Yaşam

Apireks Ne İşe Yarar? Apireks Şurup Öksürüğe İyi Gelir mi?

Apireks Ne İşe Yarar? Apireks Şurup Öksürüğe İyi Gelir mi?. Havalar soğudu ve hastalıklar da baş göstermeye başladı. En sık rastlanan hastalıklardan biri de soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıkları. Tamda bu sırada imdadımıza yetişen ilaçlardan biri de Apireks. Peki, Apireks Şurup Nedir? Apireks Şurup Ateş Düşürür Mü? Apireks Şurup Kaç Yaş İçin Uygun? tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz…

Apireks Ne İşe Yarar?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla kullanılan Apireks Şurup, iltihap önleyici özelliği sayesinde üst solunum yolundaki tıkanıklığı ve enfeksiyonun giderilmesinde oldukça etkilidir. aynı zamanda enfeksiyon belirtilerinden olan ağrı ve ateşi de düşürdüğü için sıklıkla reçete edilir. Ateş ve ağrı nedeni ile burunda bulunan kan damarları genişlemektedir. Bu durum kişide burun tıkanıklığı yaratmaktadır. Burun tıkanıklığını, burunda bulunan damarları daraltarak yani büzerek sorunu giderir. Apireks, birçok nezle çeşidini tedavi etmede kullanılır.

Soğuk algınlığı, saman nezlesi, alerjik nezle, sinüzit, faranjit gibi tüm gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Ayrıca tüm solunum yolunda oluşan iltihabı atmaya yarayan bir ilaçtır. Kulak, burun, boğaz hastalıklarında sık sık oluşan baş ağrısı ve boğaz ağrısının giderilmesini sağlar. Elbetteki hastalıkta ortaya çıkan ateş, burun tıkanıklığı ve vücut kırgınlığını da yenerek, vücudu tedavi eder. Apireks ilacın, 12 yaşın üstündeki çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılması önerilir.


Apireks Şurup ve Tablet Nedir?

Kortizon içermeyen ve iltihap giderici etkisi olan Apireks, solunum sistemi üzerinde etkili bir ilaçtır. Hastalıklar sırasında oluşan ateş ve ağrıyı vücuttan atmaya yardımcı olur. Ağrıya neden olan hormonları azaltarak, iltihap oluşumunun önüne geçer. Apireks ilacın etken maddesi, pseudoefedrin ve ibudrofendir. Bu etken maddeler sayesinde ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği ile soğuk algınlığına sebep olan iltihabın, vücuttan atılmasına neden olur.

Apireks film tablet ve şurup olarak iki şekilde satılır. Şurup çocukların hastalıklarında kullanıma daha yatkındır. Az ve orta dereceli ağrıları geçirmeye yardımcı olur. Apireksin kullanılması gerekiyorsa dikkatli olunması gereken yerler vardır. Şiddetli karaciğer hastalığı ve böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır. Depresyon gibi hastalıklar ile kullanılan ilaçlar ile kullanılmamalıdır. Apireks kullanılırken vücutta sebepsiz yere ortaya çıkan morluklar olursa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır.

Deri pul pul dökülmeye başladıysa hemen doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. Apireks, hamilelik döneminde kullanılacaksa doktora veya eczacıya danışarak kullanılmalıdır. Eğer ilaç kullanımı süresince hamile olduğunuzu öğrendiyseniz hemen doktora başvurulmalıdır. Emzirirken kullanma da doktor gözetiminde olmanız gerekir. Apireks, içeriğinde bulunan Psödoefedrin maddesi anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Bu yüzden emzirirken kullanılması tavsiye edilmez. Apireks ilacın yiyecekler ile herhangi bir etkileşimi bildirilmemiştir.


Apireks Cold Flu 

Apireks, içerisinde barındırdığı etken madde İbuprofen ve Psödoefedrin hidroklorür’dür. Güçlü bir ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisine sahiptir. Doktorlar genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında reçete etmektedir. Apireks Cold Flu film tablet olarak satılır. İçerisinde 200 mg ibuprofen, 30 mg Psödoefedrin Hiroklorür barındırır.

Grip, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi hastalıklarda görülen; baş ağrısı, ateş ve vücut ağrılarını iyileştirmeye yarar. Ayrıca sinüslerde ve burun boşluğunda biriken doluluğu atmada oldukça etkili bir ilaçtır. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde hastalıkta hızlı bir toparlanma süreci sağlar. 10’luk, 24’lük ve 30’luk tabletler şeklinde eczanelerde satılır. Dozu doktor muayenesinden sonra doktor belirlenmektedir. Doz, hastalığın şiddetine göre belirlenmektedir.


Apireks Şurup Öksürüğe İyi Gelir mi?

Apireks Şurup, içeriğinde ibuprofen içerir. İbuprofen her 5 ml’de 100 gr kadar bulunur. İbuprofen, ağrı kesme ve ateş düşürmede oldukça etken bir maddedir. Parasetamol içeren ilaçlar kadar güvenilir olmaması ilacın dezavantajıdır. Ancak parasetamol içeren ilaçlara göre daha kuvvetli bir ilaçtır. Bu, ilacın avantajıdır. Orta dereceli ağrıların giderilmesinde etkilidir. Çocuklukta oluşan eklem hastalıkları belirtilerinde kullanılan Apireks şurubun birçok kullanım alanı vardır. Baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı ve kulak ağrısı gibi ağrıların tedavisinin giderilmesinde kullanılır. Tüm solunum yolları enfeksiyonlarının hafifletilmesinde oldukça etkilidir.

Yüksek ateşi, normal vücut ısısına dönüştürmeyi sağlar. Orta dereceye kadar olan ağrılara iyi gelir. Apireks şurup kullanımı için, ilaç şişesinin homojen bir karışıma ulaşana kadar çalkalanması gerekmektedir. Daha sonra ilaç verilecek çocuğun kilosuna ve yaşına göre ayarlama yapılarak çocuk, şurubu içebilir. İlacın içerisinde kendi ölçeği bulunmaktadır. Ölçeğin nasıl kullanılacağını eczaneden öğrenebilirsiniz.

Doktorlar, Apireks şurubu 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılmasını tavsiye etmektedir. 6 yaşından küçük çocuklar için dozu ayarlanarak reçete edilir. Tadı dolayısıyla içimi kolay olduğu için, çocuklarda kullanımı çok kolaydır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Apireks  Şurup Yan Etkileri

Apireks kullanımı sırasında oluşacak yan etkiler için ilaç kullanımı kesilmelidir. Yan etkilerden biri ya da bir kaçının görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Aşağıda yer alan maddeler Apireksin yan etkileridir.

 • Nefes darlığı yaratması
 • Göz kapakları, ağız, dil ve boğazda şişlikler
 • Yüz bölgesinde oluşan şişlikler
 • Deride kaşıntı ile birlikte başlayan alerjik dökülmeler
 • Tansiyonun düşmesi
 • Baş dönmesi ve çarpıntı
 • İdrarda kan bulgusu
 • İdrarda yanma yada idrar yapamama
 • Kusmada kan bulgusu
 • Görme bozuklukları
 • Halüsinasyon
 • Böbrek yetmezliği

Apireksin; yaygın, yaygın olmayan ve seyrek şekilde görülen yan etkileri vardır. Yaygın yan etkilerin başında sinirlilik ve uykusuzluk gelir. Bu yan etkileri sırasıyla; baş dönmesi, sersemlik, ağız kuruluğu, bulantı ve kusma takip etmektedir. Yaygın olmayan yan etkiler arasında kansızlık vardır. Deri hastalıklarında; kurdeşen, kaşıntı, yüzde döküntü ve kızarıklık görülebilir.

Telaş, yorgunluk, huzursuzluk gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda telaşa kapılmadan, bir doktora başvurulmalıdır. Seyrek yan etkiler arasında psikolojik problemler gelmektedir. Gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak yada kişilik bozukluklara ratlantmıştır. Fakat bu rastlantı 1000 kişiden 1 kişide görülmüştür.


Apireks Nasıl Kullanılır?

Apireks ilaç, doktor tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılmalıdır. Tedavi sürecinin olumlu atlatılması için tüm doktor tavsiyelerine uyulması gerekir. İlaç, tam ölçülü kullanıldığı takdirde işe yarayacaktır. Az ya da fazla kullanılması durumunda vücuda zarar verir. İlaçtan tam bir reaksiyon alabilmek için ilacı, aç karnına içebilirsiniz.

Yemeklerden bir saat önce kullanımı uygundur. Ancak midede oluşabilecek tahrişler göz önüne alınarak, bu tahrişleri azaltmak için yemeklerden sonra alınması tavsiye edilmektedir. Her tablet için yeterli miktarda su tüketilmesi, ilacın kolay yutulmasını sağlayacaktır. Ayrıca kana kolay karışmasına yarayacaktır. Doktor, hastalığın şiddetine göre ilacın dozunu ayarlar.

Apireks ilacı, günde ne kadar alacağınız ve hangi zamanlarda alacağınızı doktorunuz belirler. İlacın, doktorun belirlediği doz ve zamanda alınması, hastalığın tedavisini olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanımı uygun değildir. Alkol ile tüketilmesi önerilmez. Alkol ile tüketiminde mide kanaması riski vardır!


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu