Yaşam

Bebeklerde ve Çocuklarda Koltuk Altı Ateş Kaç Olmalı? Bebeklerde 37.5 Derece Ateş Normal Mi?

Bebeklerde ve Çocuklarda Koltuk Altı Ateş Kaç Olmalı? Bebeklerde 37.5 Derece Ateş Normal Mi?. Ebeveynleri en çok endişelendiren durumlardan biri de bebeklerde ateş kaç derece olmalı? Ateşlenen bebeklerde ateş 37,5 derece üzerine çıkınca çocuklarda ateş nasıl düşürülür? evde ateş düşürmek için yöntemler nelerdir? merak edilmekte.

Bebeklerde ve Çocuklarda Koltuk Altı Ateş Kaç Olmalı?

Her anne babanın etkilendiği durumlardan biridir bebeklerde ateş. Çocuklar ateşlenme sebepleri her zaman farklıdır ama bilinmesi gereken şudur ki ateş vücutta olağan dışı bir şeylerin olduğunu gösterir. Aslında hastalığın ciddiyeti ile ateşin derecesi arasında tam olarak bağlantı yoktur. Hafif bir enfeksiyon 39 °C ateş yaparken, ciddi bir hastalık hafif ateş yapabilmektedir.

Ateş vücudun enfeksiyon ajanlarına verdiği biyolojik bir yanıttır. Bunun sağlanması için beynin hipotolamus bölgesinde bir ısı ayar merkezi vardır. Gerekli durumlarda ısı ayar merkezinin aktive olmasıyla beraber vücut sıcaklığı artmaktadır. Vücut ısısı normal şartlarda 36.5 ile 37 derece arasındır. Günün çeşitli saatlerine göre de bu sıcaklık değişir. Bu sıcaklık yükseldiğinde de bağışıklık sisteminin elemanları aktive olur. Bu noktada bağışıklık sistemi virüslerle savaşmaktadır. Yani ateş vücudun verdiği sağlıklı bir tepkidir. Ateşin vücuda faydalı olduğu bilinmelidir. Ancak 38 derece ve üzerindeki ateş değerleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

Ateş, vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Bazı tıp çevreleri ateşin hemen düşürülmesinin enfeksiyonla mücadeleyi azaltacağını düşünür. Genel durumu iyi olan bebeklerde ateşe hemen müdahale edilmeyebilir. Ancak kalp ve akciğer hastalığı olan bebeklerde ateş, kalp ve solunum hızını arttıracağından müdahale etmekte fayda vardır. Normal vücut sıcaklığı kişiden kişiye değişir. 18-24 ay arasındaki bebeklerde normal vücut sıcaklığı daha büyüklere göre yüksektir.

Çocuklarda vücut ısısı, erişkinlerden daha yüksektir ve ateşin gün içinde belli bir ritmi vardır. Gün boyu sabah ve akşam saatleri arsında 0.5-1.0 C fark bulunur. Bu duruma günlük ısı ritmi denilir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17-19 arasında, en düşük ısı ise saat 24- 06 arasında olmaktadır. Vücut ısısı ağızdan, makattan, koltuk altı ya da kulaktan ölçülebilir. Koltuk altı ısısı, gerçek vücut ısısından biraz daha düşüktür.

Vücut Sıcaklığını Ölçmede Yaşlara Göre Önerilen Vücut Bölgeleri

YAŞ GRUBU 1.SEÇENEK 2.SEÇENEK 3.SEÇENEK
Yenidoğan-6 yaş Koltuk Altı Rektal Deriden ateş ölçerler
6 yaş üzeri Koltuk Altı Kulaktan Deriden ateş ölçerler

Bebeklerde 37.5 Derece Ateş Normal Mi?

Bebeklerde ve çocuklarda ateşin normal derecesi 36,4 °C’dir. ve bu durum tabi ki de çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Yüksek ateş ise 38 °C ve üstü olarak tanımlanır. Ateş 14 günden az süreliyse akut, 14 günden fazla süredir devam ediyorsa kronik ateş olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte nedeni bilinmeyen ateş mevcuttur.

👉 Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 

Bebek ve çocuklarda ateş genellikle aşağıdaki sebeplerden çıkar

 • Virüslere bağlı solunum yolu ve sindirim sistemi hastalıklarından
 • Orta kulak enfeksiyonu, zatürre ve idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanır.

Yenidoğan bebeklerde ateşli enfeksiyon anneden gelen mikroplar nedeniyle olabilir. Yenidoğan bebekler ateşe ve enfeksiyonlara dayanıksız olurlar. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiştir. Bu nedenle yenidoğan bebeklerin ateşi her zaman ciddiye alınmalıdır.

Muayene bulgusu olmayan bebeklerin çoğunda viral enfeksiyon vardır. Ancak mikrobun kanda dolaştığı gizli bakteriyi gözden kaçırmamak gerekir.

Ateşin kronik nedenlerinden başlıca nedenleri aşağıdaki gibidir.

 • Hepatit
 • Sinüzit
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Tüberküloz
 • Karın içinde apseler
 • Bakteri ve parazitlere bağlı sindirim sistemi enfeksiyonları
 • Osteomyelit gibi kemik enfeksiyonları
 • Kanserler
 • Endokardit gibi kalp enfeksiyonları

Ateşin enfeksiyon dışındaki nedenlerini sizler için listeledik.

 • Kawasaki hastalığı
 • Zehirlenmeler
 • Sıcak çarpması
 • Hızlı su kaybına bağlı dehidratasyon: Belirtileri ağız kuruluğu, gözyaşının kaybolması, aşırı huzursuzluk, idrarın azalması
 • Aşı yan etkisi

Periyodik gelen nedeni belirsiz ateş özellikle karın ağrısı ile birlikte ise FMF hastalığını düşündürür. Diş çıkarma 38 °C’nin üzerinde ateş yapmaz.


Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateşin en belirgin nedenleri arasında vücuda yerleşen mikroplara karşı vücudun bağışıklık sisteminin vermiş olduğu etkilerdir. Böylelikle bağışıklık sistemimizin aktif olarak çalıştığını görebilirsiniz. Fakat bebeklerde ve çocuklarda 40 dereceyi bulan yüksek ateş havale geçirme riskini getirdiği için tehlikeli bir durum söz konusudur. Bu tarz durumlarda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerektiğini de unutmayınız.

Yüksek ateş durumunda ortaya aslında ateşli havale denilen durum çıkar. Bu tip durum en çok 6 aylık – 5 yaş grubu arası çocuklarda görülür. Ateşli havalenin görüldüğü durumlarda vücut ısısı 39 ve 40 dereceye kadar çıkar. Böyle bir durumda çocuklarda morarma ve bilinç kaybı yaşanabilir. Panik yapmadan çocuğun herhangi bir yere düşmesini, çarpmasını engellemelisiniz.

Çocuğunuzu hemen sırt üstü kendinize dönük ve başı yan tarafa doğru bakacak şekilde tutun. Hava kanallarının açık olmasını ve çocuğun nefes almasını sağlayın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanan farklı yöntemler vardır ama en tehlikeli yaş grubu ise bebeklerde olan yüksek ateştir.

İşte yaş gruplarına göre ateş düşürme yöntemleri:

 • Bebeklik döneminde hastalıklardan korumak için bebekler kat kat giyindirilir. Ayrıca bebeklerin bulundukları oda sıcak tutulur. Yüksek ateş durumunda bebeğin üzerindeki fazla olan kıyafetleri çıkartalım. Özellikle yelek tarzı yünlü giysileri hemen çıkartalım. Odanın sıcaklığını ölçüp 20 dereceye kadar düşürelim.
 • Anne sütü bu noktada çok önemlidir. Emiyorsa emzirmeye devam edelim, emmiyorsa sevdiği sıvı içecekleri verelim. Çünkü yüksek ateşle beraber sıvı kaybı olacaktır.
 • Elinizde ateş düşürücü ilaç varsa doktorun ya da kullanma kılavuzunun içinde yer alan bilgilere bakarak uygun dozda verelim. Fitil varsa uygun pozisyonda bebeğe uygulayarak ateşinin düşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ilık bir su hazırlayarak bebeğe duş aldıralım. Bu sayede vücut ısısı aniden düşmeye başlayacaktır.
 • Çocukların alnına bez koyarak ateşi düşürmeye çalışmayın. Ateş düşürmek için sirkeli su gibi maddeleri çocuğunuza sürmeyin. Çocuklara antibiyotik vermeyin sadece doktor tavsiyesi üzerine kullanın.

Bununla birlikte İbrahim Saraçoğlu ateşlenen çocuk için kaynatılan bir bardak ıhlamur çayına 1 çay kaşığı nane ekleyip içirmeyi tavsiye ediyor. Çocuğunuzun bu karışımı içtikten sonra terlemeye başladıysa bu ateşin düşmesine işarettir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu