Öğrenci Gazetesi

Atanması Kolay Olan Bölümler

Eskiden Lise ve Üniversite mezunlarının rahatça kamuda görev alabiliyorlardı. Özel sektörde çalışmak daha tercih edilebilir bir durumdu; yükselme imkanı, kendi işinin patronu olma imkanı, daha çok para… gibi nedenlerden dolayı insanlar şansını kamudan çok özelde denerdi.

Atanması Kolay Olan Bölümler

Üniversite mezunların çoğalması ve girişimcilerin artmasıyla özel sektör de maaşlar kısılmaya vasıflı personelin çoğalmasıyla da kariyer yapmak yükselmek güçleşti bu nedenle de kamuya olan ilgi arttı.

Peki hangi meslekte iyi bir maaşla kamuya en kolay şekilde atanırım

Hemşirelik

Atanması en kolay bölümlerin başında. Lisans mezunu olan bir hemşirenin işsiz kalma ihtimali oldukça düşük. Öyle ki kadro artanı bile verebiliyor atamalar. 60 puan civarı ile batıda güzel yerlere yerleşebilirsiniz. Ancak 2016 yılında puan değişimi ile 65 – 75 arası olmuş bahsettiğim aralık. Sürekli değişiyor puanlar. 80’li puanları alırsan her yere atanırsın demek bu.


Sosyal Hizmetler

Yeni yeni tanımaya başladığımız bu bölüm de henüz ilk mezunlarını 2015 döneminde verdiği için, 38 puan, 41 puan gibi puanlarla atananları duyduk biliyorsunuz. Yeni mezunlarla taban puanı yükselse de yine de avantajlı bir bölüm olma özelliğini koruyor.


Kütüphanecilik, Bilgi, Belge ve Dökümantasyon

Çok fazla atama yapan bölümlerin başında geliyor. Genelde 70 civarı bir puanla ataması oluyor. Merkezi atama hariç kurumsal alımlarda da sıkça ilanda görebileceğiniz bir bölüm.


Psikoloji

Bazen 50 – 60 puana bile inebiliyor bazı merkezi alımlarda. Kazanması biraz daha zor olup da atanması daha rahat olan bölümlerden gibi geliyor bana. .

Elbette özel üniversiteleri hariç tutuyorum. Onların daha çok detayı var çünkü. Bu yıl 70 – 80 arası atama olmuş. 88’ler falan da var. Puan yelpazesi geniş bir bölüm.


Ebelik

Yine ataması güzel olan bölümlerden biri ebelik. Puanlar 54 civarı olabiliyor. 70’in üstündeyseniz kesin atanıyorsunuz diyebilmek de mümkün. Her yerde olduğu gibi bunda da istisnai durumlar olabiliyor puan konusunda.


Mütercimlik (İngilizce ve Almanca Hariç)

Bazı mütercimlik programlarında 50’li puanlar görmeniz mümkün. Bunlar ülkede az konuşulan ve mezunu az olan yabancı dillerden yapılan atamalar oluyor genellikle. Arapça, Farsça, Urduca vb gibi.

Burada yanlış anlaşılan bir durum var. İngiliz dilinin puanı ne yazık ki 90’larda olabiliyor. Almanca 75 – 85 arası gibi gözükse de bazen 88, 90 gibi yüksek atamalar yapabiliyor. Şartlar bölümü ne kadar çoksa puan o kadar düşüyor özetle.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu