Öğrenci Gazetesi

AYT Konuları 2024 PDF İndir (MEB-ÖSYM)

AYT Konuları 2024 PDF İndir (MEB-ÖSYM). 2024 yılında Yüksek Kurumlar Sınavı, AYT Alan Yeterlilik Testi sınavına girecek adaylara kaynak olabilmesi için AYT konuları 2024 PDF dosyalarını MEB müfredatına göre hazırlayıp paylaştık. AYT konuları sınavda hangi dersin hangi konularından sorumlu olduğunuzu gösterir. Derslere göre hazırladığımız 2024 AYT Konuları PDF dosyasını indirerek çıktısını alıp çalışma masanızın bir köşesine yapıştırıp sürekli takibini yapabilirsiniz.

AYT Konuları 2024 PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavının ilk oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 11. ve 12. sınıflarda işlenen derslerin konularını kapsar. AYT, öğrencilerin okumak istedikleri bölüme uygunluk derecelerini ölçer. Farklı konulardan sorulan soruları yanıtlayan öğrenciler bu sınavdan belli bir yüzdelik dilime girmek durumundadır. AYT 180 dakika süren bir sınavdır ve bu sınavda öğrencilere 160 tane soru sorulur. Öğrencilerin bu sınav kapsamında sorumlu oldukları dersler arasında şunlar yer alır:

 • Matematik
 • Edebiyat
 • Fizik
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Tarih
 • Coğrafya
 • Felsefe
 • Geometri
 • Din

Derslerinden sorumlu olan öğrenciler başarı durumlarına göre 4 yıllık bir üniversite kazanma hakkı elde ederler. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik ve Fen Bilimleri testleri ile ilgili 160 soru çıkar.

 • 4 yıllık bir sözel bölüme gitmek isteyenler: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler testlerini çözer.
 • 4 yıllık sayısal bir bölüme gitmek isteyenler: Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözer.
 • 4 yıllık bir eşit ağırlık bölümüne gitmek isteyenler: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testlerini çözer.
 • Yabancı Dil bölümüne gitmek isteyen aday: Yabancı Dil testini çözer.

Bunların dışında AYT’de hangi testte hangi dersten kaç soru var derseniz:

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Testinde; Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1 ve Tarih-1 derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır. Soru dağılımı ise:

 • Türk Dili ve Edebiyatı: 24 soru
 • Tarih-1: 10 soru
 • Coğrafya-1: 6 soru

Sosyal Bilimler 2 Testinde; Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır. Soru dağılımı ise:

 • Tarih-2: 11 soru
 • Coğrafya-2: 11 soru
 • Felsefe Grubu: 12 soru
 • Din Kültürü: 6 soru

Matematik Testinde; Matematik ve Geometri derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır.

Fen Bilimleri Testinde; Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden toplam 40 soru sorulacaktır. Soru dağılımı ise;

 • Fizik: 14 soru
 • Kimya: 13 soru
 • Biyoloji: 13 soru şeklindedir.

2024 AYT Edebiyat Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Türk Dili ve Edebiyatı testinin içinde 40 sorudan 24 tanesi Edebiyat, 10 tanesi Tarih-1,6 tanesi de  Coğrafya-1 sorusudur. AYT Edebiyat soruları 11. ve 12. sınıfta işlenen Edebiyat dersi konularından gelmektedir. 2022 Edebiyat çıkmış soruları incelediğinizde 6 soru paragraf, 18 soru ise sözcükte anlam bilgisi ve cümlede anlam bilgisi konularından gelmiştir.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Edebiyat konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Edebiyat Konuları PDF İndir

2024 AYT Matematik Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Matematik testi 40 sorudan oluşmaktadır. ÖSYM-YKS-AYT Matematik sorularında her yıl ortalama 30-31 Matematik, 9-10 soru ise Geometri sorusu sormaktadır. AYT Matematik soruları 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda işlenen matematik konularından gelmektedir.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Matematik konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Matematik Konuları PDF İndir

2024 AYT Geometri Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Matematik testi 40 sorudan 9-10 tanesi Geometri sorusudur. AYT Geometri soruları 9-10-11 ve 12. sınıf konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Geometri çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorularının yanı sıra bilgi dayalı yorum soruları olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Geometri konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Geometri Konuları PDF İndir

2024 AYT Tarih-1 Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Türk Dili ve Edebiyatı testinin içinde 40 sorudan 10 tanesi Tarih-1 sorudur. AYT Tarih-1 soruları 10. ve 11. sınıfta işlenen Tarih dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Tarih-1 çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak ezber sorularının yanı bilgi yorumlama soruları olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Tarih-1 konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Tarih-1 Konuları PDF İndir

2024 AYT Coğrafya-1 Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Türk Dili ve Edebiyatı testinin içinde 40 sorudan 6 tanesi Coğrafya-1 sorudur. AYT Coğrafya-1 soruları 11. ve 12. sınıfta işlenen Coğrafya dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Coğrafya-1 çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak ezber sorularının yanı sıra grafik yorumlama soruları olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Coğrafya-1 konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Coğrafya-1 Konuları PDF İndir

2024 AYT Tarih-2 Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Sosyal Bilimler-2 testinin içinde 40 sorudan 11 tanesi Tarih-2 sorudur. AYT Tarih-2 soruları 9. 10. 11. ve 12. sınıfta işlenen Tarih dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Tarih-2 çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi ve yoruma dayalı sorular olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Tarih-2 konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Tarih-2 Konuları PDF İndir

2024 AYT Coğrafya-2 Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Sosyal Bilimler-2 testinin içinde 40 sorudan 11 tanesi Coğrafya-2 sorudur. AYT Coğrafya-2 soruları 11. ve 12. sınıfta işlenen Coğrafya-2 dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Coğrafya-2 çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi ve yoruma dayalı sorular olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Coğrafya-2 konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Coğrafya-2 Konuları PDF İndir

2024 AYT Felsefe Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Sosyal Bilimler-2 testinin içinde 40 sorudan 12 tanesi Felsefe sorudur. AYT Felsefe soruları 11. ve 12. sınıfta işlenen Felsefe dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Felsefe çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorusu, bilgi sonucu yorumlama yeteneği gerektiren sorular olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Felsefe konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Felsefe Konuları PDF İndir

2024 AYT Din Kültürü Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Sosyal Bilimler-2 testinin içinde 40 sorudan 6 tanesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorudur. AYT Din Kültürü soruları 9.10.11. ve 12. sınıfta işlenen Din Kültürü dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Din Kültürü çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorusu olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Din Kültürü konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Din Kültürü Konuları PDF İndir

2024 AYT Fizik Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Fen Bilimleri testinin içinde 40 sorudan 14 tanesi Fizik sorudur. AYT Fizik soruları 9.10.11. ve 12. sınıfta işlenen Fizik dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Fizik çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorusu olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Fizik konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Fizik Konuları PDF İndir

2024 AYT Kimya Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Fen Bilimleri testinin içinde 40 sorudan 13 tanesi Kimya sorudur. AYT Kimya soruları 9.10.11. ve 12. sınıfta işlenen Kimya dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Kimya çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorusu olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Kimya konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Kimya Konuları PDF İndir

2024 AYT Biyoloji Konuları PDF İndir

Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumun AYT Fen Bilimleri testinin içinde 40 sorudan 13 tanesi Biyoloji sorudur. AYT Biyoloji soruları 9.10.11. ve 12. sınıfta işlenen Biyoloji dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Biyoloji çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorusu olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2024 AYT Biyoloji konuları PDF dosyasını indirerek. Telefonunuza veya Bilgisayarınıza indirerek konulara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2024 AYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF İndir

İlginizi Çekebilir  👇

👉 2024 TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

👉 YKS (TYT-AYT) Youtube Kanal Önerileri 

👉 TYT Konuları 2024 PDF İndir (MEB-ÖSYM)

👉 2022 YKS-TYT-AYT-YDT Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu