Gündem

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları​ 2024 – Askerlik için Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları​ 2024 – Askerlik için Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı? Göz Derecesi Kaç Olursa Askerlikten Muaf Olunur? Sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Geli hep birlikte Askerden muaf olmak için Göz derecesi kaç olmalı? Öğrenelim.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları​ 2024

Askerlik göz muafiyeti, bir kişinin askerlik hizmetini yapmaktan muaf tutulmasını sağlayan bir durumdur. Göz muafiyeti genellikle göz hastalıkları veya görme bozuklukları nedeniyle askerlik hizmetini yapamayacak durumda olan kişilere verilir. Bu durumda olan kişiler, askerlik hizmeti yerine genellikle başka bir hizmet veya görevde bulunurlar. Bu konuda daha fazla bilgi almak için yerel askerlik şubesine başvurmanızı öneririm.

Askerlik dikkat gerektiren bir görev olduğu için görme yetisi oldukça önemlidir. Bu nedenle Askere gideceklerin gözlerinin sağlıklı olması önemlidir.

Askerlik göz muafiyet şartları:

  • Bir ya da iki gözde birden 7 dereceden fazla olan miyop ve/ya da hipermetrop olması durumunda askerlik yapılamaz.
  • Bir ya da iki gözde birden 7 dereceden fazla astigmat olması durumunda da askerlik yapılamaz.
  • İki göz derecesi arasındaki fark 7’den fazla ise askerlik yapılamaz.
  • Gözlerdeki sferik eş değeri 6’dan yüksek miyop ve sferik eş değeri 4’ten yüksek hipermetrop ve astigmat var ise askerlik yapılamaz.
  • Her iki gözdeki toplam miyop, hipermetrop ve astigmat bozulukları 14 derecesi aşıyor ise askerlik yapılamaz.
  • Görme derecesinden bağımsız olarak iki gözdeki refraksiyon değeri sferik eş değerleri farkı 11 diyoptriyi geçen göz problemleri varlığında da askerlik yapılamaz. Tüm bu durumlarda kişi askerlikten muaf sayılır.

Özetle askerlikte göz derecesi hesaplanır iken her iki göz derecesini tek başına ya da toplamı şeklinde bir hesaplama yapılarak şartlar ortaya koyulur. Fakat genel olarak her iki göz numaranızın toplamı 14 dereceyi aştığında askerlikten muaf sayılırsınız.

Daha detaylı bilgi için TSK resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Askerlik için Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik için sağlıklı göz derecesi miyop, astigmat ya da hipermetrop göz derecesi 1.25 ve daha yukarısı olan kişiler uzman erbaş, sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş olamaz. Yani askerlik için sağlıklı göz derecesi maksimum 1.25 olmalıdır.

Bunların yanı sıra Göz kapağı düşmesi olanlar, Mercek ve katarakt ameliyatı olmuş kişiler, Gözlerde kayma ve nistagmus olan kişiler, Görme sinir problemleri olan kişiler, Göz tansiyonu olan kişiler uzman erbaş olamaz.

Askerlik için sağlıklı göz derecesi şartlarını öğrenmek için askerlik şubelerine ya da TSK’nın web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Askere Giderken Alınacak Malzemeler

👉 Askere Gidene Ne Denir?

👉 Askeri Rütbe Nasıl Yükselir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu