Yaşam

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir? Asya Kaplan Sivrisineklerinden Nasıl Korunuruz?

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir? Asya Kaplan Sivrisineklerinden Nasıl Korunuruz?. Orman sivrisinekleri olarak da bilinen Asya kaplan sivrisinekleri, “kaplan” adlarını başlarının ortasındaki ve sırtındaki tek beyaz şeritten alan egzotik bir türdür.

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir?

Asya Kaplan Sivrisineği aslen Güneydoğu Asya’dan gelen bu gündüz ısıran böcek, Doğu At Ensefaliti (EEE), Zika virüsü, Batı Nil virüsü, Chikungunya ve dang humması gibi zararlı hastalıkları bulaştırabilir. Bu türü tanımlamanın en iyi yolu, başından sırtının ortasına doğru uzanan tek ortanca gümüş-beyaz şerit ve çizgili siyah ve beyaz bacaklarıdır. Tüm sivrisinek türlerinde olduğu gibi, erkeklerin antenleri dişilere kıyasla belirgin şekilde daha yoğundur ve dişinin karakteristik vızıltısını algılamak için işitsel alıcılar içerir.

Asya kaplan sivrisinekleri, yalnızca alacakaranlıkta ve şafakta beslenen diğer birçok sivrisinek türünün aksine, tipik olarak gündüz saatlerinde beslenmeleri bakımından benzersizdir. Sıcak bölgelerde, Asya kaplan sivrisinekleri yıl boyunca aktiftir. Ancak, ılıman iklimlerde kışı geçirdikleri bilinmektedir. Diğer sivrisinek türleri gibi, sadece dişiler yumurta üretmek için kana ihtiyaç duyar. Dişiler yumurtalarını lastikler, saksılar, kuş banyoları ve tıkanmış kanalizasyonlar gibi en az yarım inç durgun su tutabilen eşyaların içine bırakır. Bu, bir şişe kapağı kadar küçük bir şeyin larvaların (böceklerin olgunlaşmamış formu) gelişmesi için yeterli suyu tutabileceği anlamına gelir! Üreme alanlarının yetişkin sivrisineklerin bulunabileceği yerlere yakın olması muhtemeldir.


Asya Kaplan Sivrisineklerinden Nasıl Korunuruz?

Asya kaplan sivrisinekleri, Doğu At Ensefaliti (EEE), Batı Nil virüsü ve dang humması dahil olmak üzere çok sayıda hastalığı bulaştırabilir. Bu ısıran böcek aynı zamanda dang hummasına benzer bir virüs olan Chikungunya için birincil vektördür. Hastalık Güneydoğu Afrika’da ortaya çıktı ve ilk olarak 1952’de Tanzanya’da tanımlandı. O zamandan beri Amerika, Karayip adaları ve en son olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne yayıldı.

Asya kaplan sivrisinekleri aslında, Amerika Birleşik Devletleri’ne yol açan sivrisinek kaynaklı nadir bir hastalık olan Zika virüsünü de iletme yeteneğine sahiptir. Zika virüsü ilk olarak 1947’de Afrika’da Uganda’nın Zika ormanındaki al yanaklı maymunların enfeksiyonu olarak tanımlandı.


Asya Kaplan Sivrisinek Isırıklarını Nasıl Tedavi Edilir?

Asya kaplan sivrisineği, çoğunlukla gündüzleri sabah ve akşam saatlerinde ve tercihen açık havada ısırır. Diğer sivrisineklerde olduğu gibi, yalnızca kaplan sivrisinek dişileri kan emer. Çünkü çoğalabilmeleri için kan yoluyla aldıkları proteinlere ihtiyaçları vardır. Hayvan (memelilerden veya kuşlardan) veya insan kanı olması onlar için önemli değildir. Diğer enerji ihtiyaçlarını da erkek sivrisinekler gibi nektar ve bitki özsuyu ile karşılarlar.

Kaplan ve çalı sivrisineklerinin ısırıkları, yerli sivrisineklerden daha acı verici veya daha kötü değildir. Isırık yerinde biraz kızarıklık ve şişlik olur ve cilt kaşınır.

Bu cilt reaksiyonları, sivrisineklerin enjekte ettiği ve kanın pıhtılaşmasını durdurması amaçlanan tükürük salgısı tarafından tetiklenir. Vücut tükürükteki proteinlere alerjik reaksiyon gösterir ve histamin hormonu salgılar.

Sivrisinek ısırıkları sizi çıldırtsa da onları kaşımamalısınız. Bunu yapmak sadece tükürükteki antikoagülanların daha fazla yayılmasını sağlayarak ısırığın daha da kaşınmasına neden olur. Ayrıca mikropların cilde nüfuz etmesini kolaylaştırabilir.

Soğuk su ve hatta kendi tükürüğünüz ilk yardım önlemi olarak kaşıntı ve şişliği gidermeye yardımcı olacaktır. Ardından ısırığı buz küpleri veya soğutma paketleri, merhemler veya kremler ile veya yarıya bölünmüş soğan veya patates, bir dilim limon, sirke veya lor peyniri gibi denenmiş ve test edilmiş ev ilaçlarından biriyle soğutun – sadece mevcut olanı kullanın.

Kaşıma, mikropların ısırığa girmesine izin vermiş olabilir veya sivrisinek bazı bakteri veya virüsleri bulaştırmış olabilir. Bu, özellikle Asya kaplanı ve çalı sivrisinekleri ile çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle, semptomlar devam ederse veya ateş gibi başkaları ortaya çıkarsa, bir doktora görünmelisiniz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu