Yaşam

Augmantin Şurup Ne için Kullanılır? Augmantin Şurup Kullananların Yorumları

Augmantin Şurup Ne için Kullanılır? Augmantin Şurup Kullananların Yorumları. Kış ayları gelmesi ile birlikte bir çok hastalık ortaya çıkmaya başladı. Soğukların başlaması ile birlikte rahatsızlıkların tedavisinde ön plana çıkan ilaçlardan biri de Augmantin Şurup Ne işe yarar? merak edilmekte. Augmantin Şurup bebeklerde kullanımı ve yan etkileri araştırılırken bir yandan da Augmantin neden yasaklandı? merak edilmekte. Gelin birlikte tüm bu soruların cevaplarını öğrenelim…

Augmantin Şurup Ne için Kullanılır?

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar baş göstermekte. Hal böyle olunca bebeklerde çocuklarda ve yetişkinlerde bir çok ilaç ve şurup uzmanlar tarafından reçete edilmekte. bunlardan biri de Augmantin Şuruptur. Augmentin Şurup çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarını gideren bir ilaçtır. birçok farklı bakteri türünün neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilen (geniş spektrumlu) bir antibiyotiktir.

Antibiyotikler, vücudu tehdit eden zararlı bakterileri durdurmak ve yok etmek için kullanılan ilaçlardır. Augmentinin en sık kullanıldığı durumlar arasında kulak, burun, boğaz enfeksiyonları bronşit, akciğer iltihabı, deri ve idrar yolları enfeksiyonları bulunur. Augmentinin içeriğindeki amoksisilin penisilin sınıfına dahil bir antibiyotiktir, bu nedenle penisiline alerjisi olan kişilerin ilacı kullanmadan önce bu konuda doktorlarını bilgilendirmesi çok önemlidir.

İlaca dirençli bakterilerin gelişmesini engellemek ve ilacın etkisini sürdürmek için sadece bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılmalıdır. Augmentin grip ya da soğuk algınlığı gibi virüse bağlı hastalıklarda kullanılmaz.  Augmentin Şurup, bakterilerin neden olduğu çok çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bu enfeksiyonlar göğsü (ör. bronşit veya zatürre), mesaneyi (ör. sistit), sinüsleri (ör. sinüzit), kulakları (ör. otitis media) veya cildi etkileyebilir.

Augmentin Şurup, bu enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürerek çalışır. Augmentin Şurup listelenen enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Ancak doktor bu ilacı başka bir kullanım için reçete edebilir. Daha fazla bilgi isterseniz doktora danışın. Doktorunuz Augmentin Şurubu başka bir nedenle reçete etmiş olabilir. Augmentin Şurubun bağımlılık yaptığına dair bir kanıt yoktur.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Augmantin Şurup Ne İşe Yarar?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları (KBB dahil): Sinüzit, orta kulak iltihabı (otitis media), bademcik iltihabı (tonsilit), boğaz ve gırtlak iltihabı (farenjit ve larenjit)
 • Alt solunum yolu enfeksiyonları: Bronşit, akciğer iltihabı, zatürre
 • İdrar ve üreme yolu enfeksiyonları: Böbrek ve idrar yolu iltihapları, sistit, üretrit, kadın genital enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore)
 • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları: Çıban, apse, selülit, yaralar, hayvan ısırması
 • Diş abseleri, diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonlar
 • Kemik ve eklem enfeksiyonları: Osteomiyelit.
 • Diğerleri: Kan ve dokularda bulunan bakteri veya toksinlere (sepsis) bağlı düşük, lohusalık humması, karın içi sepsis

Sadece Amoksisilinin yeterli olduğu düşünülen durumlarda hekiminiz Augmentin kullanmanızı önermez, tek başına amoksisilin içeren bir başka ilacı reçete eder. Gerektiğinde hangi ilaç ve antibiyotik grubunun kullanılmasına karar vermek üzere mikrobiyolojik testler istenebilir.


Augmentin Çoçuklar ve Bebeklerde Kullanımı

Amoksisilin/klavulanik asit içeren bu ilaç, çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan penisilin tipi bir antibiyotik kombinasyonudur. Bakterilerin oluşumunu önleyerek ve büyümesini durdurarak çalışır. Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlarda soğuk algınlığı, grip gibi çeşitli sağlık sorunlarında işe yaramaz ve kullanılmaz. Herhangi bir antibiyotiğin gerekmediğinde kullanılması ileride oluşabilecek enfeksiyonlarda çalışmamasına neden olabilir.

Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı, ölçü kabı ya da kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için yemek kaşığı kullanmayın. Bu ilacı doktorun önerdiği şekilde bir yemek veya atıştırmalıkla birlikte alınız. Spesifik ürününüze bağlı olarak, bu ilaç genellikle her sekiz ila on iki saatte bir alınır. Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba bağlıdır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

En iyi etki için bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için bu ilacı her gün aynı saatte alınız.

Belirtiler birkaç gün sonra kaybolsa bile, reçete edilen miktar bitene kadar bu ilacı almaya mutlaka devam edin. İlacın çok erken durdurulması ya da tamamen bırakılması, bakterilerin büyümeye ya da çoğalmaya devam etmesine izin verebilir ve bu da enfeksiyonun tekrarlamasına neden olabilir. Hastalığınız ya da enfeksiyonunuz devam ederse veya kötüleşirse doktora söyleyin.


Augmentin Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Augmentin Şurup, çocuğunuzun penisiline veya benzer türdeki antibiyotiklere (sefalosporinler gibi) veya Augmentin şurubun içerdiği bileşenlerden herhangi birine alerjisi varsa kullanılmamalıdır. Çocuğunuz antibiyotik kullanırken alerjik reaksiyon (döküntü gibi) yaşadıysa, herhangi bir Augmentin Şurup verilmeden önce bunu doktora söylemelisiniz.

 • Çocuğunuz daha önce Augmentin Şurup veya başka ilaçlar aldıktan sonra karaciğer sorunları yaşadıysa doktorunuza söylemelisiniz.
 • Paketin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihi geçtiyse doktorunuza söylemelisiniz.
 • Ambalaj yırtılmış veya kurcalanma belirtileri gösteriyorsa doktorunuza söylemelisiniz.
 • Bu ilaç, doktorun belirttiği kişi içindir. Bu ilacı başka birine vermeyin.
 • Çocuğunuz Augmentin Şurup almaya başlamadan önce, geçmişte herhangi bir antibiyotiğe alerjik reaksiyon (döküntü gibi) olduysa doktora söyleyiniz.
 • Çocuğunuz Augmentin Şurup almaya başlamadan önce, gıdalara, boyalara, koruyucu maddelere veya diğer ilaçlara alerjisi varsa doktora söyleyiniz.
 • Çocuğunuz Augmentin Şurup almaya başlamadan önce, glandüler ateş (mononükleoz) veya bir kan hastalığı varsa doktora söyleyiniz.
 • Çocuğunuz Augmentin Şurup almaya başlamadan önce, karaciğer veya böbrek sorunları varsa doktora söyleyiniz. Augmentin Şurup  dozunun değiştirilmesi gerekebilir veya çocuğunuza alternatif bir ilaç verilmesi gerekebilir.
 • Çocuğunuzun idrarında şeker testi yapılmalıdır. Augmentin Şurup bu testlerin sonuçlarını etkileyebilir.
 • Çocuğunuz, reçetesiz satın aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsa doktorunuza söyleyin.
 • Özellikle, çocuğunuz probenesid veya allopurinol, kan pıhtılarını önlemek için kullanılan varfarin veya diğer ilaçlar, mikofenolat ve diğer antibiyotikler gibi herhangi birini alıyorsa doktora söyleyin. Bunlar Augmentin Şurup’un etkilerini etkileyebilir.
 • Bazı ilaçlar diğer ilaçların çalışma şeklini etkileyebilir. Çocuğunuzun doktoru veya eczacı, hangi ilaçların
 • Augmentin Şurup ile birlikte alınmasının güvenli olduğunu size söyleyebilecektir.
 • Doktora bunlardan herhangi birini söylemediyseniz, çocuğunuza herhangi bir Augmentin Şurup  vermeden önce onlara söyleyiniz.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.
 • Augmentin Şurup’un nasıl ve ne zaman verileceği konusunda doktorun talimatlarına uyunuz. Doktor, her gün kaç doza ihtiyaç duyulacağını ve çocuğunuzun Augmentin Şurup’u ne kadar süreyle alması gerektiğini bildirecektir.
 • Lütfen talimat etiketini dikkatlice okuyunuz. Augmentin Şurup’un nasıl verileceği konusunda herhangi bir endişeniz varsa, doktor veya eczacı ile konuşunuz.
 • Augmentin Şurup’u doktor veya eczacının önerdiği şekilde veriniz.
 • Augmentin Şurup’un olağan dozu günde üç kez alınan bir dozdur. Doz çocuğunuzun kilosuna göre değişebilir.
 • Dozu uygun bir ölçüyle ölçmeden önce süspansiyonu iyice çalkalayın. Her seferinde tüm dozun alınmasını sağlayın.
 • Augmentin Şurup ilk ağız dolusu yemekten hemen önce veya yemekle birlikte alınmalıdır. Augmentin Şurup bu şekilde alındığında en iyi sonucu verir. Ayrıca mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak
 • Augmentin Şurup, aç karnına alındığında etkisini göstermeye devam edecektir.
 • Dozları gün boyunca mümkün olduğunca eşit aralıklarla yerleştirin. Çocuğunuz günde üç kez Augmentin Şurup alıyorsa, yaklaşık sekiz saatte bir doz verin.
 • Augmentin Şurup’u bir kür bitene kadar veya doktorun önerdiği süre boyunca vermeye devam edin. Enfeksiyon tekrar edebileceği için çocuğunuz kendini daha iyi hissediyor diye Augmentin Şurup vermeyi kesmeyin.
 • Doktorunuza danışmadan Augmentin Şurup vermeyi kesmeyiniz veya dozunu değiştirmeyiniz.
 • Eğer bu şurubu çocuğunuza vermeyi unuttuysanız, unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda veriniz. Ardından bir sonraki dozu normalde olması gereken zamanda verin. Dört saat arayla iki doz vermeyin.
 • Bir seferde birden fazla doz vererek kaçırdığınız dozları telafi etmeye çalışmayın. Reçete edilen dozdan fazlasını vermek istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkma olasılığını artırabilir.

Augmentin Şurup Nasıl kullanılır?

Augmentin her gün aynı saatte uygulanmalıdır. Öğünlerden hemen önce boş mideye alınmasına dikkat edilmelidir.

Tablet:

 • Çiğnenmeden bütün olarak yutulmalıdır.
 • Gerekirse, tabletler ikiye bölünebilir ve çiğnenmeden yutulur.
 • Tabletleri oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak duracak şekilde saklayınız.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Süspansiyon:

Hazırlanışı: Toz halindedir, sulandırmak için tüm toz serbestçe akana kadar şişeye hafifçe vurunuz. Önce şişe üzerindeki sulandırma çizgisinin yaklaşık 2/3’üne denk gelecek kadar su ekleyiniz ve tozu süspansiyon haline getirmek için şişeyi iyice çalkalayınız (Bunun için önceden kaynatılıp soğutulmuş su tercih edin). İlk sulandırmada tam bir dağılma sağlamak için 5 dakika dinlendiriniz. Daha sonra şişe üzerindeki sulandırma çizgisine gelecek kadar (kalan 1/3) su ekleyerek şişeyi yeniden çalkalayınız.

 • Hekiminizin önerdiği miktarda ilacı 5 ml’lik ölçü kaşığını kullanarak veriniz.
 • Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayınız.
 • Her seferinde ilacın tamamının yutulduğundan emin olunuz.
 • Kullanım sonrası şişeyi hemen ve sıkıca kapatınız.
 • Sulandırılan süspansiyonu buzdolabı içinde (2-8 oC) saklayınız ve dondurmayınız.

Augmentinin Şurup Yan Etkileri

Yaygın görülen ve hafif seyreden yan etkileri aşağıdaki gibidir:

 • İshal, Bulantı, Kusma
 • Deride kızarıklık ve kaşıntı
 • Mukozaları ve cildi etkileyen bir tür mantar enfeksiyonu

Bu yan etkiler birkaç gün içinde veya birkaç hafta içinde gidebilir. Daha şiddetliyse veya geçmezse, hekiminiz veya eczacınızla konuşun.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Ciddi yan etkileri

Augmentin alerjisi

Penisilin tedavisi alan bazı hastalarda aşırı duyarlılık ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Eğer bu olursa, Augmentin tedavisi kesilmelidir. Ciddi durumlarda vakit kaybetmeden hekim bilgilendirmeli ya da acil servise başvurulmalıdır.

Aşırı duyarlılık (alerjik) reaksiyonları:

 • Nefes darlığı, hırıltılı soluk alıp verme ve yutma güçlüğü
 • Yüz, dudak, dil ya da vücudun diğer bölgelerinin şişmesi
 • Deride şiddetli döküntü, kaşıntı, kurdeşen, kızarıklık, morarma ve kabarcıklar

Karaciğer sorunları ve sarılık

Augmentin kullanan bazı kişilerde karaciğer hasarı gelişebilir. Bu, yaşlılarda ve Augmentin’i uzun süredir alanlarda daha sık görülür. Genellikle bu sorunlar ilaç kesildiğinde ortadan kalkar, ancak diğer durumlarda şiddetli olabilir ve tedavi gerekebilir. Augmentin alırken karaciğer problemleri geliştirirseniz doktorunuza söyleyin. Doktorunuz karaciğer hasarını kontrol etmek için kan testleri yapabilir.

Belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı
 • Cilt ve gözde sararma,
 • Koyu renkli idrar
 • Mide bulantısı ve kusma

Sindirim sistemi sorunları

Augmentin de dahil olmak üzere antibiyotik alan bazı kişiler Clostridium difficile olarak adlandırılan bağırsak enfeksiyonu geliştirebilir. Bu enfeksiyonun belirtilerini geliştirirseniz doktorunuza söyleyin. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Geçmeyen ishal
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Dışkıda kan

Aşırı doz bulantı, kusma, mide ağrısı, ishal, deri döküntüsü, uyuşukluk, aşırı hareketlilik ve idrarın azalmasına neden olabilir. Bazı durumlarda idrarda kristaller görülmüştür. Kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Çocuklar için uyarılar

Augmentin kullanan çocuklar yetişkinler ile aynı ilaç etkileşimleri ve yan etkileri yaşayabilir. Çocuklar için de benzer uyarılar geçerlidir.

 • Çocuğunuzun ilacın içindeki maddelerden herhangi birine alerjisi varsa,
 • Çocuğunuz diğer herhangi bir antibiyotiğe karşı ciddi alerjik reaksiyon (aşırı duyarlılık) geçirdiyse (deride döküntü, yüzde ve boyun bölgesinde şişme gibi)
 • Antibiyotiğe bağlı karaciğer hastalığı veya sarılık (sarımsı cilt ve/veya gözler) gelişmişse Augmentin vermeyiniz ve hekiminize bildiriniz.
  Bunlara ek olarak;
 • Antibiyotiğe bağlı kalın bağırsak iltihabı (kolit) gözlendiğinde, Augmentin tedavisi hemen kesilmeli, çocuğunuz hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumda çocuğunuza bağırsakların hareketlerini önleyen (anti-peristaltik) ilaçlar vermeyiniz.
 • Çocuğunuzua mononükleoz adı verilen bir enfeksiyon hastalığı varsa veya böyle bir hastalığının olduğundan şüpheleniliyorsa hekiminizi bilgilendiriniz. Augmentin kullanımını takiben görülen kızamık benzeri döküntü mononükleoz ile ilişkili olabilir.
 • Çocuğunuzun idrar miktarında azalma varsa, idrar miktarının düzenlenmesi için uygun miktarda sıvı almasını sağlayınız.
 • Augmentin oral süspansiyon, aspartam içerir. Eğer çocuğunuzun fenilketonürisi varsa, onun için zararlı olabilir.
 • Augmentin saşenin içeriğinde bulunan tatlandırıcı (glukoz) içerir. Geçmişte hekiminiz tarafından çocuğunuzun bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğü (intoleransı) olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce hekiminize bildirin.
 • Çocuğunuza idrar ve kan testleri yapılırken Augmentin kullandığınız hekime belirtiniz. İlaç test sonuçlarını etkileyebilir.
 • Augmentin çocuğunuzun dişlerinde renklenmeye (sarı ve kahverengi lekeler) neden olabilir, Düzenli fırçalama ve ağız temizliği renklenmeyi önleyebilir.

Augmantin Neden Yasaklandı?

Türkıye’de de yaygın olarak kullanılan Augmentin adlı şurup, kapağında tehlikeli boyutlarda plastikleştirici “Diisopdecyl Ftalat” maddesi bulunması nedeniyle toplatılıyor. Şurubun karaciğere olumsuz etki yaptığı, haziran ayında Hong-Kong’da tespit edilmişti. Sağlık Bakanlığı da karaciğeri tehdit eden Augmentin şurubun eczane ve hastanelerden toplatma kararı aldı.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Cipralex Ne İşe Yarar? 

👉 Desefin Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu