Gündem

Bu Bölümleri Seçenlere Asgari Ücret Oranında Burs Verilecek

Bu Bölümleri Seçenlere Asgari Ücret Oranında Burs Verilecek. TİM Kurulu, YÖK ile işbirliği yaptı. Üniversitede madencilik bölümünü seçen ve YKS’de ilk 100 bine giren öğrencilere hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere her yıl 9 ay boyunca asgari ücret oranında burs desteği sunulacağı açıklandı.

İlk 100 Binde Yer Alanlara Asgari Ücret Oranında Burs

Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile üniversitede madencilik ile ilgili bölümleri seçen ve 2022 YKS’de başarı sıralamasında ilk 100 bine giren öğrencilere asgari ücret oranlarında burs desteği sunulacak. Maden, Jeoloji, Jeofizik ve Cevher Hazırlama Mühendisliklerinin algısını yükseltmek, sektörün ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmek için hayata geçirilen ‘Cevherimiz Sensin’ projesi 3. yılında da devam edecek.

Buna göre, 2022 YKS başarı sıralamasında ilk 65 binde yer alan ve İstanbul ile Ankara’da bulunan üniversitelerin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinden birini kazanan öğrencilere yabancı dil hazırlık sınıflarındaki eğitimleri de dahil olmak üzere öğrenim süreleri boyunca her yıl 9 ay süresince burs veriliyor.

İlk 50 binde yer alan öğrencilere asgari ücret (aylık 5.500 TL), 50.001-65.000 arasında yer alan öğrencilere asgari ücretin yarısı (aylık 2.750 TL) tutarında destek sağlanıyor. Ayrıca Anadolu’daki üniversitelerin de tercih edilmesini teşvik etmek üzere, ilk 100 bine giren ve İstanbul ile Ankara dışındaki üniversitelerin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinden birini kazanan öğrencilere de tam asgari ücret (aylık 5.500 TL) tutarında burs veriliyor.


Sektörde 5 Yıl Çalışma Taahhüdü

Öğrencinin her yarıyılda 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden en az 65 not ortalamasına sahip olması şart koşuluyor. Ayrıca öğrencinin mezuniyeti sonrasında ilgili sektörde en az 5 yıl çalışma taahhüdünde bulunması gerekiyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu