Kimdir

Bekir Okan Kimdir, Nerelidir? Okan Holding Serveti Ne Kadar?

Bekir Okan Kimdir, Nerelidir? Okan Holding Serveti Ne Kadar?. Okan Üniversitesi Sahibi Kim? sorusunun cevabı olan Bekir Okan, aynı zamanda Okan Holding  sahibidir ve en çok merak diğer bir soru da Bekir Okan, Okan Holding Serveti. Bir çok farklı ülkede yatırım sahibi olan ve henüz 3 yaşında yetim kalarak 11 yaşında buz satmaya başlayan Okan, zamanla Okan Holding kurarak şimdiye kadar 350 milyon dolarlık yatırıp yaptığı bilinmekte… Peki Okan Holding Ne İş Yapar? Bekir Okan Kaç Çocuğu Var? tüm bu soruların cevapları için makalemizi okuyabilirsiniz…

Bekir Okan Kimdir?

1950 yılında aslen Gaziantep’te dünyaya gelen Bekir Okan, Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürmektedir. Gaziantep Öğretmen Lisesi’nde okumuş, ardından Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun olmuştur. 6 ay kadar öğretmenlik yapmıştır. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı’dır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Yükseköğretim Meclis Başkanlığı yapmaktadır.
1971 yılında eğitim adına ilk yatırımını Fen Bilimleri Dershanesi’ni kurarak gerçekleştirmiştir. Ardından 1976 senesinde inşaat sektörüne girmiş ve yurtiçi, yurtdışı bir çok projenin altına imzasını atmıştır.

1978 yılında ise Sanayi ve Turizm sektörüne giriş yapmış, gıda ve tekstil yatırımları yapmıştır. İsviçre, Amerika, Kazakistan ve Almanya’da pazarlama şirketleri kurmuş, son dönemlerde yatırımlarını Kazakistan’da yoğunlaştırmıştır.

Kazakistan’da bir çok inşaat projesinin taahhüt işlerini üstlenen Bekir Okan, günümüze kadar 350 Milyon Dolar civarında yatırımın altına imzasını atmıştır ve Bekir Okan’ ın 1 Kızı ve 2 Oğlu vardır.

İş dünyasının özelliklerine sahip gençler yetiştirmek için Okan Üniversitesi’ni kurmuştur. İlk olarak Okan Koleji’ni hayata geçirmiş, ikinci okulu Ataşehir’ de eğitime açmıştır. 14 bin m2’lik kapalı alanda kurulan okulun fiziki imkanları çok iyidir. Üniversite Türkiye’nin en büyük, en donanımlı kampüslerinden birisidir.


Bekir Okan’ın Ticaret Hayatını Listeleyecek Olursak;

 • Bekir Okan ticarete 11 yaşında buz satarak başladı.
 • Eğitimini aldığı öğretmenliği sadece altı ay yaptı.
 • 1971’de Gaziantep’in ilk dershanesini kurduğunda 21 yaşındaydı.
 • Sanayiciliğe Beslen Makarna fabrikasıyla adım attı.
 • 1980’de şirket merkezini İstanbul’a taşıdı.
 • Siyasilerle hep iyi geçindi, Turgut Özal’ın gezileri yurtdışına açılmasına vesile oldu.
 • 1983’te Özal’ın önerisiyle Okan Dış Ticaret’i kurdu. Şirket, Cezayir, İran, Irak, Azerbeycan, Suudi Arabistan, Türkmenistan, İsviçre, Amerika, SSCB gibi birçok ülkeye ihracat yaptı.
 • 1986’da Marko Polo Tatil Köyü ile Türkiye’yi ‘her şey dahil’ sistemiyle tanıştırdı.
 • Aynı yıl Okan Tekstil devreye girdi.
 • SSCB’nin dağılmasının ardından Orta Asya’daki Türk cumhuriyetlerinde yatırımlara başladı.
 • Önce Türkmenistan’daki anahtar teslimi makarna fabrikası, ardından Kazakistan’daki Sultan Makarna fabrikasını inşa etti.
 • Daha sonra çok sıkı dostu olacak olan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in teklifiyle Sultan Makarna fabrikasını satın aldı.
 • Nazarbayev’in Astana’da yeni bir başkent kurma kararı, Bekir Okan’ın bugün büyüklüğü 1 milyar doları aşan Kazakistan yatırımları için bir dönüm noktası oldu.
 • İş hayatı boyunca okullar, yurtlar yaptıran, başarılı öğrencilere burslar veren Bekir Okan, 1982’de Okan Kültür Eğitim ve Spor Vakfı’nı, 1999’da Okan Üniversitesi’ni kurdu.

Bekir Okan’ın kitabında kendisi hakkında bazı yorumlarda bulunan ünlü isimlerin görüşlerine de yer verilmiş.

İşte o görüşlerden bazıları: 

Mehmet Barlas: Bekir Okan’la beni hem Gaziantepli olmak, hem de asker arkadaşlığı bir araya getirdi. Sonrasında oluşan dostluk herhalde kuşaklar boyu sürecektir. Onun başarılarını kendimin gibi görüyorum.

Murat Vargı İşadamı: Hani Dünyamızdan bahsederken kelebek etkisinden, arıların eksikliğinin doğuracağı zararları konuşuyoruz ya Bekir Okan da işte o arılardan. Keşke ülkemizde sayıları daha fazla olsa.

Teşekkürler Bekir Okan. .

Güneri Civaoğlu: İşadamı Okan Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı değerli dostum Bekir Okan’ın kitabını keyifle okumuştum.

Türkiye’nin yakın siyasi tarihi, Okan’ın deneyimleri, anılarıyla harmanlanmıştı. Şimdi de o kitabın devamı…

Gene zevkle okuyacaksınız. Bazen gülümseyeceğiniz anılarla, bazen düşündürücü gözlemlerle Bekir Okan yakın siyasi, ekonomik tarihin, Türki Cumhuriyetlerin 2. Perdesini açmakta.

Ali Koç: Bugün bir çok sektörde gerçekleştirdiğiniz kıymetli yatırımlarınıza, ülkemize, insana, eğitime, sağlığa ve istihdama sağladığınız katkılarınıza, bu yolda verdiğiniz ve sürdürdüğünüz büyük emeğinize ve ortaya çıkan haklı başarılarınıza şimdi de böylesi bir kitapla gençlere ışık tutmak, cesaret vermek, hatta yol gösterici olmak misyonunuzu eklediğiniz için sizi yürekten tebrik ediyor, başarılarınızın daim ve herkese örnek olması temennilerimle size ailenizle birlikte sağlıklı ve mutlu daha nice yıllar diliyorum.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu