NYSMEKT (Amerikan borsası)  2008 yılında NYSE Euronext tarafından satın alınmış ve ismi NYSMEKT olarak değiştirilmiştir. NYSMEKT, Borsa İstanbul’da bulunan işletme piyasası ile benzerdir.

ABD saati ile 09.30 olan Amerikan borsası açılış saati, Türkiye saati ile 16.30’da açılır. Borsaların kapalı olduğu resmî günler dışında herhangi bir yasal düzenleme olmadığı taktirde Amerikan borsası açılış saati değişmez.

  • Türkiye saati ile Amerikan borsası açılış saati: 16.30

Amerikan Borsası Açılış ve Kapanış Saatleri

NYSMEKT, Amerikan borsası resmi tatiller ve istisnalar haricinde Türkiye saatiyle 16.30’da açılır ve 23.00’da kapanır.

  • Türkiye saati ile Amerikan borsası açılış saati: 16.30
  • Türkiye saati ile Amerikan borsası kapanış saati: 23.00

NYSMEKT Borsası Endeksleri

New York Menkul Kıymetler Borsası (New York Stock Exchange (NYSE), ABD, New York City, Aşağı Manhattan, 11 Wall Street’te bulunan menkul kıymet borsasıdır. Kasım 2010’da Dünyanın en büyük borsalarının Market capları $13.39 trilyon değeri bulan hisseye sahiptir. 2008 yılında ortalama $153 milyar günlük işlem hacmine ulaşmaktadır.


NYSE U.S 100 Endeksi:

NYSE’de kote edilen toplam piyasa değerleri en büyük olan 100 şirketten oluşur. Şirketlerin toplam piyasa değerleri 5.7 trilyon $ ve Amerika’daki tüm şirketlerin piyasa değerlerinin 31.12.2003 tarihinde %46’sını oluşturmaktadır. NYSE‘deki tüm şirketlerin piyasa değerlerinin de %40’ını oluşturmaktadır.


NYSE International 100 Endeksi:

NYSE’nin toplam piyasa değeri en yüksek ve Amerikan olmayan 100 şirketten oluşmuştur. Bu endeks, Uluslararası Piyasaları takip etmek ve yatırımcı araştırmaları yönlendirmek amaçlı tasarlanmıştır.


NYSE TMT Endeksi:

Teknoloji, Medya ve İletişim sektöründeki en büyük 100 şirketten oluşmaktadır.


NYSE World Leaders Endeksi:

NYSE US100 ve NYSE Uluslararası 100 endeksinin bir kombinasyonudur. En büyük 200 şirketin performansını yansıtır.


NYSE Composite Endeksi:

NYSE Composite Endeksi, 1966 yılında genel olarak NYSE’deki tüm hisse senetlerinin performanslarının ölçülmesi için oluşturulmuştur. NYSE Composite Endeksi 2044 Amerikan ve Amerikan olmayan hisselerden oluşmaktadır.


NYSE Sector Endeksleri:

Yeni sektör endeksleri NYSE Energy Endeksi, NYE ID olarak, NYSE Financial Endeksi NYK. ID ve NYSE Healthcare Endeksi NYP.ID olarak sembollendirilmiştir. Tüm bu üç sektör endeksleri, NYSE Composite endeksinin alt kümeleridir. NYSE sektör endeksleri Dow Jones Global Sınıflandırma sistemine uygun olarak sınıflandırılmıştır.

Tüketici fiyat endeksinde olduğu gibi NYSE endeksleri Laspeyres endeksidir. Laspeyres endeksi her dönemdeki sabit ağırlıklandırılmış fiyat değişimlerini ölçer. NYSE endeksleri, endeksteki her şirket için son fiyatlar kullanılarak NYSE açık olduğu sürece hesaplanmaktadır. Önceki günün kapanış değerini takiben NYSE’nin açılışından sonra endeks değerleri güncellenmektedir. Bu işlem endeksteki herhangi bir bileşini hakkında ilk fiyatın gelmesiyle başlamaktadır.

Yatırım yapılabilir menkul kıymetlerin oluşturulması için piyasada bulunan hisseler, hisse sınıflarına ve likitidelerine göre endekse dahil edilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu