Gündem

Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi Alım Yönetmeliğinde Yeni Düzenleme!

Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi Alım Yönetmeliğinde Yeni Düzenleme!. Yükseköğretim Kurulu, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin yönetmelikte iki düzenleme yaptı!

Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi Alım Yönetmeliğinde Yeni Düzenleme!

Bu yeni düzenlemeye göre;

1- Yabancı dille eğitim ve öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda,

2- Bilim alanı yabancı dille ilgili kadrolara yapılacak öğretim görevlisi atamalarında,

3- Ortak zorunlu yabancı dil dersini vermek üzere öğretim görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda,

4- Uluslararası ilişkiler ile yabancı dille ilgili uygulamalı birimlerinde (Dış İlişkiler, Erasmus koordinatörlükleri vb.) istihdam edilecek öğretim görevlisi atamalarında,

Yabancı Dil Şartı 80’den 85’e Yükselmiştir

Diğer taraftan, araştırma üniversiteleri ile aday araştırma üniversitelerine YÖK tarafından öncelikli alanlara atanmak üzere tahsis edilecek araştırma görevlisi kadroları için nihai değerlendirmede farklı bir usul düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeye göre ilgili araştırma ve aday araştırma üniversitelerinde, öncelikli alan araştırma görevlisi kadroları için nihai değerlendirme başarı sırasının belirlenmesinde ALES puanının %40’ı, lisans mezuniyet notunun %15’i, yabancı dil puanının %30’u ve giriş sınavı notunun %15’i dikkate alınacaktır. İlave olarak, bu kapsamda sınava çağrılacak aday sayısı da diğer düzenlemeden farklı olarak ilan edilen kadronun üç katını geçemeyecektir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu