Gündem

Borsa Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Borsa Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır? Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder. Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Yatırım ürünlerinin değer kazanmasını hedefleyen yatırımcılar, portföye eklenecek olan ürünlerinin ileri tarihte değerinin yükselmesini bekler; ancak bu beklenti her zaman gerçekleşmediği gibi, yükseliş yerine düşüşler de meydana geldiğinde kâr edilmek üzere açığa satış işlemi geliştirilmiştir.

Açığa Satış İşlemi Yapma Şartları Nelerdir?

Açığa satış işlemi yapmak için öncelikle yatırımcının yerine getirmesi gereken prosedürler vardır. Bu prosedürler sırası ile şöyledir;

Açığa satış yapmak isteyen yatırımcı Kredi Sözleşmesi imzalamak zorundadır.

Açığa satış izni aracı kurum tarafından değerlendirme sonrası verilir.

Açığa Satış işlemi yapmak için aracı kurumdan aracı kuruma değişen Portföy büyüklüğü limiti vardır.

Açığa satış limiti aracı kurumun uygun bulduğu paylarda ve yatırımcı portföyünün teminatlandırılmasına göre belirlenir.

Açığa satış işlemleri pay bazında, gerçekleşen tüm fiyat seviyelerinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek her gün günlük bültenler ile ilan edilir.

Açığa satış işlemlerinin ilanı yatırımcının işlem stratejilerini belirlemesinde faydalı referans veri üretir.


Açığa Satış İşlemleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Açığa satış işlemi SPK ve BİST’in belirlediği pay senetleri içerisinden GCM Yatırım’ın uygun bulduğu pay senetlerinde yapılır.

Açığa satış işlemi gerçekleştirebilmek için emrin baştan açığa satış emri olarak bildirilmesi gerekir.

Açığa satış işlemi şu sınırlar kapsamında yapılır: Öz kaynak oranı; SPK’nın ilgili mevzuatında belirtildiği üzere %50’yi geçemez. Açığa satış işlemini sürdürme oranı ise %35’dir. Bu oranın altına gelinmesi halinde müşteriye %50’ye çekilmesi için teminat tamamlama çağrısı yapılır.

Açığa satış işlemi gün sonunda kapatılır, açığa satış yapılıp pozisyon aynı gün kapatılmadığında, açığa satışı yapılan kıymetin ödünç olarak temin edilmesi gerekliliği vardır.

Açığa satış işlemiyle ilgili daha fazla bilgi almak için Kurum uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu