Bilgi Arşivi

Bayramlarda Neden Kolonya İkram Edilir? Kolonyanın Tarihi

Bayramlarda Neden Kolonya İkram Edilir? Kolonyanın Tarihi. Türk kültürünün bir parçası haline gelen kolonyalar, hem bayramlarda hem de normal zamanlarda misafirlere ikram edilir. Bir alışkanlık haline gelen kolonyanın nasıl bir gelenek haline geldiğini öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Kolonya, Köln şehrinde yaşayan Jean Paul Feminis tarafından yapılmıştır. Daha sonra Fransa’da kolonya suyu adı ile üretilen kolonya, yıllar içinde Osmanlı’ya gelmiş ve kültürümüzde ikram ritüeli olarak uygulanmıştır.

Bayramlarda Neden Kolonya İkram Edilir?

1690 yılında Köln’de Jean Paul Feminis isimle seyyar satıcı tarafından yapılan kolonya, daha sonra Fransa’da “kolonya suyu” ve “hoş lavanta suyu” adı ile üretildi. Daha sonra tüm dünyada üretimi yaygınlaşan kolonya, üretildiği ilk yıllarda kozmetik değil ilaç olarak kullanıldı. Farklı bileşenlerle bir araya gelerek yara temizliği ve ağız çalkalama solüsyonu olarak kullanıldı. .

Üretildiği ilk yıllarda burjuva alışkanlığı olarak ün salan kolonya, zamanla parfüme yenik düşerek halkın kullandığı bir ürün haline geldi. Osmanlı döneminde Ahmet Faruki, ilk yerli kolonya üretimine başladı. Yaşadığımız topraklara bu şekilde giriş yapan kolonya, zamanla kültürümüzün bir parçası oldu ve misafir ikram ritüellerinden olmazsa olmaz bir ürün haline geldi.”

 


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu