Kimdir

Ahmet Özal Kimdir, Kaç Yaşında? Ahmet Özal Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Özal Kimdir, Kaç Yaşında?. Turgut Özal‘ın en büyük oğlu olan Ahmet Özal merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yeni bir parti kuracağını açıklayan Ahmet Özal serveti araştırılırken bir yandan da Ahmet Özal Eşi de merak edilenler arasında. Ahmet Özel Partisi merak edilirken gelin birlikte Ahmet Özal Hayatı ve Biyografisi öğrenelim…

Ahmet Özal Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı ve 19. Başbakanı Turgut Özal‘ın en büyük oğlu olan Ahmet Özal yeni bir parti kuracağını açıklaması üzerine son günlerin  en çok merak edilen isimlerinden olmuştur. Ahmet Özal, 3 Aralık 1955 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Aslen Malatya’lıdır. Asıl adı Tevfik Ahmet Özal’dır. Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, annesi Semra Özal’dır. Zeynep (d.1954) adında ablası ve Efe (d.1967) adında kardeşi vardır. ilkokulu Ankara’daki Çankaya İlkokulu’nda tamamladı.

Ortaokul ve lise bire kadar Yükseliş Koleji’nde okuduktan sonra lise ikiden itibaren Amerika’da okudu. Üniversiteyi Amerika’da North Carolina State Üniversitesi’nde tamamladı. Sonrada ekonomi konusunda Master yaptı. 1979 yılında iş hayatına atıldı. IMF’de üç sene çalıştı. Turgut Özal’ın ilk kabinesini kurduğu 1983-84 tarihlerinde Türkiye’ye döndü.  1 Mart 1989 tarihinde İsviçre ve Avusturyaarasında yer alan Lichtenstein’da faaliyet gösteren Magic Box adıyla Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalını kurmuştur.

1990 yılında Magic Box kanalına Cem Uzan’ın ortak olmasıyla Star 1 adıyla yayınına devam etti. Özal, 1992 yılında Star 1 ortaklığından ayrılarak 4 Ekim 1992 tarihinde Kanal 6’yı kurmuştur. 1995 yılında Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. Kanal 6’yı 1998 yılında iş adamı Korkmaz Yiğit’e sattı. Kanal birkaç el değiştirdikten sonra 2004 yılında tekrar Ahmet Özal’a geçti Mayıs 2007 tarihinde kanalı kapattı.

18 Nisan 1999 yılında yapılan seçimlerde 21. dönem Malatya bağımsız Milletvekili oldu. Ahmet Özal, bir süre sonra Mesut Yılmaz’la aralarındaki küslük ortadan kalkınca babasının partisine katıldı. Orada umduğunu bulamayınca da 2003 yılında hem ANAP’tan hem de siyasetten uzaklaştı. Anavatan Partisi’nin 2009 yılı mahalli seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olmuştur. Demokrat Parti Genel Başkanvekili olarak da görev yapmıştır.

👉 Turgut Kazan Kimdir, Kaç Yaşında?


Ahmet Özal Hayatı ve Biyografisi

“Vicdanen rahatlamam lazım” diyen sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, siyaset sahnesine ‘Tek Parti’ ismi ile geri döneceğini duyurdu. Tevfik Ahmet Özal, 3 Aralık 1955 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Türk iş adamı olan ve aynı zamanda siyasetçi kimliğiyle bilinen Ahmet Özal, Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı ve 19. Başbakanı Turgut Özal’ın en büyük oğludur. Lisans eğitimini ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nde tamamlayan Özal, ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitiminin ardından New York’ta American Express’te görev yaptı. Ahmet Özal, Elvan Özal ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Özal hükûmeti döneminde özel televizyon ve radyo yayıncılığına izin verilmesinin ardından 1 Mart 1989 tarihinde Cem Uzan ile birlikte Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalı “Magic Box”u kurdu. Cem Uzan ile ortaklığının sonrasında bireysel olarak Kanal 6’yı kurdu ve Türkiye’de dördüncü özel televizyon kanalının sahibi oldu. 1995 yılında Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. Kanal 6, 1998’de Korkmaz Yiğit’e satıldı. Ahmet Özal, Belarus, Irak ve Türkiye’de müteahhitlik yapmaktadır.

Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal 17 Nisan 1993 tarihinde hayatını kaybetti. Ahmet Özal, 16 Nisan 2013 tarihinde Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından by-pass ameliyatı edildi. 19 Aralık 2014 tarihinde “Ana Parti” adı ile bir siyasi parti kurdu. 7 Haziran 2015 seçimlerine birlikte girme kararı aldıktan sonra Ana Partisi, Hak ve Adalet Partisi ile 18 Şubat 2015 tarihinde birleşerek Hak ve Adalet Ana Parti adını almıştır.

Özal, 7 Haziran 2016 seçimlerine Saadet Partisi Mardin adayı oldu. Ancak seçilemedi.

Twitter 👉 Ahmet Özal

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu