Bilgi Arşivi

Araç Satış Sözleşmesi Örneği Word-PDF İndir

Araç Satış Sözleşmesi Örneği Word-PDF İndir. Araç satış sözleşmesi alıcı ve satıcının kişilik haklarını koruyan noter huzurunda yapılan önemli bir evraktır. Araç satış sözleşmesi alıcı ve satıcının ileride oluşabilecek sorulara yönelik garanti edici evraktır. Araç satış sözleşmesi yapmak isteyenlerin indirip kullanabilmesi için Araç Satış Sözleşmesi Örneği Word-PDF dosyalarını paylaştık.

Araç Satış Sözleşmesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Araç satış sözleşmesi alıcı ve satıcı kişinin haklarını koruyan önemli bir evraktır. Noter huzurunda imzalanan resmi satış sözleşmesi şeklide bilinen ve kişilerin maddi haklar konusunda yaşama ihtimali bulunan sorunlara yönelik yapıldığı bilinmektedir. Bu durum eksik ödeme olabileceği gibi yeni alıcının sorumluluğunda olmayan habersiz şekilde karşısına çıkabilen borçların kalması anlamına da gelmektedir. Araç satış sözleşmesi sayesinde oluşan bu durumun önüne geçmek mümkündür. Daha doğrusu araç satış sözleşmeleri bu yönde hazırlanan önemli evraklardır. Alıcı kişilere yönelik hakların korunmasında önemli bir adım ve avantaj sunmaktadır. Çünkü bu sözleşme olmadan yapılan satışlarda alıcı kişi sorumsuzca davranacağı gibi satıcı kişi de alıcıya borç bırakabilmektedir. Bu yüzden satış sözleşmelerinin yapılması her iki taraf açısından da oldukça avantajlıdır.

Araç satış sözleşmesi nerede yapılır sorgulaması alıcı ve satıcı kişiler için noter huzurunda yapılan bir işlem olarak bilinmektedir. Karayolları Trafik Kanununun 20/D maddesi gereğince noter huzurunda yapılması gerekli olup kural gereği mahkemede sıhhat şekil şartı olarak ifade edildiği bilinmektedir. Noter tarafından tasdik edilmemiş olan harici satışların batıl olarak nitelendirildiği bilinmektedir. Aynı zamanda ^adi^ olarak değerlendirildiği bilinmektedir.

Araç satış sözleşmesi nasıl olur sorgulaması genellikle yeni araç almayı düşünen veya aracını satmayı düşünen merak ettiği bir konudur. Araç alıcı kişiye tescil edilerek noter huzurunda devir işlemi yapılmaktadır. 2022 yılındaki devir işlemi fiyatı ise 301 TL olarak bilinmektedir. Satıcı kişi adına ruhsat iptal işlemi yapılarak yeni tescil belgesi hazırlanmaktadır. Ardından da satış belgesi sunulmaktadır. Bu sayede noter işlemi gerçekleşmiş ve araç satış sözleşmesi tamamlanmış olur.


Araç Satış Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç satış sözleşmesinde dikkat etmeniz gerekenler listesi önemli yer tutmaktadır. Genel bakımdan her iki taraf içinde önem taşıyan ve dikkat edilmesi gereken maddelerin şu şekilde sıralandığı bilinmektedir.

Araç satarken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Araç satıcı sitelerde konulan resim bilgisine aldanma
  • Dolandırılma durumları yaşama güven duyulması adına satıcı kimliğindeki kişinin ısrarlı kaparo istemesi (Banka işlemleri aracılığıyla be olduğu belirterek verilmesi bu durumu engelleyebilir.)
  • Pert bilgisinin 45 gün sonunda belirtilmesinden dolayı resmi konulan aracın sadece fotoğraf bilgisine aldanmama
  • Plakasız araç olması
  • Çekle satış yapılması (İstisnai)

Yukarıda belirtilen durumlarla ilgili dikkat edilmesi halinde mutlaka alıcı taraf kazançlı çıkacaktır. Aynı şekilde sözleşme beraberinde satıcı kişi de rahat olabilir. Karşılıklı alışveriş güvenini tam sağlayabilme açısından oldukça önemli bir uygulama olan araç satış sözleşmesi yıllardır yapılmakta olan işlemdir.


Araç Satış Sözleşmesi Örneği Word-PDF 

Araç satış sözleşmesinde dikkat etmeniz gerekenler maddesinde belirtilmeyen durumlarda vardır. Galerici kişilere araç satışı açısından vekâlet verme durumu çok yaşanmış ve her seferinde risk taşıyan durumdur. Galerici sizin haberiniz olmadan aracınız üzerinde para kazanabilir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Aşağıdan araç satış sözleşmesi örneğini Word, PDF formatında indirebilirsiniz.

Araç Satış Sözleşmesi Örneği PDF İndir
Araç Satış Sözleşmesi Word İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu