Kimdir

Baltalı Hano’nun Oğlu Kimdir, Nerelidir? Baltalı Hano Hikayesi

Baltalı Hano’nun Oğlu Kimdir, Nerelidir?. 1800′ lerin sonrasında asıl adı Hanzade iken, 21 erkeği baltayla katletmesi ardından Baltalı Hano lakabı ile anılmaktadır. Son zamanlarda merak edilen ve sıklıkla aratılan Baltalı Hano’nun Oğlu Kimdir? ve Baltalı Hano Hikayesini sizler için makalemizde hazırladık.

Baltalı Hano’ nun Oğlu Kimdir, Nerelidir?

Tarihte gerçekten de böyle bir isim var mıydı yoksa birçok efsane gibi bu da sadece efsaneden ibaret bir hikaye midir bilinmezken, Baltalı Hano iddialara göre yaklaşık 150 yıl önce Osmanlı İstanbul’unda yaşamış bir kadındır. Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşadığı ileri sürülen Baltalı Hano’nun acıklı bir hikayesi var. En başından belirtmek isteriz ki; Baltalı Hano ile ilgili gerçek olduğuna dair hiçbir resmi veya tarihi belge yok. Sadece, hikayenin ilginçliği ve ibret vericiliği nedeniyle sürekli ilgi çekmektedir.


Baltalı Hano Kimdir? Nerelidir?

Annesi ve babası çiftçi bir aile olan ve çocukluk dönemi fakirlik ve sefalet içinde geçen Hanzade, ilkokulu bitirip ortaokulu okumadı. Ailesiyle birlikte çiftçilikte çalışmaya başladı. Babasıyla pazar pazar dolaşıp, ürettiklerini o günün fakir halkına satmaya çalışıyorlardı. Hano küçük yaşına rağmen babasının ısrarları sonucu o devrin zenginlerinden birinin oğluyla evlendirildi. İlk başlarda kocasını istemese de zamanla ondan bir çocuk dünyaya getirdi.

Evladı 6 yaşlarındayken kocası vefat etti. Orta halli bir servetin üstüne oturan Baltalı Hano hazırları yemeye başladı. Ee günümüzde bile kimse o paraları tek yiyemezken, o dönemdeki sefalette hiç yedirmezler. Devrin ileri gelen kabadayılarından Solak Ligor, Hano’ya deli divane aşkını haykırıyordu. Gel zaman git zaman Hano’ yla sevgili olurlar ve Baltalı Hano Hikayesi de burada başlıyor.

Rivayete göre Solak Ligor, sevgilisinin oğlunu evde uyurken sırtladığı gibi kapıp kaçar. Baltalı Hano’nun Oğlu Kimdir? sorusuna asıl cevapta buradır. Eve geldiğinde oğlunu bulamayan Hano aramadık sokak, girmedik delik bırakmaz ama oğlunu bulamaz. Ne zaman aramaya çıksa sevgilisi onu engeller. Bir müddet sonra bu engellemelerin üzerine sevgilisi Solak’tan şüphelenmeye başlar. Erkek kılığına giren Hano bütün gün sevgilisi Solak Ligor’u takip etmeye başlar.

Kimi zaman haraç aldığını görüyor, kimi zaman kavga ettiğini. En son gece yarısı hamama girdiğini görür ve peşinden hamama girer. Kapı açılır açılmaz oğlunun Hamamda “hamam oğlanı” olarak zorla çalıştırıldığını görür ve deliye döner. O anda cinnet geçiren Hano, Hamamda odunları yarmak için duran baltayı kaptığı gibi o an hamamda bulunan21 erkeği balta ile  tek tek öldürür.

Birkaç güne bütün İstanbul Hano’ yu öğrenir. Dönemin iç isyanları ve dış savaşları Hano’ nun yakalanması için başlatılan çalışmaları engellediği için, bu süreçte bütün semti haraca bağlayan Hano, kendi adamlarını çoktan tutmuştur. Devrin erkek kabadayılarını haraca bile bağlayarak, haracını ödemeyen erkek kabadayıları bile kaçırtıp İstanbul sokaklarında döverek rezil ettiği söylenmekte. Servetini belki de 100’e katlamıştı.. Yaptığı zulümler de bir yere kadardı ve sonunda yakalanarak hapse atıldı fakat bu yeterli değildi. Kurşunla idamına karar verildi ve 17 aylık Baltalı Hano hükümdarlığına son verildi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu