Blog

Bilgisayar Mühendisliği Nedir, Ne Değildir?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir, Ne Değildir?. Ülkemizde bu bölümle alakalı tamamen yanlış algılar bulunmakta. Bilgisayar mühendisleri sosyal çevrelerinde her ne kadar “Facebook patlatabilir misin?” sorusuyla sık sık karşılaşıyor olsa da veya başka bir örnek “Format atabiliyon mu?” tarzı sorularla da karşılaşsa da aslında bu bölümden mezun olan insanlar bunları yapmak için okumuyorlar. Yazılım ve teknoloji alanında çoğunlukla yazılım alanında gelişim gösteren insanlar oluyorlar ve okulda hiçbir zaman onlara facebook patlatma veya format atma öğretilmiyor.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisliği temel olarak algoritma, programlama ve yazılım alanında çaba gösterirler. Bilgisayar mühendisleri, bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur.

Bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliği ve donanım mühendisliğini de içine alan çok geniş konular içeren bir bölümdür aslında. Genellikle yazılım odaklı projelerde yer alırlar iş başvurularını da çoğunlukla yazılım şirketlerine yapmaktadırlar.

Bilgisayar Mühendisinden beklenen özellikler

  • Analitik düşünme kabiliyetine sahip olmak
  • Detay odaklı çalışmak ve uzun süre konsantrasyon sağlayabilmek
  • Teknolojinin her türlü yeniliklerinden haberdar olmak
  • Yaratıcılık ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmak
  • Ekip çalışmasına yatkınlık göstermek
  • Yeniliklere açık olmak

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu