Gündem

Araç Üretimi Azaldı, Pert Kayıtlı Araçlar Bile Yok Satıyor!

Çip başta olmak üzere ham madde krizi ve tedarikte yaşanan problemler, otomotivde üretimi olumsuz etkiledi. Bayram öncesi sıfır otomobil bulamayanlar ikinci ele yöneldi. Galericiler satışların iyi olduğunu belirterek “Eskiden boyalı araba satamazdık. Şimdi pertten toplama araba bile kapış kapış gidiyor” diyor.

Araç Üretimi Azaldı, Pert Araç Bile Yok Satıyor

Çip başta olmak üzere ham madde krizi ve tedarikte yaşanan problemler, otomotivde üretimi olumsuz etkiledi. Bu yılın ilk çeyreğinde otomotiv üretimi yüzde 12,4, ihracatı da yüzde 14 azaldı. Sadece otomobil üretimi ise yüzde 21,5 gibi yüksek bir oranda azalarak, 166 bin 363 adet oldu. Döviz kurundaki yükselişle beraber bütün bu gelişmeler; araç arzında azlığı, fiyatlarda da pahalılığı beraberinde getirdi. Bayilerde sıfır otomobil bulamayan vatandaş ikinci ele yöneldi. Bayram ve yaz mevsimi öncesi araba sahibi olmak isteyenler, galerilerin kapısını çalmaya başladı. Hal böyle olunca ikinci el otomobil fiyatları da arttı. Fiyatlar, geçen yıla göre ortalama yüzde 30 yükseldi.


Ne Olsa Satıyoruz

C&M Motors’un sahibi İlhan Öz, satışların iyi olduğunu belirterek “İlana veya dükkana koyduğumuz araba anında satılıyor. Eskiden boyalı arabayı bile satamazken, şimdi takla atmış araba peynir ekmek gibi gidiyor. Artık insanlar detaya çok bakmıyor. Araba kazalıymış, takla atmış, önemsemiyorlar. Çünkü araba ihtiyacı artıyor ama bayide araba yok. Olsa da fiyatlar uçmuş durumda. Biz de elimizde olanı satıyoruz” dedi. Galericilerin pert araçları toplayarak bile sattığını söyleyen Öz “Bu, dolandırıcılık değil. Sigorta şirketinden alıp, topluyorlar. Açıklama kısmına da yazılıyor. ‘Araç pertten tamirli’ diye… Fiyatlarını da piyasa bedelinin altında veriyorlar zaten” diye konuştu.


Kiralamada Çözüm

Ağırlık olarak 250-400 bin liralık araçların satıldığını ifade eden Öz “En çok talep sedana. Aile otomobilleri satılıyor. Ayrıca kiralama sektörüne de talep arttı. Araba alamayan, kiralamaya yöneliyor” dedi.

KAAN ZENGİNLİ


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu