Yaşam

Ativan Expidet Ne İşe Yarar? Ativan Expidet Kullananların Yorumları

Ativan Expidet Ne İşe Yarar? Ativan Expidet Kullananların Yorumları. Anksiyete ve yatıştırıcı olarak da kullanılan Ativan Expidet, yeşil reçeteli bir ilaçtır. Çok fazla kişi tarafından kullanıcısı olan ve yorumları kişiden kişiye göre farklılık gösteren  Ativan Expidet yan etkileri de araştırılmakta. Ameliyat öncesi sakinleştirici amaçla da kullanılabilen Ativan Expidet vücuttan ne zaman atılır? Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim….

Ativan Expidet Ne İşe Yarar?

Etken maddesi Lorazepam olan Ativan Expidet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyete (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyete bozukluğu için kullanılan bu ilaç depresyona eşlik eden kaygının tedavisinde kullanılır. Kaygı ve günlük strese benzer gerginliklerde, anksiyolitik tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz.


Ativan Expidet Ne İçin Kullanılır?

  • ATIVAN EXPIDET benzodiazepin sınıfına ait bir ilaç olup, kaygı (anksiyete) giderici,
  • yatıştırıcı ve uyku verici özellikleri vardır. ATIVAN EXPIDET 1 mg Tablet 20 tabletlik blister
  • ambalajlarda bulunmaktadır.
  • ATIVAN EXPIDET aşağıdaki hastaların tedavisinde kullanılır:
  • Kaygı, kaygı belirtileri ya da depresyona eşlik eden kaygının tedavisinde kullanılır. Kaygı ve günlük strese benzer gerginliklerde, anksiyolitik tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz. Bu koşullarda, kaygı ilaçsız bir tedaviye yanıt vermiyorsa ve hastanın dayanamayacağı kadar şiddetli ise, kısa bir süre için ATIVAN EXPIDET kullanılabilir.
  • Psikotik bozukluklara eşlik eden kaygı ve ağır depresyonda, ek olarak kaygı tedavisi gerekiyorsa, ATIVAN EXPIDET kullanılabilir.
  • Ameliyat öncesi sakinleştirici ilaç olarak
  • Kanser tedavisine bağlı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve belirtilere yönelik tedavi için standart kaygı giderici ilaçlarla tedaviye ilave olarak.

👉 Xanax Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir? Xanax Kullanıcı Yorumları


Ativan Expidet Nasıl Kullanılır?

Uygun doz ve uygulama sıklığı

ATIVAN EXPIDET’i, her zaman doktorunuzun size anlattığı şekilde kullanınız. Nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz dozu ve tedavi süresini belirlediğinde, kişisel durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı dikkate alır ve mümkün olan en kısa süreli tedavi için etkili en düşük dozu verir. Genellikle, ilacın yavaş yavaş kesilmesi de dahil tedavi süresi 2 ya da 3 ayı geçmez. Doktorunuz tedavinin sürdürülmesine gerek olup olmadığını düzenli olarak değerlendirecektir. Kesilme belirtilerinin ortaya çıkmaması ya da şikayetlerin tekrar ortaya çıkmaması için, tedavi aniden değil yavaş yavaş kesilmelidir.

Kaygı tedavisinde olağan doz, günde iki veya üç kez 1 mg’dır. Bununla beraber, genel duruma göre, doktorunuz günde 1 ile 10 mg arasında bir doz önerebilir. En yüksek dozu, gece yatmadan önce alınız.

Kaygı tedavisi için ortalama günlük doz, 2-3 kez bölünerek verilen 2-3 mg’dır. Ancak günlük doz 1-10 mg arasında değişebilir. En yüksek doz yatmadan önce alınmalıdır.

Kaygı veya geçici stresten kaynaklanan uykusuzluk için günde 0,5-4 mg’lık tek doz, genellikle yatma vaktinde verilebilir.

Ameliyat öncesi sakinleştirici amaçla kullanım için 2-4 mg dozun cerrahi işlemden bir gece önce ve/veya 1-2 saat önce verilmesi tavsiye edilir.

Kanser tedavisinden önce kullanılan standart bulantı giderici ilaçlara ilave olarak önerilen doz, kemoterapiden önceki gece yatarken 1 mg ve/veya kemoterapiden 1 saat önce 1 mg’dır ve eğer gerekirse kemoterapiden 6 ve 12 saat sonra tekrarlanır.

Kullanım şekli

ATIVAN EXPIDET ağız yoluyla alınmalıdır. ATIVAN EXPIDET tabletler suyla ya da susuz alınabilir. Bu tabletler, dil üzerine yerleştirildiğinde hızla erirler.

EXPIDET tabletler, normal tabletlere göre daha ince ve daha yumuşaktır. Bu nedenle, bu tabletleri daha dikkatli kullanınız. Ağızda çabuk eriyen EXPIDET tabletler, kapalı blisterlerde sunulmaktadır. EXPIDET tableti çıkarmak için önce yaprağı kaldırınız, daha sonra ters taraftan hafifçe BASTIRARAK tableti çıkarınız.

Tableti ambalajdan çıkarmak için:

 1. alüminyum folyonun kenarını hafifçe kaldırınız;
 2. alüminyum folyoyu çekerek açınız;
 3. tableti yuvadan hafifçe itiniz;
 4. tableti yuvadan hafifçe iterek çıkarınız.

Çocuklarda ATIVAN EXPIDET kullanımı

ATIVAN EXPIDET 1 mg 20 tablet prospektüsünde ya da kullanma talimatında çocuklarda kullanımı ile ilgi bir bilgi yok.

Yaşlılarda ATIVAN EXPIDET kullanımı

ATIVAN EXPIDET 1 mg 20 tablet prospektüsünde ya da kullanma talimatında yaşlılarda kullanımı ile ilgi bir bilgi yok.

Özel durumlarda kullanımı

Karaciğer ya da böbrekleri az çalışan hastalarda daha düşük bir doz ya da daha az sıklıkta kullanım önerilir. Bu hastalar doktorları tarafından dikkatle gözlemlenir ve doz, ilaca verilen tepkiye göre ayarlanır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Solunum Bozukluğu Olan Hastalar

Kronik solunum bozuklukları olan hastalarda, daha düşük bir doz ya da daha az sıklıkta kullanım önerilir. Bu hastalar doktorları tarafından dikkatle gözlemlenir ve doz, ilaca verilen tepkiye göre ayarlanır.

Doktorunuz tarafından belirlenen ATIVAN EXPIDET tabletin günlük sayısına ve tedavi süresine titizlikle uyunuz.

Tedavinin uzatılması halinde ya da yüksek dozlarda, tedavi dozları yavaş yavaş azaltılarak kesilecektir.

Eğer ATIVAN EXPIDET ‘in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa, doktorunuz veya eczacınızla konuşunuz.

Aşırı dozda ATIVAN EXPIDET kullanırsanız

ATIVAN EXPIDET ‘ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız hemen bir doktora veya en yakın hastaneye başvurunuz.

Boş bile olsa, kullandığınız ilaç blisterini de daima birlikte götürünüz.

Kullanmayı unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Bir ATIVAN EXPIDET dozunu almayı unuttuysanız, doktorunuza danışınız.

Bu ilacın kullanımıyla ilgili daha başka sorularınız olduğu takdirde, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilaç tedavisinin sonunda

Tedavi asla bir anda kesilmemelidir, yavaş yavaş kesilmelidir. Tedavinin aniden kesilmesinden sonra, baş ağrıları, kas ağrıları, kaygı, gerilim, depresyon, uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, zihin bulanıklığı, terleme, depresif mizaç, baş dönmesi ve tedaviyi gerektiren semptomların belirgin bir biçimde yeniden ortaya çıkması yoksunluk semptomları (belirtileri) arasındadır.

Ağır vakalarda, yoksunluk hali şu şekillerde kendini gösterebilir: Gerçeklik hissinden uzaklaşma, kendine yabancılaşma, işitme bozukluğu, kulak çınlaması, duyarlılık kaybı ve kol ve bacaklarda karıncalanma, ışığa, sese, fiziksel temasa karşı aşırı duyarlılık/algıda değişimler, istem dışı hareketler, mide bulantıları, kusmalar, ishal, iştah kaybı, karın bölgesinde kramplar, halüsinasyonlar/taşkınlıklar, konvülsiyonlar / sara krizleri, titremeler, panik nöbeti, baş dönmeleri, refleks artışı, kısa süreli hafıza kaybı, ateşin yükselmesi, çarpıntı, kalp atışında hızlanma.

Benzodiazepinlerle tedavinin aniden kesilmesi, epileptik hastalarda (sara hastaları) krizlere neden olabilir.


Ativan Expidet Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi ATIVAN EXPIDET’ in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir. Olası yan etkiler genellikle benzodiazepin tedavisinin başında ortaya çıkar. Genel olarak, tedavi devam ettikçe veya doz düşürüldüğünde, bu etkiler azalır.

 • Çok yaygın Yaygın
 • Yaygın olmayan
 • Seyrek
 • Çok seyrek
 • Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
 • 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.

10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir. 1.000 hastanın birinden az görülebilir. 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Tüm vücut

 • Yaygın
 • Kas zayıflığı, güçsüzlük (asteni).

Sindirim sistemi

 • Yaygın olmayan
 • Mide bulantısı.

Sinir sistemi ve özel duyular

 • Çok yaygın : Sedasyon, halsizlik, uyku hali.
 • Yaygın : İstemli hareketlerde düzensizlik, zihin bulanıklığı, depresyon,
 • maskelenmiş depresyonun açığa çıkması, baş dönmesi. Yaygın olmayan : Cinsel istek değişiklikleri, iktidarsızlık, orgazm azalması.

Diğer bilinen yan etkiler:

 • Tüm vücut: Aşırı duyarlık (hipersensitivite) reaksiyonları, ani aşırı duyarlılık tepkisi, alerji sonucu yüz ve boğazda şişme, uygunsuz ADH salınımı sendromu, hareket bozukluğu, vücut sıcaklığının düşmesi.
 • Kardiyovasküler: Hipotansiyon, kan basıncının düşmesi.
 • Sindirim sistemi: Kabızlık, bilirubinde artış, sarılık, karaciğer enzimlerinde yükselme, alkalin fosfotazda artış.
 • Kan ve lanfatik system: Kan pulcuklarının azalması, akyuvarların azalması, kan hücrelerinin azalması (pansitopeni).
 • Sinir sistemi ve özel duyular: Benzodiazepinlerin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri doza bağlıdır, yüksek dozlarla daha ciddi merkezi siniri sistemi depresyonu oluşur; Hareket bozukluğu belirtileri, titreme, baş dönmesi, görme bozuklukları (çift görme ve bulanık görme dahil), kekeleme/yuvarlayarak konuşma, baş ağrısı, havale/nöbet, unutkanlık, disinhibisyon, aşırı coşku, koma, intihar eğilimi/teşebbüsü, dikkat/konsantrasyon bozukluğu, denge bozukluğu; Kaygı, huzursuzluk, uyarılma, düşmanlık, agresyon, şiddetli öfke, uyku bozukluğu/uykusuzluk, seksüel arzu uyanması, varsanıları da içeren paradoksal reaksiyonlar.
 • Solunum sistemi: Solunum güçlüğü, uykuda nefes almanın kötüleşmesi (benzodiazepin kullanımı ile görülen solunum güçlüğü doza bağlıdır, yüksek dozlarla daha ciddi depresyon oluşur.), tıkayıcı akciğer hastalığın kötüleşmesi.
 • Deri: Alerjik deri reaksiyonları, saç dökülmesi.
 • Kullanımdan birkaç gün sonra yan etkiler kendiliğinden kaybolmazsa, ya da ağır bir yan etki durumu olursa, lütfen doktorunuza danışınız.

Yukarıda belirtilen yan etkiler tıbbi müdahale gerektirebilir ve bazıları, yaşamı-tehdit edici veya ölümcül olabilir.

Yüz, dil ve/veya yutakta (ağızın arka kısmı) şişme ve/veya nefes almada zorluk (anjiyoödem) gibi belirtiler olursa derhal doktorunuza başvurunuz.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi“ ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)‘ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.


Ativan Expidet Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumu: bağımlılık yapma riski çok fazla olan lorazepam etken maddeli ilaç. çok kontrollü bir şekilde başlanmalı ve aynı şekilde bırakılmalıdır. yoğun anksiyete, majör depresyon başlangıcı gibi durumlarda son çare olarak belirli süre kullanılabilir. anksiyete giderici etkisi oldukça kuvvetlidir lakin bırakıldığında yada gereken doz alınamadığında çekilme sendromuna bağlı olarak daha da fazla anksiyeteye yol açabilir. gaba reseptörlerine uyarıcı etki yaparak etkisini gösterir.

Kullanıcı Yorumu: uyumak için birebir. lakin bende adeta papatya çayı etkisi yarattı. toleransım düşük galiba.Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu