Gündem

Black Friday Nedir?

Son günlerde sık sık sosyal medyada duymaya başladığımız black Friday nedir hiç merak ettiniz mi? Black Friday, Türkçe anlamı ile “Kara Cuma”, Amerika’da kutlanan kültürel bayram Şükran Günü’nün ertesi günüdür. Şükran Günü “hindi”, Black Friday “indirim” demektir. Büyük indirimler sebebiyle herkes mağazalara akın eder, online alışveriş siteleri kampanyalar uygular. Kara Cuma’yı, televizyonlarda mağazalardaki izdiham görüntüleri ile hatırlarız.

Black Friday Nedir?

Black Friday’in geçmişi, 1960’lı yıllara kadar uzanıyor. Şükran Günü’nde insanların mağazalar önünde kuyruk oluşturması, insanlar ve araçlarla dolu sokaklar ve trafik yoğunluğu o gün çalışanlar için tam bir kâbus anlamına gelir.

Bu sebeple perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nün sonraki güne “Black Friday” adı verilmiş.

Zamanla alışveriş çılgınlığının simge günü olarak insanların diline yerleşmiş.

“Kara Cuma” tabiri, o gün yaşanan toplumsal olumsuzluklar, alışverişin abartılması, çalışan insanların fazla mesai yapmak zorunda kalması, işverenlerin çalışanları sömürmesi gibi durumlar sebebiyle içerdiği anlamı dolduruyor. Yani gerçekten toplumsal açıdan “kara bir gün” yaşanıyor.


Black Friday’de Neler Oluyor?

Aslında tamamen alışveriş temelli bir gün. Mağazalar indirim yarışına giriyor ve herkes ihtiyacı olsun olmasın “kaptığı” ürünü sepetine dolduruyor. En büyük indirim elektronik eşyalarda yapılıyor. Televizyonlar, beyaz eşyalar, telefonlar, bilgisayarlar havada uçuşuyor.

Tekstil ürünleri de, büyük indirim uygulanan diğer önemli ürünlerdir. Günlük ve trend kıyafetler, elbiseler büyük indirimlerle alıcı buluyor. En büyük indirimler ise gelinliklerde yapılıyor. Gelin adayları mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu