Gündem

Başarılı Girişimcinin 10 Alışkanlığı

Başarılı bir girişimci, yoktan bir şey yaratan kişidir. O bir şeyi hayatlarını iyileştirmek için satın alacak insanlar için nasıl kullanılabilir hale getireceğini bilen bir kişidir.

Yaratmak kolay bir iş değil. Yaratmak, birçok faaliyet, iyi alışkanlıklar ve yaratacak kişiden yaratma arzusu gerektirir. Başarılı bir girişimci olarak yaratıcı sizsiniz. Bir müşterinin mutluluğunu ve memnuniyetini yaratırsınız. Bir çalışanın memnuniyetini ve mutluluğunu yaratırsınız. Partnerinizin memnuniyetini ve mutluluğunu yaratırsınız. Bir yaratıcı olarak, günlük işlerinizde uygulayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz birçok iyi uygulama ve alışkanlığa ihtiyacınız olacak.

1. Başarılı girişimcilerin açıkça tanımlanmış bir vizyonu vardır.

Nerede olmak istediğinizi, neyi başarmak istediğinizi ve kendi geleceğinize ve çevrenizin geleceğine nasıl bakmak istediğinizi bilmeniz gerekir. Vizyon, sizde derin bir şekilde kök salması gereken bir şeydir. Ancak girişimci vizyonunuzun takipçilere ihtiyacı olacak.

Net bir vizyonunuz yoksa, işinizi nereye taşımanız gerektiğini bilemezsiniz ve vizyonunuzu gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek takipçileriniz olamaz. Bu nedenle, net bir vizyona sahip olmak ve bu vizyonu gerçekleştirmenize yardımcı olacak takipçilerinizin olmasını sağlamak sizin için önemlidir.


2. Başarılı girişimciler hedeflerini belirler ve ayarlar.

Ancak girişimci başarıyı sağlamak için vizyon yeterli değildir. Hedefler size oraya nasıl gideceğinizi gösterirken yalnızca size gelecekte nerede olmak istediğinizi gösterir. İyi bir alışkanlık, kendi vizyonunuza göre hedefler belirlemektir. Hedefleriniz vizyonunuzla uyumlu değilse, hedeflerinize ulaşsanız bile vizyonunuza ulaşacağınızı bekleyemezsiniz. Bu yüzden hedeflerinizi zihninizdeki vizyonla geliştirmeye başlamanız önemlidir.

Bir sonraki önemli şey, olasılıklarınıza yakın, kolayca başarabileceğiniz bir şeye sahip olmaktır. Bu nedenle, hedeflerinizin gerçeğe göre sürekli olarak ayarlanması gerekecektir.


3. Hedeflerine ulaşmaya odaklanırlar.

Odaklanma, başarılı bir girişimcinin başarının gelişimine katkıda bulunan üçüncü alışkanlığıdır. Yeterli odaklanma olmadan, çok fazla hedef, aktivite veya görev başarısızlığınıza giden kesin bir yoldur.

İşinizi doğru ve önemli şeylere yeterince odaklanmadan yönetirseniz, etkili ve verimli bir şirket kuramazsınız. O zaman başın büyük belaya girecek.


4. Başarılı bir girişimci teslim tarihlerini kullanır.

Son teslim tarihlerini kullanmıyorsanız, hedeflerinizi zamanında gerçekleştiremez ve gerçekleştiremezsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz her şey için yeterli zaman olduğu doğrudur. Ancak iş dünyasına gelince bir şey oldukça açık. İşte bu, başarınızın temel özelliklerinden biri hızdır.

Hedeflerinize ulaşmak için ilk adımınızı atmazsanız vizyonunuza ulaşamazsınız. Bu nedenle, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak faaliyetler üzerinde çalışmaya başlayın.


5. Kendi faaliyetlerini önceden planlarlar.

Evet, başarılı girişimciler kendi faaliyetlerinden önce planlarlar. Hedeflerine ulaşmak için bundan sonra ne yapmaları gerektiğini bilirler.

Bu nedenle, hedeflerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak olacak görevler ve aktiviteler olarak bölmelisiniz. Günlük görevlerinizin toplam sayısını zamanında kolayca yapabileceğiniz seviyede tutmaya çalışın.


6. Başarılı bir girişimci, kendi görevlerine öncelik verir.

Planı ve yapılacaklar listesini kullandığınızda, her şeyin önceden planladığınız gibi olacağından asla emin olamazsınız. Pek çok yeni acil görev olacak. Ancak, aciliyetin zamanınızı “kesmesine” izin vermeyin, bunun yerine açık öncelikler kullanın.

Doğru önceliklendirme sürecinde başarılı olmanıza yardımcı olacak zaman yönetimi matrisini kullanabilirsiniz.


7. Kalıcılık, girişimcilik başarınızın önemli bir parçasıdır.

Başarı, birçok engeli aşmayı, birçok sorunu çözmeyi ve birçok tuzaktan kaçınmayı gerektirir. Başarı şansın sonucu değildir, başarı işten, deneylerden, hatalardan, başarısızlıklardan kaynaklanır … Bu nedenle, istediğiniz yere ulaşmak veya vizyonunuza daha yakın olmak istiyorsanız ısrarcı olmalısınız.

Ulaşmak istediğiniz başarı seviyesine ulaşana kadar birçok kez başarısız olacaksınız. Öyleyse durmayın, ilerlemeye devam edin ve başarılı bir girişimci olacaksınız.


8. Başarılı girişimciler sürekli öğrenme sürecini kullanır.

Bilgi, bir girişimcinin ve işletmenin önemli bir özelliğidir. Ancak bu bilgi statik değildir. Her şey gibi, bilgi de değişiyor, bu da bugün doğru veya yeterli olanın yarının modası geçmiş olabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle öğrenme, başarılı girişimcilerin önemli bir alışkanlığıdır ve işinizde sürekli bilgi artışı sağlamanız gerekir.


9. Harekete geçmekten korkmazlar.

Eylem yoksa, tepki de yoktur. Vizyonunuza daha yakın olamazsınız. Size haklı olup olmadığınızı söyleyecek önlemlere sahip olmayacaksınız. Değiştirmek için bir şeye ihtiyacınız olduğunu ve neyin değiştirilmesi gerektiğini bilemezsiniz.

Her hedefiniz için o ilk adımı atmazsanız, geri kalan her şey uygunsuz olacaktır.


10. Başarılı girişimciler risk almaktan korkmazlar.

Risk, hayatımızın her yönünün ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı şey işletmeler için de geçerli.

Bulunduğunuz Ortamda Yüksek Düzeyde Belirsizlik İçinde Nasıl Hayatta Kalabilir ve Başarılı Olabilirsiniz?

Bir girişimci olarak yaptığınız her şeyde her zaman farklı risk seviyelerine sahip olacaksınız. Her eyleminizin bir doz potansiyel riski olacaktır. Ancak bu, işinizde statüko durumlarını sürdürmeye devam etmeniz için bir neden olmamalıdır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu