Gündem

Asgari Ücretliye Ucuza Ev İmkanı: Projeden Kimler Faydalanabilecek?

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde Salı günü açıklanıyor. Taksitler asgari ücretle çalışanların ödeyebileceği şekilde olacak. Vatandaşlar, yüzde 10 peşinat, 20 yıl vadeyle ev sahibi olacak. Peki Cumhuriyet tarihinin en büyük ucuz ev projesinden kimler faydalanabilecek? İşte tüm detaylar…

Asgari Ücretliye Ucuz Ev İmkanı

Hükümetin satılık ve kiralık ev fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar nedeniyle mağduriyetle karşılaşan vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla hazırladığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için geri sayım başladı. Projenin detayları önümüzdeki hafta salı günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklanacak. Erdoğan, dün projenin 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içerdiğini söyledi. 81 ilde yapılacak ucuz konutlarda emekli, genç, engelli vatandaşlar için ek kontenjan ayrılacak. Vatandaşlar, yüzde 10 peşinatla, 20 yıl vadeyle ev sahibi olabilecek. Taksit miktarı da asgari ücretli çalışanların ödeme imkanına göre belirlenecek.


Projeden Kimler Faydalanabilecek?

Hayatında hiç konut sahibi olmayan, üzerine kayıtlı herhangi mal veya mülkü olmayan, hissedar olmayan dar gelirli vatandaşların ödeyebileceği uygun taksitlerle konut sahibi olacak. Vatandaşlara iki ihtimal sunulacak ya ucuz konut ya da arsaya başvuru yapacak. Salı günü detayların açıklanması ve projenin bir an önce yürürlüğe girmesiyle birlikte başvuru yapanlar arasında şartları sağlayan kişilerin katıldığı kura yoluyla sonuçlar belli olacak.

Şartları sağlayan kura sonucu hak kazanan kişiler, yüzde 10 peşinat ve 20 seneye varan vade imkanıyla ucuz yollu konut sahibi olabilecek.

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılacak konutların en geç iki yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.


Aylık Ödemeler Ne Kadar Olacak?

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirtmişti. Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyor” demişti. Bakan Kurum’un açıkladığı hane halkının gelirinin yüzde 30’u sınırı dikkate alındığında İstanbul’da ödenecek en yüksek aylık taksit 4.800-9.600 TL, diğer illerde ise 4.200-8.400 TL olacak. (Gelir limiti şartının bir kişinin mi yoksa 2 kişinin gelirini mi kapsadığı daha tam belli olmadığı için hesaplamada İstanbul için hane halkı geliri 16 bin TL için 4.800 TL’lik taksit karı-kocanın en üst limitten maaş aldığı durumda ise hane geliri 32 bin TL olacağı için 9600 TL hesaplanmıştır) En düşük taksit tutarı asgari ücrete göre hesaplanırsa da ailede tek çalışan varsa 1.650 TL iki çalışan varsa 3.300 TL olacak.

Kaynak: Türkiye-Seda Tabak


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu