Yaşam

Arbutin Ne İşe Yarar? Arbutin Cilde Faydaları Nelerdir?

Arbutin Ne İşe Yarar? Arbutin Cilde Faydaları Nelerdir?. Cilt sağlığı için kullanılan Arbutin Ne İçin Kullanılır? merak edilmekte. Özellikle kadınların son günlerde cilt bakımı için sıklıkla kullandığı ürünlerden biri olan Arbutin leke giderir mi, her gün kullanılır mı? Arbutin kullananların yorumları kişiden kişiye farklılık gösterirken en çok merak edilen sorulardan biri de Arbutin cilt beyazlatır mı? Gelin birlikte Arbutin Cilde Faydaları Nelerdir? Arbutin ne ile birlikte kullanılmaz ve tüm merak edilenleri öğrenelim…

Arbutin Ne İşe Yarar?

Kadınların son günlerde favori cilt bakım ürünleri listesinde yer alan Arbutin Ne işe yarar? merak edilmekte. Cilt sağlığı içinde sıklıkla kullanılan Arbutin , sivilce oluşumu gibi nedenlerden dolayı ciltte meydana lekelerin yol açtığı görünüm bozuklarını yok etmeye yardmcı olur.  Arbutin , parlak, aydınlık ve leke görünümü azalmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cildinizdeki koyu lekelerden kurtulmak için özellikle serum olarak kullanılmaktadır.

Profesyoneller tarafından kullanılan Arbutin , doğal olarak yaban mersini meyvesinde bulunan özlerden elde edilir ve cildinizde melanin üretimini dengeleme işlevi görür. Böylece teninizdeki pigment görünümünü kontrol altına alarak özellikle koyu leke görünümünün azalmasına yardımcı olur. Arbutin kullanımı ile sivilce izleri, yaşlanmaya bağlı lekeler ve izlere yönelik de önlem alabilirsiniz. Cilt bakım uygulamanıza dahil edeceğiniz bu ürün, kısa süre içinde cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Arbutin cilde faydaları ile günlük bakımınızda tercih etmeniz gereken bir ürün olarak değerlendirilebilir.

Bölgesel olarak uygulandığında Tirozinaz enzimini inhibe ederek melanin oluşumunu engeller. Arbutin bu nedenle cilt rengini açan bir ajan olarak kullanılır. Buğdayda, armut kabuğunda ve diğer bazı yiyeceklerde çok az miktarda bulunur. Arbutin, Hidrokinon’un doğal olarak oluşan bir türevidir. Cilt açıcı etkisini herhangi bir risk oluşturmadan sağladığı için, hidrokinona alternatif olarak kullanılmaktadır. Arbutin artık cilt pigmentasyonunu aydınlatmayı amaçlayan çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulunmaktadır. Cilt renginin açılması, genellikle hiperpigmentasyonu solmaya veya hafifletmeye yardımcı olmak için kozmetik amaçlar için istenir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Arbutin Ne İçin Kullanılır?

Öncelikle Arbutin eidr? sorusuna cevap verecek olursak; Arbutin, bitkilerde bulunan glikoz moleküllerinden meydana gelen doğal bir bileşik olan glikozit türüdür.  Esas olarak ‘Ericaceae’ ailesindeki diğer birçok şifalı bitki arasında, ‘Arctostaphylos’ cinsindeki ‘yabanmersini’ bitkisinden ekstrakte edilir. Ciltteki koyu leke görünümü ve cilt tonu eşitsizliğinden rahatsız olanlar için ideal bir serumdur Arbutin Serum, aşağıdaki cilt problemleri için kullanılmaktadır.

 • Cilt beyazlatmaya yardımcı olur
 • Cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur.
 • Cilt tonunu eşitler
 • Cildin daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar
 • Cilde canlılık verir
 • Güneş hasarını minimuma indirir

Ciltte pek çok sebeple koyu lekeler oluşabilir. Arbutinin etkili olduğu lekeler ise şu şekildedir:

 • Güneş lekeleri
 • Sivilce izleri ve lekeleri
 • Hamilelik lekeleri
 • Yaşlılık lekeleri
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Kozmetik Ürünlerde Neden Arbutin Kullanılıyor?

 • Hidrokinon içermeyen ve topikal uygulanabilirliği.
 • Hidrokinon esaslı cilt parlatma formüllerine göre etkili bir cilt parlatma alternatifidir.
 • Cildi tonunu eşitleyen özel bir formüldür
 • Hiperpigmentasyon, kahverengi lekeler ve ciltte güneş hasarı endişesi olan ciltlerde işe yarar.
 • Cildi temiz ve parlak hale getirir.
 • Tüm cilt tiplerine doğal görünümlü, genç bir ışıltı sağlayan Arbutin ile zenginleştirilmiş bir formülasyondur.
 • Yabanmersini, armut ve nar gibi bitkilerden elde edilen doğal bir botanik özüt olan arbutin, doğal olarak cildi parlatma özelliğine sahiptir.
 • Erken yaşlanma belirtilerini, akne işaretlerini ve daha fazla foto-hasarı gözle görülür şekilde azaltır.
 • Bu üründe kullanılan en iyi hidrokinon alternatifleri arasında antioksidanlar ve Arbutin bulunur.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Arbutin Nasıl Kullanılır?

Arbutinin faydalarından yararlanmak için iki farklı seçeneğe yönelebilirsiniz. Hiperpigmentasyon, Lentijinler, Melazma ve Kloazma, Çiller ve ciltteki koyu lekeler gibi deri rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Dilerseniz çeşitli markalar tarafından üretilen ve etken maddenin alfa formunu içeren hazır leke karşıtı kremlerini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak arbutin içeren kendi kişisel bakım formüllerinizi hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin; C vitamini ve arbutin içeren bitkiler ile hazırlayabileceğiniz karışımları cildinize uygulayabilirsiniz.

Böylece hem C vitamininin çeşitli cilt sorunlarına yol açan serbest radikallerin etkisizleştirici hem de arbutinin cilt tonunu dengeleyici etkisinden faydalanabilirsiniz. Arbutin kullananlar ayrıca Niacinamide içeren formüllere de yönelebilir. Zira her iki etken madde de ton eşitleyici ve yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir.


Arbutin Cilde Faydaları Nelerdir?

Arbutin kullanımı herkes tarafından yapılabilir. Cildinizde istemediğiniz lekeler varsa ve bu lekelerden bir an önce kurtulmak istiyorsanız doğal tedavi yöntemlerini denemelisiniz. Arbutin içeriğindeki doğal özler sayesinde cilde oldukça faydalı gelir ve vücut sağlığını olumlu yönde etkiler. Pürüzsüz, aydınlık ve daha canlı bir cilt görünümü şansı sunar. Arbutini düzenli bir şekilde kullanmak ve doğru bir şekilde kullanmak cilt lekeleri için çok faydalı. İçeriğinde arbutin içeren kozmetik ürünlerinin kullanımı da daha sağlıklı bir cilt yapısı için tavsiye edilir.

Kişisel bakım yapmak ve doğru ürünler kullanmak lekelerden kurtulmak için dikkat edilmesi gerekilen en önemli ayrıntılar. Güneşin zararlı ışınlarından kurtulmak da vücudunuzdaki lekelerin oluşumunu engelleyecek. Arbutin ve benzeri gibi doğal bitkilerden elde edilmiş kozmetik ürünlerin kullanımı da cildinizdeki lekeler ile savaşmak için iyi bir yöntem. Bu tarz doğal kozmetik ürünleri belli bir rutin halinde kullanmak vücudunuza çok iyi gelir. Cildinizde çeşitli sebepler ile oluşmuş lekelerin giderilmesine yardımcı olur ve daha canlı bir cilt yapısı sağlar.


Arbutin Gündüz Kullanılır mı?

Formülünde arbutin bulunan leke karşıtı kişisel bakım ürünlerini, doktorunuza danışarak cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat bakım ürününü cildinize uyguladıktan sonra dışarıya çıkacaksanız, mutlaka bir güneş kremi kullanmayı unutmayın. Zira melanin, etken madde tarafından baskılandığı için cildi güneşin zararlı ışınlarından koruma görevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısıyla arbutin kullananlar için meydana gelen eksikliğin güneş kremi ile kapatılması bir zorunluluk haline gelebilir.

Arbutin Ne Zaman Kullanılır?

Arbutin içerikli cilt bakım ürünleri, sabah ve akşam olmak üzere iki kez kullanılır. Etken maddeyi içeren ürünler, genelde serum ve krem formunda kullanıma sunulur. Günde iki seans halinde 4-5 hafta düzenli olarak cilde uygulandıkları takdirde olumlu etkileri net biçimde gözlemlenebilir. Tabii ciltteki lekelerin derinliğine bağlı olarak ideal sonuçların gözlemlenmesi için bazen daha uzun süre, düzenli arbutin kullanımı da gerekebilir.


Arbutinin Lekeler Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

Cilt lekeleri, hormonal etkilerle ortaya çıkabileceği gibi ilaçların ve güneşin olumsuz etkileri sonucu da ortaya çıkabilir. Bu lekeler, cildin bazı yerlerinin koyu bazı yerlerinin açık renkte olmasına neden olur. Bunun sonucunda ortaya çıkan ton farklılıkları ise kötü bir görünüme yol açar.Melanin, cilde rengini veren madde olarak bilinir. Fazla salgılanan melanin, cilt rengini koyulaştırır. Bazı durumlar melanin salgısını artırmaktadır. Bunlar;

 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için koruyucu ürünler kullanmak
 • Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınmak
 • Kalitesiz kozmetik ürünlerinden uzak durmak
 • Aşırı hassas ciltlere lazer epilasyon yaptırmamak

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan kendinizi koruyarak yeni leke oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Düzenli olarak güneş koruyucu  kullanmak yeni leke oluşumunun çözümüdür. Hali hazırda yaşadığınız cilt lekeleriniz için, doğru içeriğe sahip cilt beyazlatma ürünlerini kullanabilir ve leke görünümünü azaltabilirsiniz. Bu aşamada da güneş koruyucu kullanmak son derece önemlidir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Arbutin İle Kullanılmaması Gerekenler Nelerdir?

Arbutin, inert özelliğe sahip bir etken maddedir. Yani diğer etken maddeler ile sağlık riski oluşturabilecek kimyasal reaksiyona girmez. Bu özelliğine rağmen arbutinin birden fazla etken madde ile karıştırılarak cilde uygulanmasından kaçınmak gerekir. Çünkü kimyasal reaksiyon ihtimali söz konusu olmasa bile cilt yapısını bozabilecek sorunlar doğması muhtemeldir. Ayrıca arbutin hamilelikte kullanımı sakıncalı etken maddeler arasındadır.


Arbutin ne zaman kullanılır?

Arbutin ne zaman kullanır sorusunu da şu şekilde yanıtlayabiliriz: Arbutin serumu günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere kullanabilirsin.


Arbutin yazın kullanılır mı?

Arbutin yazın kullanılır mı? en sık karşılaştığımız soruların başında geliyor. Tüm içerikler gibi özellikle leke içerikleri yazın da kullanılabilir fakat mutlaka SPF 50 içeren bir güneş kremi ile desteklenmesi gerekir. Aksi halde güneş yüzünden yeni lekeler oluşabilir.


Arbutinin etkisi ne kadar zamanda görülür?

Tüm içeriklerde olduğu gibi arbutinin etkisini görmek için en az 1 ay düzenli olarak kullanmak gerekebilir. Ciltteki lekelerin derinliğine bağlı olarak da 6 ayda sonuç görülebilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Niacinamide ile arbutin kullanılır mı?

Arbutin ve niacinamide içeriklerinin ikisi de cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Bu yüzden ayrı ayrı ürünlerde kullanmak yerine, birlikte doğru oranlarda formüle edilmiş serumları tercih edebilirsin. Yüksek oranlarda arbutin ve niacinamide içeriklerini ayrı ayrı kullanmak ciltte hassasiyet yaratabilir.


Arbutin ile C vitamini kullanılır mı?

Cildin aydınlık ve parlak görünmesi için arbutin ve c vitamini birlikte kullanılabilir. Bunun için sabahları C vitamini, akşamları arbutin kullanabilirsin. Veya bir gün C vitamini, ertesi gün C vitamini olacak şekilde bir rutin oluşturabilirsin. Her iki durumda da mutlaka SPF 50 güneş kremi kullanmalısın.


Arbutinin zararları nelerdir?

Arbutin bitkisel bir içerik olduğu için cilde zararı fazla yoktur. Fakat çok hassas ve alerjik ciltlerde her içerik gibi reaksiyon oluşturma ihtimali bulunur. Cilt bakım içeriklerinin ciltte yaratacağı reaksiyon ihtimalini minimuma indirmek için önce cildin ufak bir kısmında denenmesi, sonrasında da cildi yavaş yavaş alıştırarak kullanılması önerilir.


Alfa Arbutin’in Yan Etkileri Var Mı?

Alfa Arbutin, doğal kaynaklı olduğundan dolayı kullanıcı için yan etkilere ve güvenlik sorunlarına sahip olmadığı düşünülmektedir. Bileşik, hidrokinon gibi sentetik kaynaklardan elde edilirse, ciltte topikal kullanım için güvenli olmadığı söylenir.

Bazı alkali koşullarda Arbutin hidrokinona dönüşebilir. Bu da bazı durumlarda güvensiz hale geldiği anlamına gelebilir. Ancak derinin alkali bir ortamı yoktur. Bu nedenle Arbutin hidrokinona hidrolize olma ihtimali de çok düşüktür.


Arbutin’i Kullanırken Sonuçları Ne Kadar Çabuk Görülür?

Pigmentasyonun derinliğine bağlı olarak 4 hafta gibi erken bir zamanda gözle görülür aydınlatma ve lekelerin giderilmesinin etkileri görülebilir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉Cilt İçin Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu