Yaşam

Bekunis Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Bekunis Zayıflatır mı? Bekunis Zararları Neler?

Bekunis Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Bekunis Zayıflatır mı? sorusu son günlerde en çok merak edilenler arasında yer aldı. Biz de bu yazımızda Bekunis Zararları Neler? hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca Bekunis Kullananların yorumları de merak edilirken bir yandan da Bekunis Yan Etkileri Neler? sorularını da cevaplayacağız. Bekunis hakkında merak tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bekunis Ne İşe Yarar?

Son günlerde en çok merak edilen ilaçlardan birisi de Bekunis oldu. Genellikle kabızlık şikayetleri için uzman hekimler tarafından reçete edilen Bekunis, aslında bir nevi müshil görevini de görüyor diyebiliriz. temelinde kabızlığı giderici etkiye sahiptir. Kabızlığı gidermenin yolu ise bağırsak hareketlerini hızlandırmaktır. Bağırsak hareketlerinin hızlanması sonucu kabızlık durumu hızla ortadan kalkmaktadır.

Ana etken maddeleri sennosid B ve bisakodil müshil görevi gören uyarıcı laksatiflerdir. Bağırsak hareketini arttırmaya ve dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olurlar. Ancak Bekunis’in uzun süreli kullanımı bağırsak tembelliğine ve su-elektrolit dengesizliğine neden olabilir. Bu nedenle zayıflamak için ya da kabızlığın genel tedavisi için kullanılmaz. Bekunis’i kullandıktan sonra beslenme değişiklikleri ve farklı önlemlerle kabızlığın tekrarı önlenmelidir. Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı yaygın görülen yan etkilerdendir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Bekunis Ne İçin Kullanılır?

Genel olarak kabızlık, bağırsak hareketlerinizin zor olduğu veya olması gerekenden daha az gerçekleştiği anlamına gelir. Evde yapılan yöntemler veya günlük yaşamda yapılan bazı değişiklikler genellikle bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Fakat bazen tıbbi yardım almak gerekebilir ve hekimin yazdığı ilaçları kullanmak gerekebilir.

Bu ilaçlardan biriside bekunis, tam olarak bu sorunu çözmeye odaklıdır. Kabızlığın kısa sürelide olsa tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı kişiler bu ilacı zayıflamak için kullanıyor fakat bu doğru bir yol olmayabilir. Bu konu hakkında hekiminize danışınız. Obezite tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar vardır fakat bu ilaçların hekim gözetiminde kullanılması gerekiyor.


Bekunis Nasıl Kullanılır?

 • Gece yatmadan önce bir miktar su ile birlikte çiğnemeden yutun.
 • Eğer ilacın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu hissediyorsanız tedaviye devam etmeden önce doktorunuza danışın.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Bekunis kullanırken nelere dikkat etmeli?

Bekunis’in uzun süreli kullanımı barsak tembelliği ve su-elektrolit dengesi bozukluğu yapabilir. Ayrıca eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın:

 • Enflamatuvar (iltihaplı) barsak hastalıkları
 • Diabetes mellitus (şeker hastalığı),
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 • Kalp hastalığı
 • 1 haftadan daha uzun süreli kabızlık

Bekunis’in içeriğinde likit glikoz, laktoz ve sukroz bulunmaktadır. Bazı şekerlere karşı intoleransınız varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Bekunis ne zaman kullanılır? Zamanı? Aç mı tok mu?

Bekunis, gece yatmadan önce ve bol su ile birlikte alınmalıdır. Aç veya tok kullanılabilir.


Kimler Bekunis Kullanamaz?

 • 12 yaş ve altı çocuklar,
 • Etken veya yardımcı maddelerden birine/birkaçına alerjisi olanlar,
 • Bulatı, kusma gibi apandisiti düşündürebilecek semptomlar yaşayanlar,
 • Ateş, ishal, karın kramplarının eşlik ettiği bağırsak tıkanıklığı, nedeni bilinmeyen karın ağrısı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıkları olanlar,
 • Ameliyat sonrası kabızlık sorunu yaşayanlar,
 • Aşırı su ve tuz kaybı sonucu elektrolit dengesi bozulan kişiler kullanmamalıdır.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Hamileler ve emzirenler Bekunis kullanabilir mi?

Hamileyseniz veya emziriyorsanız Bekunis kullanmayın.  Beslenme değişiklikleri veya farklı önlemlere rağmen kabızlık devam ediyorsa, doktor onayıyla birlikte hamileliğin 3. ayına dek kullanabilirsiniz. Eğer hamile kalmayı planlayanlıyorsanız ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.


Bekunis hangi ilaçlarla kullanılmaz?

 • Potasyum eksikliği nedeniyle kullanılan kalp kasını güçlendiren (kardiyak glikozitler) ve kalp ritmini düzenleyen (antiaritmikler) ilaçların etkisini güçlendirebilir.
 • İdrar söktürücü ilaçlar (diüretikler) ve kortikosteroidlerle birlikte kullanıldığında potasyum kaybını artırabilir.
 • Simetidin ve Antiasidler ile aynı anda kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar kullanıldıktan 2 saat sonra alınması uygundur.

Son zamanlarda reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullandıysanız ya da kullanıyorsanız doktorunuza/eczacınıza bu durumu bildiriniz.


Bekunis içtikten sonra alkol alınır mı?

Aşırı miktarda olmadığı sürece Bekunis ile birlikte alkol kullanabilirsiniz.


Bekunis ile Zayıflama Mümkün Mü?

Bekunis’in her şeyde olduğu gibi fazlası zarar teşkil edebilir. Bekunis ile zayıflama düşüncesi ile fazla Bekunis almak doğru değildir. Bu sefer ters etki yaratabilir. Bağırsakların fazla çalışması ishale yol açar. İshal de vücuttaki su ve tuzun kaybolmasına sebebiyet verdiği için daha fazla kilo alınmasına sebep olabilir.

Bekunis Zarar Verir Mi?

Kullanılan ilaç vücuda belirli ölçüde zarar verebilir bunlar,

 • Bileşenlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık
 • Bağırsak tıkanıklıkları ve darlığı, atoni, apandisit, inflamatuar kolon hastalıkları (örneğin Crohn hastalığı, ülseratif kolit) kaynağı bilinmeyen karın ağrısı, su ve elektrolit tükenmesi ile şiddetli dehidrasyon durumu.
 • Bağırsak sıvılarının kaybı dehidrasyonu teşvik edebilir. Semptomlar susuzluk ve oligüri içerebilir.
 • Laksatifler uzun süreli kilo kaybına yardımcı olmaz.
 • Kardiyak glikozitler, antiaritmik tıbbi ürünler, diüretikler, adrenokortikosteroidler veya meyan kökü kullanan hastalar, Bekunis draje kapsüllerini birlikte almadan önce bir doktora danışmalıdır.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Bekunis Günde Kaç Defa Kullanılır?

 • Sadece ağızdan kullanım için
 • Maksimum günlük hidroksiantrasen glikozit dozu 15 mg’dır. Bu 2 tablete eşdeğerdir.
 • Doğru bireysel doz, rahat bir yumuşak biçimli hareket üretmek için gereken en küçük dozdur.
 • 12 yaşından büyük yetişkinler, yaşlılar ve çocuklar: 2 tablet
 • 6-12 yaş arası çocuklar: 1 tablet
 • 6 yaşından küçük çocuklar: Önerilmez
 • Tabletler yatmadan önce alınmalı ve bağırsak alışkanlığı düzenli hale geldikçe doz azaltılmalıdır.

Bekunis Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bitki kökenli müshil sinameki dar yapraklarından elde edilen antraglikositlerin toplamından oluşur. Bağırsak mukozasının reseptörlerinin tahriş olmasına neden olur, bağırsakların daha hızlı boşalmasına yol açan peristalsis refleksini arttırır, bağırsağın normal işleyişini geri kazandırır, bağımlılık yapmaz, sindirimi etkilemez. Eylem uygulamadan 8-12 saat sonra gerçekleşir. Yüksek dozlarda uzun süreli kullanımda, kardiyak glikozitlerin etkisini arttırır ve hipokalemi gelişme olasılığı nedeniyle antiaritmiklerin etkisini etkiler. Tetrasiklinlerin emilimini ihlal eder.


Bekunis 2024 fiyatı Ne Kadar?

Eczalerde satılan Bekunis 30 drajelik kutuda 2024 fiyatı 92,01 TL’dir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu