Yaşam

Balaban Krem Ne İşe Yarar? Balaban Krem Kullanıcı Yorumları

Balaban Krem Ne İşe Yarar?. Evlerde olmazsa olmaz tabiriyle bulundurulması gereken Balaban Krem, tırnak batmasından tutun da cilt enfeksiyonları, iltihaplı sivilceler, saç kökü iltihapları, dikiş atılmış yaralara iyi gelen bir kremdir. Özelliklede merak edilen Balaban Krem Kullanıcı Yorumları ve Balaban Pomad Hakkında bilmeniz gereken tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz…

Balaban Krem Ne İşe Yarar?

Etken maddesi Mupirosin olan Balaban pomad genel olarak ciltteki iltihaplı enfeksiyonları iyileştiren güçlü ve etkili bir ilaç olarak bilinmektedir. Bu pomad krem homojen görünümlü beyaz bir krem olarak, 15 gramlık formlar şeklinde eczanelerde satılmaktadır. Staphylococcus aureus ve streptococcus pyogenes duyarlı zorlanma ve burkulmalar nedeniyle, küçük laserasyonlar, sütüre yaralar veya sıyrıklar gibi ikincil enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisi için kullanılır.

Balaban Krem Nasıl Kullanılır? sorusuna detaylı olarak cevap verecek olursak, cilt üzerindeki bakterilerin gelişmesini önleyen antibiyotik bir ilaçtır. Hasar veya zedelenme sonucu oluşan yırtıklar, dikiş atılmış yaralar, çatlaklar ya da aşınma gibi lezyonlar iyileştirmede kullanılıyor. Aynı zamanda abse, çıban, iltihaplı sivilce, sakal bölgesinde görülen kıl kökü iltihabı (sikozis barbae) ve  kızartılı deride  sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığının (impetigo) topikal tedavisinde uzmanlar tarafından öneriliyor.

Farklı bir kullanım alanı da tırnak batması sonucu oluşan iltihaplı durumu iyileştirmek için kullanabileceğiniz bu pomad, doktora başvurmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir. Orta şiddette veya ağır böbrek yetmezliğiniz varsa; bu pomadı, hasarlı veya çatlamış geniş cilt alanlarına uygulamayınız.


Balaban Pomad Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Bu pomad krem kullanımı ile olası bir duyarlılaşma reaksiyonu veya ciddi lokal tahriş meydana gelirse, tedavi kesilmeli, bu merhem hemen yıkanmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır.
  • Diğer antibakteriyel ürünlerde olduğu gibi, uzun süreli kullanım, duyarlı olmayan organizmaların aşırı büyümesine neden olabilir.
  • Psödomembranöz kolit, antibiyotik kullanımı ile bildirilmiştir ve hafif ila hayatı tehdit eden şiddet arasında değişebilir. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı sırasında veya sonrasında ishal gelişen hastalarda teşhisini dikkate almak önemlidir. Topikal olarak uygulanan mupirosin ile bunun meydana gelme olasılığı daha az olsa da, uzun süreli veya önemli ishal oluşursa veya hastada karın krampları görülürse, tedavi derhal kesilmeli ve hasta daha fazla araştırılmalıdır.
  • Bu pomad krem formülasyonu oftalmik kullanım ve burun içi kullanım için uygun değildir. Bu krem pomadın gözler, burun, ağız ve kulaklar ile temasından kaçının. Kontamine olursa, krem ​​kalıntıları giderilene kadar bu bölgeler su ile iyice sulanmalıdır.
  • Bu pomad krem setil alkol ve stearil alkol içerir. Bu inaktif bileşenler lokal cilt reaksiyonlarına (örneğin kontakt dermatit) neden olabilir.

Balaban Pomad Faydaları

Bu pomad krem (psödomonik asit A veya Balaban pomad) orijinal olarak pseudomonas fluorescens’ten izole edilmiş bir antibiyotiktir. Topikal olarak kullanılır ve öncelikle gram pozitif bakterilere karşı etkilidir. Bu pomad krem düşük konsantrasyonlarda bakteriyostatik ve yüksek konsantrasyonlarda bakteri öldürücüdür. Bu pomad krem, izolösinin bakteri proteinlerine katılmasını durduran bakteriyel izolösil-tRNA sentetaza seçici bağlanma olan benzersiz bir etki mekanizmasına sahiptir. Bu etki mekanizması başka bir antibiyotikle paylaşılmadığından, Balaban’ın antibiyotik çapraz direnç problemleri azdır.


Balaban Pomad Kullanımı

Bu pomad krem sadece topikal kullanım içindir. Bu krem pomadı kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Etkilenen bölgeye on güne kadar, günde üç kez pamuklu çubuk veya gazlı bezle az miktarda bu merhemi sürün. İstenirse, etkilenen alanı gazlı bezle örtün. Bu ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.


👉 Kozalak Şurubu Neye İyi Gelir? 


Balaban Pomad Yanık Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu ilaç yanıklara etki etmez.


Balaban Pomad Antibiyotik İçerir Mi?

Evet, bu ilaç antibiyotik içerir.


Balaban Pomad Açık Yaraya Sürülür Mü?

Hayır, bu ilaç açık yaraya uygulanmaz.


Balaban Pomad Reçetesiz Alınır Mı?

Bu  pomad reçeteli ya da reçetesiz satın alınabilir.


Balaban Pomad Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Bu pomad krem kesinlikle bebeklerde kullanılmaz.


Balaban Pomad Yan Etkileri

Bu pomad krem kullanırken uygulama bölgesinde yanma, batma veya ağrı, cildin kabarması, kabuklanması, tahrişi, kaşınması veya kızarması, acıyan yara, çatlak, kuru, pullu cilt, ciltte ağrı, şişme, hassasiyet, sıcaklık, dudaklarda, dilde veya ağızda yaralar, ülserler veya beyaz lekeler gibi yan etkilerden herhangi birinin meydana gelip gelmediğini derhal doktorunuza danışmalısınız.

Bunun dışında bu pomad kremi kullanırken karın veya mide hassasiyeti, öksürük, yutma güçlüğü, baş dönmesi, hızlı nabız, ateş, kurdeşen veya ürtiker, kaşıntı veya deri döküntüsü, yüz, göz kapakları, dudaklar, dil, boğaz, eller, bacaklar, ayaklar veya seks organlarında büyük, ödem benzeri şişlik, göz kapaklarının veya gözlerin, yüzün, dudakların veya dilin şişmesi, ciltte kızarıklık, şiddetli karın veya mide krampları ve ağrı, göğüste sıkışma, olağandışı yorgunluk veya halsizlik, kanlı da olabilen sulu ve şiddetli ishal, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilerden herhangi birisini ya da birkaçını görürseniz hemen ilacı kullanmayı durdurun ve acil olarak doktorunuza başvurunuz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu