Kimdir

Bilge Yılmaz Kimdir, Nerelidir? Bilge Yılmaz Hayatı ve Biyografisi

Bilge Yılmaz Kimdir, Nerelidir? Bilge Yılmaz Hayatı ve Biyografisi. Türk ekonomist, akademisyen ve siyasetçi olarak da bilinen Bilge Yılmaz Cumhurbaşkanlığı adayı olarak konuşulmuştu. Bunun üzerine en çok merak edilen isimler arasında yer alan Bilge Yılmaz evli mi? eşi kim? araştırılmaya başlandı. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Bilge Yılmaz Kimdir?

Bir dönem İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı’na atanan ve hali hazırda İYİ Partide görevlerine devam eden Bilge Yılmaz, Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterileceği konuşulmuştu. Bunun üzerine en çok merak edilen isimler arasında yer alan Bilge Yılmaz, 1968’de Balıkesir’de doğdu. 2023 yılı itibari ile 55 yaşındadır. Matematik öğretmeni bir baba ve  ressam ve Kültür Bakanlığı yöneticisi bir annenin çocuğudur.

Eğitimine Ankara’da Ergenekon İlkokulu’nda başlayan Yılmaz ilköğretimini İstanbul’da tamamladı. Galatasaray altyapısına 1981 yılında seçilen Bilge Yılmaz, eğitim hayatını seçerek futbola devam etmedi. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde başladığı lise eğitimine Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde devam etti.

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Fizik alanında çift anadal yapmaya başlayan Bilge Yılmaz, ger iki dalı da 1991’in Temmuz ayında tamamlayarak mühendis ve fizikçi ünvanlarını aldı.


Bilge Yılmaz Hayatı ve Biyografisi

Okulda tanıştığı Prof. Dr. Murat Sertel’in etkisi ile ekonomi alanına yöneldi ve eğitimini ABD’de Princeton Üniversitesi’nde sürdürdü. 1994 yılında iktisat alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Doktora eğitimini ise yine aynı okulda 2000 yılında tamamlayarak doktor ünvanını aldı.

Doktora eğitiminin sürdüğü dönemde 1998 ylında Pensilvanya Üniversitesi’ne bağlı Wharton Okulu’nda akademisyen olarak görev yaptı. Stanford Üniversitesi’nde bir yıl görev yapan Yılmaz bunun dışında akademik kariyerini Wharton Okulu’nda devam ederek 2013’te profesör ünvanı aldı.

Wharton Okulu’nda Wharton School Harris Family Alternatif Yatırımlar Programı’nı kurdu ve program akademik başarı sağlayarak ilgi odağı oldu.

Çalışma Hayatı

Kurumsal finansman, alternatif yatırımlar ve politik-iktisat konularında araştırmalar yapan Bilge Yılmaz, bir çok alanda makaleler yazdı. Yılmaz’ın yazdığı makaleler iktisat alanında dünyanın en iyi üç akademik dergisi olan Econometrica, American Economic Review ve Journal of Political Economy gibi dergilerde yer aldı.

Start-up yatırımcısı olarak, bir serbest fon şirketinin varlık yönetiminde ve finansal teknoloji alanında varlık gösterdi. Halen kurumsal finansman ve varlık yönetimi alanlarında uzmanlık sağlayan bir danışmanlık firmasının kurucu ortağıdır. Bilge Yılmaz, ABD Merkez Bankası dahil olmak üzere bir çok finans kuruluşuna danışmanlık yapmıştır. Çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu üyesi yer almaktadır.

Siyasi Kariyeri

Prof. Dr. Bilge Yılmaz, siyasete ilk olarak Yurt Parisi’nde Parti Meclis Üyesi olarak atılmıştır. 2021’in Nisan ayında ise gezi amacıyla geldiği Türkiye’de, bilgi birikim ve deneyimini ülke için kullanma amacıyla tekrar siyasete atılmaya karar veren Yılmaz, muhalefet partileriyle görüşmesinin ardından 2021 Ekim ayında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı oldu.

Twitter 👉 Bilge Yılmaz


👉Emrah Safa Gürkan Kimdir, Nereli? Emrah Safa Gürkan Hayatı ve Biyografisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu