Blog

Biyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Biyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?. Biyoloji bilimi, bugün dünyadaki en geniş ve en önemli konulardan biridir. Basitçe söylemek gerekirse, biyoloji hayatın çalışmasıdır. Biyoloji , yaşam süreçlerinin moleküler çalışmasından hayvan ve bitki topluluklarının çalışmasına kadar her şeyi kapsar.

Biyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Hayat araştırması o kadar geniş olmakla birlikte, biyoloji derecesi mezunlarının da benzer şekilde geniş ve geniş kapsamlı kariyerler almasının bir nedeni vardır. Biyoloji derecesi ile devam ettirebileceğiniz kariyer:

-Araştırmacı bilim adamı
-Farmakolojist
-Biyolog
-Ekolojist
-Doğa koruma görevlisi
-Biyoteknolojistte-
-Adli bilim adamı
-Devlet kurumu rolleri
-Bilim yazarı
-Öğretmen

Bireysel ilgi alanlarına bağlı olarak, biyoloji kariyerleri, hastalıkların tedavisi ve sürdürülmesi de dahil olmak üzere bir dizi farklı amaç için biyolojik bilgi ve yaşam süreçlerinin anlaşılmasında yardımcı olmak için hayvanlar, bitkiler, insanlar ve hatta bakteri gibi canlı organizmaları incelemenize öncülük edebilir. doğal çevre.
Birçok biyoloji kariyeri için ileri çalışmalar gerekli olmasa da, birçok biyoloji lisans mezunu, uzmanlıklarını ilerletmek ve kariyer ilerlemelerine yardımcı olmak için, bir uzmanlık veya ilgili alandaki lisansüstü düzeyde öğrenim görmeyi seçer.
Hem lisans hem de lisansüstü öğrenciler için tipik ve daha az tipik – biyoloji kariyerlerinin seçimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.


Biyoloji Kariyerinde Araştırma

Biyoloji derecesi ile ne yapabilirim? ‘ Sorusunun en popüler cevaplarından biri ?’büyük, empatik bir’ ARAŞTIRMA ‘! Bilimsel araştırmalar sadece toplumda değil, aynı zamanda oldukça teşvik edici bir kariyer için çok önemlidir. Bir araştırma biyoloğu olarak, çevremizdeki dünya hakkındaki bilgileri canlı organizmaları inceleyerek geliştirmeyi amaçlayacaksınız. Araştırmadaki uzmanlıklar, araştırma tüm uzmanlık alanlarında gerçekleştirilebileceğinden, belki de tüm kariyerlerin en geniş kapsamını biyoloji derecesine sahiptir. En yaygın tıp ve yaşam bilimleri içinde sağlık ve hastalık, nöroloji, genomik, mikrobiyoloji ve farmakoloji gibi alanları kapsayan araştırmalardır. Araştırmacılar, birçok alanda toplumsal bilginin geliştirilmesine yardımcı olur ve doğru ek niteliklerle, akademi (özellikle üniversiteler ve diğer yükseköğretim kurumları), araştırma enstitüleri, tıbbi tesisler ve hastanelerde ve ayrıca iş ve sanayi içerisinde bulunabilir.


Biyoloji Kariyerinde Sağlık Hizmeti

Sağlık, biyoloji derecesine sahip birçok ortak kariyere sahip olan bir başka sektördür. Bir sağlık uzmanı olarak sağlık hizmetinde çalışmak sizi, AIDS, kanser, tüberküloz, kalp hastalığı ve daha az bilinen hastalıklar ve hastalıklar gibi hastalıkları tedavi etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacak kampanyalar geliştirdiğini görecektir. Sadece bir lisans derecesine sahip öğrencilere (doktor ve uygulayıcı rolleri gibi) birçok rol erişilemese de, sektörün büyük bir işe alma kapasitesi vardır ve biyologlar tıp dünyasında çok rağbet görmektedir. İnsan sağlığını tedavi etmenin ve geliştirmenin yanı sıra, gerekli niteliklere ve deneyime sahip sağlık hizmeti biyologları veteriner hekimler, doktorlar, hemşireler, diş hekimleri ve diğer sağlık profesyonelleri olarak da çalışmaktadır. Biyologlar sadece hastanelerde ve diğer tıbbi tesislerde işe alınmaz;


Biyoloji Kariyerinde Çevresel Koruma

Elbette insanlar gezegendeki tek canlılar değiller ve bir çevre biyoloğunun amacı, gelecek nesiller için dünya organizmalarının tüm yelpazesini korumak ve sürdürmektir. Bir çevre biyoloğu olarak, çevre sorunlarını çözmek, doğal kaynakları ve bitki ve hayvan vahşi yaşamını korumaya yardımcı olmakla ilgileneceksiniz. Bu alana giren bir biyoloji derecesine sahip olan kariyerler arasında deniz ve / veya sucul biyolog, hayvanat bahçesi biyoloğu, koruma biyoloğu, ekolojist ve çevre müdürü bulunur. Bu rollerdeki biyologlar nesli tükenmekte olan türler için kurtarma programları yürütmekte ve halk için eğitim sağlamaktadır. İşe alma endüstrileri, hayır kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar, hükümet ve kamu sektörü ve ekolojik danışmanlıkları içerir.


Biyoloji Kariyerinde Eğitim

Biyoloji derecesi ve öğretme niteliği ile eğitim dahilinde çalışacaksınız. Gençlerle çalışmaktan ve onları dünyayı öğrenmeye teşvik etmek, sınıfta, konferans salonunda, laboratuarda veya müzede olmaktan keyif alacaksınız. Gittiğiniz eğitim dünyasında ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla ihtiyacınız olacak; örneğin, bir üniversite öğretim görevlisinden genellikle yüksek lisans derecesi veya hatta doktora derecesi almış olması gerekirken, bir ilk veya ortaokul öğretmeni genellikle yalnızca bir lisans derecesine ve öğretmen yetiştirme yeterliliğine ihtiyaç duyacaktır. Daha fazla çalışma yapmayı ve yüksek öğrenim içinde çalışmaya devam etmeyi seçerseniz, kendi araştırmanızı hazırlayabilir, çalışmanızı yayınlayabilir ve / veya kendi alanınızdaki bir danışma kuruluna üye olabilirsiniz.


Biyoloji Derecesine Sahip Daha Az Tipik Kariyer

Tipik bir tıbbi ya da akademik role girmek istemiyorsanız, biyoloji derecesi ile neler yapabilirsiniz? Cevap, az ya da çok istediğiniz bir şeydir. Bir biyoloji derecesi, işyerinde bir bilim endüstrisi içinde olsun veya olmasın, işyerinde aranan ve aktarılabilir birçok beceriyle sizi donatacaktır. Biyoloji derecesi mezunlarına sunulan daha az tipik kariyerlerden bazıları aşağıda, bir biyoloji derecesi ile neler yapabileceğiniz sorusuna en heyecan verici ve ilgili cevapların bir kısmıdır:


Kariyerler Biyoteknoloji

Biyoteknoloji, tüketici ürünleri pazarı, teknoloji pazarı ve iş ve sanayi gibi bir dizi sektörde teknolojiyi geliştirmek ve geliştirmek için bilimsel prensiplerin kullanılmasıdır. Odaklar genellikle biyoteknoloji uzmanlarının genetik mühendisliği, ilaç geliştirme ve nanoteknoloji gibi gelişen tıbbi teknolojilerle ilgilenebilecekleri tarım, gıda bilimi ve tıp içindedir.


Kariyerler Adli Bilim

Adli bir bilim insanı olarak, ceza soruşturmalarıyla toplanan kanıtları test etmek ve işlemek için yasal sektörde, polis teşkilatlarının veya kolluk kuvvetlerinin yanında çalışacaksınız. Birçok adli bilim insanı, adli odontoloji (diş delilleri), adli antropoloji (ayrışma insanının incelemesi), olay yeri incelemesi ve tıbbi sınav görevlileri (daha ileri çalışma gerektiren) gibi belirli alanlarda uzmanlaşmıştır.


Kariyerler Hükümet ve Politika

Hükümetteki biyoloji kariyerleri, biyomedikal araştırma ve çevre düzenlemesi gibi büyüyen konular için yeni mevzuatlar önermek ve oluşturmak için devlet yetkilileri ve politika yapıcılarla yakın çalışmayı içerecektir. Göreviniz hukuk sistemindeki değişikliklerin sağlam bilimlere dayanarak yapılmasını sağlamak olacaktır. Bölgesel veya ulusal düzeyde, bilimsel kuruluşlar ve kuruluşlar veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için siyasi bir danışman olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bir siyasi komite veya grubun temsilcisi olarak da davranabilirsiniz.


Ticaret ve Endüstri Alanında Kariyer

İlaç sektörü milyarlarca dolarlık bir endüstridir ve araştırma ve geliştirmede çalışmak ve yeni ürünleri test etmek ve bunları pazara hazırlamak için biyologlara sürekli ihtiyaç duymaktadır. Biyologların roller bulabileceği diğer ticari endüstriler arasında bilimsel hizmetler şirketleri, pazarlama, satış ve halkla ilişkiler vardır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu