Gündem

Bu Belirtiler Varsa Çocuğunuzda Mutant Virüs Olabilir!

Bu Belirtiler Varsa Çocuğunuzda Mutant Virüs Olabilir!. Yeni mutant virüs ile birlikte koranavirüs malesef çocuklarda daha şık görülmeye başladı. yeni mutant virüs sonrası çocuklarda hastalık sonrası yeni belirtiler de ortaya çıkmaya başladı.

Virüsü belirtisiz ya da hafif şikayetlerle geçiren çocuklarda daha sonra farklı durumların ortaya çıkabildiğini belirten İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Barut, şu bilgileri verdi:

Mutant Virüs 6 Aylık Bebek’de  Var

“Morarma, ciltte döküntü, eklemlerde ağrı, el ve kollarda tek tarafında uyuşma ve karıncalanma gibi değişik belirtileri olan çocuk hastada bu bulgularının COVID-19‘a bağlı olabileceğini tespit ettik. 6 aylık hatta yenidoğan bebek hastalarımız bile oldu. Geçtiğimiz günlerde bacak ağrısı olan 8 yaşında bir çocuk hastamızın romatizma olduğu düşünülüyordu. COVID-19 olabileceğini ve antikor bakılmasını tavsiye ettik. Çocuğun daha önce asemptomatik şekilde COVID-19 atlattığı ortaya çıktı. COVID-19 geçirilmesinden veya aile içinde temas öyküsünden sonra, ateş, değişik tipte döküntü, halsizlik gibi bulguları olan çocuklarda MIS-C dediğimiz bir hastalık gelişip organ yetmezliğine kadar ilerleyen tablolar görülebilmekte. Bunun gibi şikayetler olduğunda zaman kaybetmeden mutlaka doktora başvurmak gerekir.”


Çocuklarda Mutant Virüs Belirtileri

  • Ciltte döküntü
  • Ellerde, ayaklarda kangren benzeri morarma
  •  Vücudun çeşitli yerlerinde darp izine benzer morarma
  •  Ateş
  •  Öksürük
  •  Bacak, eklem ağrıları ve eklemlerde şişlik ve ağrı
  •  Uyuşma ve karıncalanma hissi.

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu