Gündem

Bakan Soylu: En Az Lise Mezunu 10 Bin Polis Alınacak

Polis adaylarına müjde geldi. 2020 yılında polis olmak isteyenler için önemli bir haber geldi. Bakan Soylu, 26. dönem POMEM 7 bin polis alımının 10 bine tamamlanmayacağını söylerken, yeni polis alımında sevindiren haberi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Onların talepleri çok saygın. Şöyle diyorlar. Biz 7 binlik polis alımına çıktık. Diyorlar ki bu 10 bin al yedekle beraber. Benim böyle bir hakkım yok. Onu aldığım zaman sınavın hukuki yönü sakat olacak. Böyle bir hakkım yok. Şöyle bir şey olabilirdi. Onu da arkadaşlarımla konuştum. Bir 3 bin polis daha alsak. Bir yıl sonra olabilir. Şimdi başlasak anca yıl sonra olabilir. 3 bin polis alsak ekonomiye ait sorumluluk var. Açıklamadan önce arttırma kabiliyetine sahip olabilirdik. ”

2020′ DE YENİ POLİS ALIMI OLACAK MI?

Yeni polis alımı olacak mı? sorusuna Bakan Soylu şu şekilde cevap verdi: “Alacağız evet alacağız. Yedeklere öncelik hakkımız yok. Zaten yedeklik, ismi yedeklik. Ben almak isterim. Polis olmak istemeleri bizim açımızdan büyük bir kıymet. Bana yazıyorlar ben de üşenmeden yazabiliyorum elimden geldiğince” dedi.

En az lise mezunu 12 bin 500 polis alımı bekleniyor. PMYO, POMEM ve PAEM kapsamında polis okullarına en az lise mezunu adaylar arasından polis ve komiser yardımcısı alımı yapılacak. Polis memuru ve komiser yardımcısı kadrolarına yapılacak alımlarda başvurular öncesi kritik değişiklikler yapıldı. Polis olmak için öncelikle belirlenmiş kriterler doğrultusunda yazılı ve sözlü sınavı geçmeli; ardından fiziki yeterlilik sınavını da geçmelisiniz. Daha sonra verilen belli bir eğitimden geçerek polis mesleğini icra etmeye başlayabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu