Bilgi Arşivi

Beyaz Yakalı Kime Denir? Beyaz Yakalı Meslekler Neler?

Beyaz Yakalı Kime Denir? Beyaz Yakalı Meslekler Nedir? Sorularının yanıtlarını arayanlar için bu makalemizi hazırladık. İş hayatında kullanılan yaka renkleri, iş hayatında çalışılan pozisyona ve sahip olunan niteliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu terimler çoğunlukla gömlek, kravat ve takım elbise gibi giyim tarzıyla da ilişkilendirilir.

Beyaz Yaka Kime Denir?

Beyaz yaka” terimi, ofis ortamında çalışan, genellikle yönetim pozisyonlarına sahip, profesyonel işçileri ifade eder. Bu terim, özellikle giyim tarzı ile ilişkilendirilir ve beyaz gömlek, kravat ve takım elbise gibi giysileri giymeleri nedeniyle bu adı alır.

Beyaz yaka meslekler, genellikle bir ofis veya kurumsal ortamda çalışan insanlar arasında kullanılır ve bu meslekler, finansal danışmanlar, yöneticiler, avukatlar, muhasebeciler, mühendisler, bilgi teknolojisi uzmanları, tıp doktorları ve diğerleri gibi birçok farklı pozisyonu kapsar.

Terim, 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde, işçilerin beyaz gömlek giymesiyle birlikte ortaya çıktı ve o zamandan beri profesyonel ve yönetim pozisyonlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.


Beyaz Yakalı Meslekler Neler?

Beyaz yakalı meslekler genellikle ofis ortamında yürütülen, genellikle yüksek eğitim gerektiren, profesyonel ve idari nitelikli işlerdir. Bu meslekler, genellikle işverenlerin taleplerine yanıt veren, yönetim, finans, hukuk, sağlık, teknoloji, pazarlama, insan kaynakları ve muhasebe gibi bir dizi alanı kapsar. Beyaz yakalı mesleklerde çalışanlar, genellikle iyi bir eğitim, mesleki deneyim ve yeteneklere sahip olmak zorundadır.

Beyaz yakalı meslekler şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Yönetici
 2. Avukat
 3. Doktor
 4. Mühendis .
 5. Bankacı
 6. Hesap uzmanı
 7. Pazarlama uzmanı .
 8. İnsan kaynakları uzmanı
 9. Yönetim danışmanı
 10. Bilgisayar programcısı
 11. Veri bilimci
 12. Sistem analisti .
 13. Proje yöneticisi
 14. Finansal analist
 15. Yatırım danışmanı
 16. Sigorta uzmanı
 17. Yönetim muhasebecisi
 18. İşletme analisti
 19. Satış yöneticisi
 20. Uluslararası ticaret uzmanı

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Mavi Yaka Ne Demek? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu