Bilgi Arşivi

Belediye Nikah İşlemleri Ücretleri 2024 – Gerekli Evraklar

2024 yılında evlenmek isteyen çiftler için Belediye nikah işleri ücretleri ve gerekli evrakları hazırladık.

Belediye Nikah İşlemleri Ücretleri 2024 – Gerekli Evraklar. Evlenmeyi düşünen çiftlerin merak ettiği Belediye nikah işlemleri ücretleri ve başvuru için gerekli evrakları listeledik. Öncelikle evlilik için Belediyelerin nikah dairelerine başvurmak gereklidir. Nikah daireli genel olarak başvuruları 8:30 – 12: 30 saatleri arasında almaktadır. Belediye nikah işleri için ödenmesi gereken ücret şehre göre farklılık göstermektedir.

Belediye Nikah İşlemleri Ücretleri 2024

2024 yılında evlenecek olan çiftlerin nikah masrafları, bulundukları şehre göre farklılık göstermektedir. Belediyeler 800 TL ile 1.500 TL arasında değişen bir nikah masrafı çıkartmaktadır. Evlilik cüzdanı için 705 TL ve evlilik dosya ücreti için ise 15 TL ödenmesi gerekmektedir. Eğer nikahınızın düğün esnasında salonda kıyılmasını istiyorsanız ücret 1.500 – 3.000 TL aralığı olacaktır.


Nikah Tarihi En Erken Nasıl Alınır?

Nikah tarihini en erken tarihe almak için öncelikle başvuru zamanınız çok önemlidir. Genellikle bahar aylarında rahatlıkla tarih bulabilirsiniz. Hafta içi nikah kıymak isterseniz ise erken tarih almak çok daha kolaydır. Fakat yaz aylarında bu durum değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 2024 Haziran ayında nikah başvurusu yapmak için belediyeye giderseniz muhtemelen istediğiniz tarihler dolu olacaktır. Bu nedenle ancak hafta içi nikah tarihi alabilirsiniz.


Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

1 ) Nüfus Cüzdanı Aslı ve 2 Adet fotokopisi (Resimli ve 10 yıl içerisinde değiştirilmiş ,son medeni durumu girilmiş ve T.C numarası yazılı olmalı)
2 ) Yaş Sınırı :18 Yaşını doldurmuş olmak eğer 17 yaşını doldurmuş kişiler anne baba imzalı izinleri ile , 16 yaşını doldurmuş kişiler ise mahkeme kararı ile başvuru yapabilirler.
3 ) son 6 Ay içerisinde çekilmiş 6 Adet resim.
4 ) Sağlık Raporu: Aile hekimlerinden  alınan Evlenme Sağlık Raporu (Rapor tarihi imza ve kaşe olmak zorundadır)
5 ) Özel belgeler: Daha öncesinde bir boşanma durumu varsa bayanlar için Aile mahkemesinden İddet Müddeti Kaldırma kararı gerekmektedir.


Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürmektedir?

Nikah işlemleri eski dönemlerdeki gibi artık 2-3 gün sürmemektedir. Genellikle sabah saatlerinde başvurduğunuzda 2-3 saat içerisinde tüm işlemleriniz yapılır ve tarih alabilirsiniz.


Nikah Tarihi Sorgulaması Nereden Yapılır?

Nikah tarihini sorgulamak isteyenler; nikahlarının kıyılacağı belediyeler ile iletişim kurarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından e-hizmetler listesinden nikahlarının kıyılacağı belediyeyi bulmaları ve Nikah Salonu Durum Sorgulama seçeneğini seçmeleri gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra nikahları ile ilgili bilgilere erişebilmektedirler.


Nikah Şahidi Olabilecek Kişiler Kimlerdir?

Nikah şahidi olarak seçilen bireylerin taşımaları gereken özellikler aşağıda listelenmiştir:

  • 18 yaşını doldurmuş olan bireyler nikah şahidi olarak kabul edilmektedir.
  • Nikah şahitliği yapacak olanların ayırt etme güçlerinin olması, mümeyyiz birey olması gerekmektedir.
  • Nikah şahidi ile nikahı kıyılacak olan kişilerin tanışıyor olmaları istenmektedir.

Yukarıda belirtilen 3 şartın dışında, herhangi bir şart aranmamaktadır. Nikah şahitlerinin sayısının 2’den fazla olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu