Gündem

Alevi Öğrencilere “Hz. Ali’yi Sevmeyiz” Diyen Din Kültürü Öğretmeni Görevden Uzaklaştırıldı

Ankara Valiliği, Ankara’da bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Alevi Öğrencilere ayrımcı söylemlerde bulunduğu iddiasına ilişkin açıklama yaptı. Valilik, öğretmenin görevden uzaklaştırıldığını ve konuya ilişkin tahkikatın tüm boyutlarıyla sürdüğünü belirtti. İddiaları reddeden öğretmen ise, velinin “zülfikârlı kolyesini göstererek “Kimin ne olduğu belli” dediği de iddialar arasında  yer almakta.

Valilik Konuyla İlgili Olarak M. K. İsimli Öğretmenin Uzaklaştırma Aldığını Belirtti

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda, sözleşmeli olarak görevini sürdüren M.K. isimli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin, 20 Eylül de 8. sınıf öğrencilerine ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” deyip parmak kaldıran öğrencilere “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor?” sorularını yöneltmiş ve “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” ifadelerini kullandığı iddia edilmekte.

Bunun üzerine bazı öğrenciler derste yaşananları ailesine anlatıp ve okula gitmek istememeleri üzerine, veliler okula giderek M.K. isimli öğretmenle görüştü. İddiaları kabul etmeyen M.K., velinin zülfikâr kolyesine işaret ederek “Zaten sormama gerek yok. Kimin ne olduğu belli. Boyunlarındaki kolyeden tanıdım kimin ne olduğunu” ifadelerini kullandı.

Ankara Valiliği olay meydana geldikten sonra Twitter hesabından bir açıklama yaparak, “Mamak ilçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden ‘ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu’ iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup; konuyla ilgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir” denildi. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Soruşturma Başlattığı öğrenildi.


Öğrenci Gündemini Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Ederek Güncel Bilgilere Daha Hızlı Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Gündemi: Instagram

Öğrenci Gündemi: Twitter

Öğrenci Gündemi: Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu