Gündem

Afyonkarahisar-Dinar-Karataş Köyü Tarihçesi

Afyonkarahisar-Dinar-Karataş Köyü Tarihçesi. Karataş köyü, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir Yörük köyüdür. Karataş köyü 1911 yılından beri aynı adı taşımaktadır. Osmanlı kayıtlarına göre köyün ilk adı Karalar köyüdür. Karataş köyü, Dinar ilçe merkezine 25 km, Afyonkarahisar il merkezine 85 km uzaklıktadır. Dinar’ın Kuzeydoğu yönünde, Afyonkarahisar il merkezinin ise Güneybatı yönündedir.

Karataş Köyü Tarihçesi

Karataş, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür. Adana kozan dolaylarından gelen karaman boyuna ait karalar obası 1701 -1702 yıllarında şimdiki Ergenli okçular köyüne yerleştirildi. Yerlerinden ayrılmamaları için nezre bağlandılar. Hayvanlarının beslenememesi ve otlaklarının kıraç olmasını bahane ederek yerlerini terk ettiler verilen yeri beğenmediler.

Malca zengin ve varlıklı olanlar Adana kozan taraflarına geri döndüler Malca fakir olanlar kumalar yaylası ve gölcük civarında kaldılar. Karalar mucan obası kumalar yaylası gölcük ırgıllı, arabışık, sarıkavak yaylalarında senelerdir konar göçerlik yaptılar. Yayladan yaylaya dönüp durdular.

1870 yıllarında konup göçerken yörüklerin hayvanları ekili alanlara zarar verdiği gerekçesi ile zaptiye ve kadılığa şikayet edildi .bundan dolayı zorunlu iskana tabi tutuldular. Şimdiki dere mahallesinde karalar muratlı mahallesinde de güzlüklüler zorunlu iskana tabi tutuldular.

Güzlüklülerin yanına daha sonra Aballar küçükaliler obası yerleştirildiler. Kara kıldan yapılmış çadırlarını kurdular .O senelerde köyün adı osmanlı kayıtlarına KARALAR ve KÖZLÜKLÜLER olarak iki isimde kayıtolmuştur. Köyü terk etmemeleri içinde nezre bağlandılar.

Daha sonra arada kalan küçük obaları zaptiyeler yakalayıp karalarla közlüklülerin arasında kalan orta mahalleye yerleştirdiler. Köy kalabalıklaşınca köyün adı AHMEDİYE olarak değiştirildi.1872 yılında Osmanlı kayıtlarında 53 sırada karalar 54 sırada Közlüklüler köyü olarak kaydedilmiştir.

1885 yılında yapılan sayımda sadece erkekler sayılmıştır.ı890 yılı hane sayımında 31 ev görülmektedir.1892 sayımında hane sayısı 25 nüfus sayısı 158 olarak gözükmektedir. Konar göçerlik devam ettiğinden nüfus sayısı esnek olarak kayıtlıdır.1892 yılında köyün adı Ahmediye ve Karataş olarak birlikte kayıtlara geçmiştir.

1876 yılında Johon. D. Peterson adlı bir İngiliz maden şirketi ruhsat alarak ince çayda krom madeni işletmiştir. Ayrıca çukur koyak mevkiin de açık ocak olarak krom madeni çıkarmıştır. Çıkarılan bu madenler develerle şirketin asıl ocağı olan Kütahya ya taşınmıştır. Burada ki Yörüklerin develerle madenin nakliyatını yatığından köyün kurulmasında katkısı olmuştur.

1968 yıllarında Afyonlu İsmail İPLİKÇİ isimli bir madenci bu ocağı kazdırmış madenin tünel girişini bulmuştur. Bir kısım maden çıkarmış bu madenin demir madeni ile karışık civa olduğunu söylemiştir.

Parası bitince köyü terk etmiş bir kaç sene sonra kepçe ile kazdırdıysa da sermayesi bittiğinden işi bırakmıştır. Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları gündüzleri sıcak akşamları serin geçmektedir.

Köyün ekonomisi tarım alanında pancar, patates, haşhaş, anason, kimyon, nohut, fiy, günaşık ve azda olsa vişne hayvancılık büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu