Bilgi Arşivi

Alman Vatandaşı Nasıl Olunur? Alman Vatandaşlığına Geçiş

Alman Vatandaşı Nasıl Olunur? Alman Vatandaşlığına Geçiş. Almanya’nın birçok insanın yaşamak, çalışmak ve okumak istediği bir ülke olduğu düşünüldüğünde, Alman vatandaşlığına talep yüksek. Almanya, bürokratik prosedürler ve bürokratik prosedürlerle dolu bir ülkedir, bu yüzden doğal olarak, Alman Dışişleri Bakanlığı bile vatandaşlık hukukunun son derece karmaşık olduğunu belirtiyor. Yine de, bu kılavuzu size nasıl Alman vatandaşı olacağınızı gösteren ipuçları, gereksinimler ve başvuru prosedürleri sağlayabilecek kapsamlı bölümlere ayırdık.

Alman Vatandaşı Nasıl Olunur?

Daimi ikamet eden olarak Almanya’da yaşadığınızda, Almanya vatandaşı sayılmazsınız. Bu, statünüze bazı kısıtlamalar getirir ve bu nedenle, Almanya’da kalıcı olarak ikamet eden pek çok kişi Alman vatandaşlığı talep etmektedir.

Alman vatandaşlığına sahip olmak, size vatandaş olmayanların sahip olmadığı hak ve özgürlükleri verir. Bir Alman vatandaşı olarak şu fırsatlara sahip olacaksınız:

 • Oy kullanma hakkı.
 • Serbest dolaşım hakkı
 • Toplantı ve dernek hakkı
 • Konsolosluk koruma hakkı
 • Alman iş piyasasına sınırsız erişim
 • Devlet memuru olma hakkı vb.

Alman anayasasındaki hakların yanı sıra, her Alman vatandaşının sahip olduğu yükümlülük ve görevlere de sahip olacaksınız. Bu, topluma entegrasyonu, tüm yasalara saygı ve itaat ve hatta potansiyel Alman askerlik hizmetini içerir.

Alman Vatandaşlığı Türleri

Alman vatandaşı olmak her koşulda mümkün değildir. Alman vatandaşlığı almanıza yol açabilecek üç genel durum vardır.

 • Vatandaşlık yoluyla
 • Kan hakkı ile veya Latince  Jus Sanguinis ile
 • Toprak sağında veya Latince Jus Soli’de

Vatandaşlığa geçme yoluyla vatandaşlık almanız, Alman hükümetinin Alman vatandaşlığına başvurmak için belirlediği ve buna uygun olduğu belirli şartları yerine getirdiğiniz anlamına gelir. Diğer tür, kan hakkı veya  Jus Sanguinis , doğrudan Alman vatandaşlarının soyundan iseniz Alman vatandaşlığı kazanabileceğiniz anlamına gelir. Bu “kan hakkı” sadece anne babanızı kapsar, diğer akrabalarınızı kapsamaz. “Toprak hakkı” veya ” Jus Soli”,  Almanya sınırları içinde, yani Alman topraklarında doğduğunuz anlamına gelir ve bu şekilde vatandaşlığınızı alırsınız.

AB, AEA veya İsviçre vatandaşları dışındaki tüm kişiler, Alman vatandaşlığı almak için gereksinimleri karşılamalı ve bu kategorilerden birine girmelidir.

Alman Vatandaşlığı

Alman vatandaşlığına geçme demek, belirli bir süre Almanya’da kalıcı oturma iznine sahip olarak yaşadıktan sonra vatandaş olmak için başvuruda bulunmanız anlamına gelir. Vatandaşlığa kabul edilmek için birçok kısıtlama ve gereklilik vardır, bu nedenle herkes alamaz.


Alman Vatandaşlığı Kabul Şartları

Alman Vatandaşlığına hak kazanmak için yerine getirmeniz gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Almanya’da oturma izniyle en az sekiz yıl yaşamış olmanız veya
 • Yedi yıl oturma izniyle Almanya’da yaşamış ve bir entegrasyon kursuna gitmiş olmanız gerekir (bu, özel entegrasyon koşullarında altı yıl olur)
 • Almanca dil yeterliliğinizi en az B1 olarak kanıtlamalısınız.
 • Devletten herhangi bir yardım almadan kendinizi ve ailenizi maddi olarak destekleyebilmelisiniz.
 • Adli sicil kaydı olmayan, yasalara uyan bir vatandaş olmalısınız.
 • Bir vatandaşlık sınavını geçmelisiniz.
 • Önceki vatandaşlıklardan vazgeçmelisiniz.

İkamet kayıtlarınız devlet sistemindedir, bu nedenle yerine getirilmesi kolay bir gereklilik olacaktır. Finansal istikrar için, finansal durumunuzu belirten banka hesap özetleri ve diğer belgeleri sunabilirsiniz. Ek olarak, diğer ülke izin vermiyorsa veya vazgeçmek imkansızsa, önceki tüm vatandaşlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Bu imkansızlık, Suriye gibi çatışmalara karışan birçok ülke için geçerlidir.

Bu durumda test ederek kanıtlamanız gereken en önemli gereksinimlerden biri dil yeterliliğinizdir. Aşağıdaki belgelerden herhangi birini sağlayarak, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’nin gerektirdiği B1 seviyesine kadar Almanca bildiğinizi kanıtlayabilirsiniz:

 • Zertifikat Deutsch gibi bir Almanca dil sertifikası.
 • “DTZ – Göçmenler için Almanca sınavı” gibi bir entegrasyon kursu aracılığıyla edindiğiniz bir sertifika.
 • Bir Alman ortaokulunu bitirdiğinizi kanıtlayan bir sertifika.
 • Bir Alman lisesine kabul kanıtı.
 • En az dört yıl Almanca eğitim aldığınızı kanıtlayan bir sertifika.
 • Almanca olarak yüksek öğrenim derecelerinin tamamlandığına dair kanıt.

Dil yeterliliğinizi kanıtlayan herhangi bir belgeniz yoksa, vatandaşlık makamınız tarafından uygulanan bir devlet dil sınavını tamamlayabilirsiniz. Her iki durumda da, vatandaşlığa kabul veya diğer herhangi bir Alman vatandaşlığına hak kazanmak için gerekli Almanca seviyesine sahip olmalısınız.


Alman Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur?

Tüm vatandaşlık koşullarını karşıladığınızı kanıtlayabilirseniz, başvuru sürecinize başlayabilirsiniz. 16 yaşın üzerindeki herkes başvurmak zorundadır. 16 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ve yasal vasileri onlar için başvurur. Vatandaşlık başvurusu için izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

Başvuru Formu Alın

Almanya büyük bir ülke olduğu için, her eyalet ve bölgenin vatandaşlığa kabul başvurusu için kendi göçmenlik bürosu vardır. Süreci başlatmak için aşağıdaki yerlerden birinden vatandaşlık başvuru formu almanız gerekir:

 • Yerel göçmenlik bürosu
 • Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, belediye meclisine gidin.
 • Bir Alman bölgesinde yaşıyorsanız, bölge bölge ofisine gidin.
 • Belediye meclisi veya diğer yerel makamlar.

Başvuru formunu doldurun ve gereksinimleri karşıladığınızı kanıtlayan tüm belgelerin bulunduğu bir dosya oluşturmaya başlayın.


Alman Vatandaşlık Testini Geçin

Alman vatandaşlığına geçmeye hazır olduğunuzu kanıtlamak için vatandaşlık sınavını geçmelisiniz. Bu test, Alman yaşamı, toplumu, kuralları ve yasaları hakkında 33 çoktan seçmeli soru ile yaşadığınız yere özgü soruları içerir. Test bir saat sürer ve testi geçmek için en az 17 soruyu doğru yanıtlamanız gerekir. Testi geçtiğinizde, belge dosyanıza ekleyebileceğiniz bir vatandaşlık sertifikası alacaksınız.

Sınava hazırlanmak için bir entegrasyon kursuna gidebilir  , Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesinin deneme testi seçeneklerini kullanabilir  veya sadece Alman yaşamı ve yasaları hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki gruplardan herhangi birine aitseniz vatandaşlık sınavından muaf olabilirsiniz:

 • Yaşlılık, hastalık veya sakatlık nedeniyle sınava giremezsiniz.
 • 16 yaşın altındasın.
 • Bir Alman üniversitesinden siyaset, hukuk veya sosyal bilimler alanında yüksek öğrenim dereceniz var.

Vatandaşlığa Geçiş Ücretlerini Ödeme

Vatandaşlığa geçme yoluyla Alman vatandaşlığına başvurma ile ilgili belirli ücretler de vardır. Ödemeniz gereken ücretler şunlardır:

 • Yetişkinler için 255 Euro başvuru formu
 • 16 yaşından küçük çocuklar için 51 Euro başvuru formu
 • 25 Euro Vatandaşlığa Geçiş / Vatandaşlık Testi
 • 25 Euro vatandaşlık belgesi

Başvuru formunuz, tüm ücretleri ödediğinizi gösteren makbuzlar ve vatandaşlık sertifikanız gibi vatandaşlık gerekliliklerini karşıladığınızı kanıtlayan belgeleri başvuru ofisine götürün. Memurlar davanızı inceleyecek ve onaylanırsa vatandaşlık belgesini alacaksınız. Artık sertifika, sadece daimi ikamet eden biri değil, Almanya vatandaşı olduğunuzu kanıtlıyor.


Evlilik Yoluyla Alman Vatandaşı Olmak

Vatandaşlık almaya hak kazananlar, yalnızca belirli bir süre boyunca Almanya’da daimi ikamet etmiş olanlar değildir. Bir Alman vatandaşı ile evlenirseniz, vatandaşlık başvurusu yaparak da vatandaşlık alabilirsiniz.

Halihazırda bir Alman vatandaşı ile evli olan yabancı uyruklular, tüm vatandaşlığa kabul koşullarını karşılamalı ve testi geçmelidir. Ancak evlilik gereksinimlerini de karşılamaları gerekir. “Evlilik şartları”, yabancı uyruklu eşin, çift en az iki yıldır evli olmadıkça ve en az üç yıldır Almanya’da yaşamadıkça vatandaşlığa kabul başvurusunda bulunamayacağı anlamına gelir.


Descent Tarafından Alman Vatandaşlığı Almak

İkinci tür Alman vatandaşlığı kan hakkı veya  Jus Sanguinis’tir . “Kan hakkı” en az bir Alman ebeveyninizin olduğu anlamına gelir ve Almanya’da doğup doğmadığınızı dikkate almaz. Ebeveynleriniz sizi bir yaşını doldurmadan doğduğunuz ülkedeki Alman makamlarına kaydettirirse, köken olarak Alman vatandaşlığı alırsınız. Ebeveynlerinizin farklı milliyetleri varsa, Alman vatandaşlığı alırsınız; ancak, 18-23 yaşları arasında, hangi uyruğa sahip olmak istediğinize karar vermek için beş yıl süreniz olacaktır.

Ebeveynleriniz boşanmışsa, ancak ebeveyniniz sizi Alman hukukunun kuralları gereği yasal çocuğu olarak tanırsa, köken olarak Alman vatandaşlığı alabilirsiniz.

Yabancı bir ülkede doğduysanız ve Alman anne-babanız da 1 Ocak 2000 tarihinden sonra yabancı bir ülkede doğduysa, Alman vatandaşlığı alamazsınız. Alman makamları kabul etmezse çocukken vatansız kalırsanız bu kural atlanabilir. siz ve size bir Alman vatandaşlığı verin. Ayrıca, anne babanız dışında, büyükanne ve büyükbabalar aracılığıyla Alman vatandaşlığı da dahil olmak üzere başka herhangi bir atanız aracılığıyla Alman vatandaşlığı talep edemezsiniz.

Soy yoluyla Alman vatandaşlığı alabileceğiniz bir başka örnek de Alman vatandaşlarının sizi 18 yaşından küçük bir çocuk olarak evlat edinmesidir.

Görüldüğü gibi, soy veya soy yoluyla Alman vatandaşlığı çoğu durumda basit bir görev değildir. Uygunluğunuzu kanıtlamak için uygun belgeleri temin etmek zor olabilir ve başvurunun işlenmesi uzun zaman alabilir. Ayrıca, bu tür durumlarda çifte vatandaşlığa genellikle izin verilmediğini ve mevcut vatandaşlığınızı kaybetmenin bu vatandaşlık biçiminin bir sonucu olabileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte, başvurunuza devam etmek istemeniz durumunda, Alman vatandaşlığının birçok faydası vardır.


Doğuma Göre Alman Vatandaşlığı Almak

Alman ebeveyniniz yoksa ancak Almanya sınırları içinde doğuyorsanız, doğumla veya toprak hakkıyla vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz. Buna Jus Soli  vatandaşlığı denir  . Bu tür vatandaşlığı aşağıdaki koşullar altında alabilirsiniz:

 • Ebeveynlerinizden en az biri, çocuğun doğumundan en az sekiz yıl önce Almanya’da yaşıyorsa,
 • Çocuk doğduğunda, ebeveynlerden birinin daimi oturma izni vardı.

Bu tür bir vatandaşlık elde ederken, çocuk yine ebeveynlerinin vatandaşlığını veya 18-23 yaşları arasında Almanya vatandaşlığını seçmek zorunda kalacaktır. Çocuğun Alman vatandaşı olmak veya çifte vatandaşlık başvurusu yapmak için ebeveynlerinin uyruklarından vazgeçmesi gerekir.

Sadece 2 Şubat 1990’dan sonra doğan çocuklar bu tür bir vatandaşlık alma hakkına sahiptir.


Alman Çifte Vatandaşlık

Alman çifte vatandaşlığına sahip olmak kolay bir iş değil. Aşağıdaki gruplardan birine dahil değilseniz, Almanya’da çifte vatandaşlığa sahip olamazsınız:

 • Bir AB ülkesindensiniz veya eski Sovyetler Birliği’ndensiniz.
 • Vatandaşlığınızdan vazgeçmenize izin vermeyen bir ülkedensiniz.
 • Sen etnik bir Almansın.
 • ABD’den ebeveynleriniz var.
 • Başka bir vatandaşlığı korumak için Alman makamlarından izin aldınız.

Diğer ülkenin kuralları da sahip olduğunuz çifte vatandaşlık haklarını belirleyebildikleri için hayati önem taşır. Almanya’da yaşıyorsanız, ülke sizi bir Alman vatandaşı olarak kabul eder ve Alman hizmetleri ve konsolosluk yardımı alma hakkınız vardır. Ancak, diğer vatandaşı olduğunuz ülkede yaşıyorsanız, Alman hizmetlerinden yararlanamazsınız ve Alman konsolosluğundan herhangi bir yardım alamazsınız.

Ancak bu, yükümlülüklerinizden vazgeçebileceğiniz anlamına gelmez. Çoğu durumda, vatandaşlığınızın bulunduğu ve Alman yasalarına göre askerlik hizmetini tamamladığınız her iki ülkede de vergi ödemeniz gerekebilir.


Çifte Vatandaşlık ABD / Almanya

ABD ve Alman yasalarına göre, her iki ülkenin de vatandaşlığına sahip olabilirsiniz. Çifte Alman / ABD vatandaşlığı, yalnızca çocuk bir Amerikalı ve bir Alman ebeveynde doğduğunda gerçekleşebilir. Bu durumda, çocuğun iki vatandaşlıktan da vazgeçmesi gerekmez ve her ikisine birden sahip olabilir.

Bununla birlikte, çocuk ABD’de yaşıyorsa, Alman vatandaşlığına sahip olabilir, ancak Alman hizmetlerinden yararlanamaz. Bunun tersi de geçerlidir. ABD ve Alman çifte vatandaşları askerlik hizmetinden muaf değildir ve her iki ülkede de vergi beyannamesi vermeleri gerekebilir. Ek olarak, ABD’ye bir Alman pasaportu ve bunun tersi ile giremezler. Almanya’ya girmek için Alman pasaportunu ve ABD’ye girmek için ABD pasaportunu göstermeleri gerekmektedir.

Bir Amerikan vatandaşı Almanya’da vatandaşlığa kabul için başvurursa, Amerikalı Alman vatandaşlığını almak için ABD vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalacak.


Çifte Vatandaşlık Almanya / İngiltere

ABD ve Almanya için çifte vatandaşlık durumunda olduğu gibi, aynı durum Almanya ve İngiltere için de geçerlidir. Birleşik Krallık’tan ve Almanya’dan bir ebeveynle doğan çocuklar, her iki vatandaşlığı da elinde tutma hakkına sahiptir.

İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla birlikte, Almanya’da İngiltere vatandaşlığı ile çalışanlar ve yaşayanlar için işler daha karmaşık hale geldi. Almanya, AB vatandaşları için çifte vatandaşlığa izin veriyor, ancak şimdi İngiltere Brexit nedeniyle AB’de olmayacağına göre ne olacağı hala belirsiz.

Birleşik Krallık vatandaşlarının Almanya’nın AB içinde hareket özgürlüğüne sahip olması için çifte vatandaşlık alması önerildi. Bu çözülmeyi beklemektedir ve Almanya’nın, Alman vatandaşlığına başvuran Birleşik Krallık vatandaşlarının Birleşik Krallık vatandaşlığını devam ettirmesine izin verip vermeyeceğine bağlıdır.


Alman Vatandaşlığından Vazgeçmek

Alman kuralları, vatandaşlarının Alman vatandaşlığından vazgeçmesine izin vermiyor. Daha spesifik olarak, Alman vatandaşı vergiler veya askerlik gibi Almanya’ya karşı bir yükümlülükten kaçınmak için vatandaşlıktan vazgeçmek isterse, bunu yapmalarına izin verilmeyecektir. Dolayısıyla, vatandaşlıktan vazgeçemeyeceğiniz için, şu koşullarda kaybedebilirsiniz:

 • Alman makamlarından talep ederseniz ve başka bir ülke size vatandaşlık teklif etti.
 • Bir yabancının Alman çocuğunu evlat edinmesi durumunda çocuk Alman vatandaşlığını kaybeder,
 • Alman makamlarının izni olmadan başka bir vatandaşlığa sahip olduğunuz ülkenin askeri kuvvetlerine katılırsanız,
 • Başka bir vatandaşlık alırsanız Alman vatandaşlığını kaybedersiniz,
 • Vatandaşlığınız vatandaşlığa geçme yoluyla elde edilmişse ve yasadışı faaliyetler nedeniyle kaybederseniz.

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu