Yaşam

Amoklavin Ne İşe Yarar? Amoklavin Yan Etkileri Nelerdir?

Amoklavin Ne İşe Yarar? Amoklavin Yan Etkileri Nelerdir?. Antibakteriyel olarak da kullanılan Amoklavin Ne İçin Kullanılır? Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde kullanılan Amoklavin Yan Etkileri Nelerdir? Gelin birlikte Amoklavin hakkında tüm detayları öğrenelim…

Amoklavin Ne İşe Yarar?

Uzmanlar tarafından sıklıkla reçete edilen Amoklavin bir çok hastalık tedavisinde kullanılır. Antibiyotik grubunda yer alan Amoklavin Bid 1000 mg 14 film tablet ilacı doktorların en çok tercih ettiği ilaçlar arasında yer almaktadır. Doktorların hastalarına reçete etmiş olduğu Amoklavin Bid ilacı bir çok hastalıkta tedavi için kullanılmaktadır.

Bu ilaç geniş bir spektruma sahiptir (birçok bakteri ve mikroorganizmaya karşı etkilidir). Amoklavin beyaz film kaplı, kokusuz, hafif kavisli, bir yüzeyi ortadan çentikli, diğer yüzünde DEVA yazan tek tip dikdörtgen tablet şeklindedir. Her kutu 10, 14 veya 20 tablet içerir.


Amoklavin Ne İçin Kullanılır?

Genellikle bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit, zatürre, deri, böbrek ve diş/diş eti enfeksiyonlarında reçete edilir. Amoklavin , aşağıdaki sistemlerde Amoklavin’ eduyarlı organizmaların neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde endikedir: Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (KBB dahil): Örn. Rekürren tonsillit, sinüzit, otitis media. Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları: Örn. Aynı zamanda amoksisilin + klavulanik asit içerir. üst solunum yolunun bakteriyel enfeksiyonları başta olmak üzere bir çok yumuşak doku enfeksiyonunda, diş enfeksiyonu gibi durumlarda da sık kullanılır.

Genel olarak Amoklavin ilacının kullanıldığı hastalıklar şu şekilde yer almaktadır.

  • İltihaplanmaları önlemek için ve oluşan iltihaplanmaların tedavisi için reçete edilebilen ilaçlar arasında yer almaktadır.
  • Amoklavin 1000 mg diş eti iltihabı, diş apsesi gibi ağız sağlığında oluşabilecek enfeksiyonların iyileştirilmesinde önerilebilmektedir.
  • Grip,boğazağrısı, idrar yolları enfeksiyonları gibi bir çok hastalıkta doktorlar tarafından önerilmektedir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Amoklavin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın yan etkileri olacağı gibi Amoklavin 1000 mg ilacıda bazı durumlarda yan etki oluşturabilmektedir. Bazı insanların bünyeleri ilaçlara reaksiyon gösterebilmetedir.hasta olan ve ilacı temin eden kişiler ilacı kullanmadan önce kesillikle Amoklavin Bid 1000 mg prospektüs kitapçığını mutlaka okumalılardır. İlaç hakkında ki tüm bilgiler ilacın prospektüsünde yer almaktadır. Amoklavin 1000 mg ilacının oluşturabileceği bazı yan etkiler şu şekilde yer almaktadır.

  • Ağız, yüz, dil, ve boğazda alerjiye bağlı şişmeler oluşabilmektedir. Oluşabilecek her hangi bir durumda doktora başvurulmalıdır.
  • İlacı aldıktan sonra 7 ila 10 gün sonra gelişebilecek eklem ve kas ağrıları oluşabilmektedir.
  • Deri yüzeyinde oluşabilecek küçük kabarıklıklar ve damar hastalıkları gibi durumla görüldüğünde acil olarak doktora başvurulmalıdır.

Amoklavin’in içinde bulunan maddelere karşı duyarlı olan kişilerde bazı yan etkiler görülebilir. Eğer bu yan etkiler ileri derecedeyse ilacı kullanmayı kesmek gerekir ve en yakında bulunan hastaneye gidilmelidir.

Amoklavin’in yan etkileri ile ilgili aşağıda bilgi verilmiştir:

  • Karın ağrısı Zor nefes alma Kurdeşen Yüzde, dilde, dudaklarda, boğazlarda şişlik Bulantı, kusma Hafif ishal Mukozaları ve cildi etkileyen mantar enfeksiyonu
  • Bu yan etkiler yaygın olarak görülmekle birlikte bazı daha az görülen yan etkiler de vardır:
  • Cilt yüzeyinin altında küçük noktalar halinde kırmızı yuvarlak lekeler oluşması, Ciltte dökülme veya morluk gibi alerjik bir reaksiyonla kendini gösteren damar iltihabı Ayaklar veya avuç içinde kaşıntı ile birlikte meydana gelen kırmızımsı mor lekeler Ağız, gözler ve genital bölgede son derece hassasiyet

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Amoklavin Nasıl Kullanılır?

Uygulama yolu ve metodu: Tabletler çiğnenmeden bütün olarak yutulmalıdır. Eğer gerekirse, tabletler ikiye bölünebilir ve çiğnenmeden yutulur. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını en aza indirmek için yemek başlangıcında alınmalıdır.

Amoklavin kac saatte bir alınır?

Olağan doz aşağıdaki şekildedir: Erişkinlerde: 8 saatte bir 1.2 g AMOKLAVİN verilir. Gerektiğinde doktorunuz bunu 6 saatte bir 1.2g AMOKLAVİN olacak şekilde artırabilir. Uygulama sıklığı aynı zamanda böbrek fonksiyonlarına bağlıdır.


Amoklavin aç mı tok mu?

Amoklavin mide ve bağırsak rahatsızlıkları olasılığını en aza indirmek için yemek başlangıcında alınmalıdır. İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Doktorunuz tarafından gerekli görülmediği takdirde, gebelik esnasında özellikle gebeliğin ilk üç ayında kullanmayınız.


Amoklavin kac saatte bir alınır?

Olağan doz aşağıdaki şekildedir: Erişkinlerde: 8 saatte bir 1.2 g Amoklavin verilir. Gerektiğinde doktorunuz bunu 6 saatte bir 1.2g Amoklavin olacak şekilde artırabilir. Uygulama sıklığı aynı zamanda böbrek fonksiyonlarına bağlıdır.


Eczaneden reçetesiz antibiyotik alınabilir mi?

Konuyla ilgili bilgiler veren 34. Bölge Aksaray Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Nazan Ulukuş Deniz, artık reçetesiz antibiyotik ilaçların satılmadığını söyledi.


Amoklavin aç karnına içilir mi?

Amoklavin mide ve bağırsak rahatsızlıkları olasılığını en aza indirmek için yemek başlangıcında alınmalıdır. İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


Amoksisilin kaç günde etki eder?

Bakterilerin hücre duvarı sentezini inhibe ederek bakterisid etki gösterir. Mide asidine dayanıklıdır. Aç veya tok karnına alınması absorpsiyonu etkilemez. İki saatte en yüksek kan düzeylerine ulaşır ve 8 saat etkili yoğunlukta kalır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Amoklavin 2024 Fiyatı Ne Kadar?

Enfeksiyonal hastalıklarda kullanılan Amoklavin,  Tek çeşit olan Amolavin için 2024 yılı içindeki fiyatı 92.01 TL‘dir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Desefin Ne İşe Yarar? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu