Gündem

Bir Öğretmenin Çığlığı: Çocuklarımız Robota Dönüşüyor!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, 7’den 70’e neredeyse herkes teknolojik aletler kullanıyor. Teknolojiyi yoğun kullanan çocuklarımız, internette zararlı içerikler ve yanlış seçilen rol model grupları nedeniyle, birer robota dönüşmeye başladı.

Çocuklarımız Robota Dönüşüyor

Çalışma, sosyal medya kullanımınızı günde iki saatten fazla tutmadığınızda , depresyon geliştirme riskinin önemli ölçüde azaldığını buldu. Çok fazla sosyal medya kullanımının zihinsel sağlık risklerini anlamak, bireylerin bilinçli seçimler yapmasına ve kendi kullanımları için sağlıklı sınırlar koymasına yardımcı olabilir. Cep telefonları, işlevleri genişletilerek sürekli olarak geliştirilmekte ve bu da aşırı kullanım ve bağımlılık olasılığını artırmaktadır. PEW Araştırma Merkezi’ne göre, akıllı telefon sahiplerinin %67’si, telefonları titremediğinde veya çalmadığında arama veya mesaj olup olmadığını kontrol ettiğini itiraf etti.

Özellikle salgın döneminde uzaktan eğitim nedeniyle çocuklarımız, internet ve telefon bağımlılığını daha fazla yaşadı.

İşte öğretmenimizin kaleminden dökülen ve dikkate alınması gereken ikazlar:

Okulda geçirdiğimiz süre bir ayı geçti. Şu ana kadar yaptığımız öğrenci görüşmelerine ve okul içi sorunlara baktığımızda çok büyük bir kısmının kontrolsüz ekran ve internet kullanımı ile ilgili olduğunu görüyoruz. Çok sayıda öğrenci yaşına uygun olmayan oyunlar (PUBG gibi) oynuyor, sosyal medya hesapları ile aktif bir şekilde ilgileniyor (Instagram, TiKTok vb.) ayrıca Youtube, Netflix benzeri platformlardan kontrolsüzce uygun olmayan içeriklerde dizi/film ve videolar izliyorlar. Bu tablo çocukları/gençleri daha öfkeli, mutsuz, ilgisiz hale getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu